Žmogaus ir medžio ryšys siekia neatmenamus laikus, atsispindi religijoje, mitologijoje, filosofijoje. Alytuje gimusi ir užaugusi architektė Ieva Žvinakevičiūtė šį ryšį, įprasmina projektuodama namelius medžiuose.
„Gamta man buvo artima visą laiką, todėl noriu, kad ir kiti žmonės būtų arčiau jos, pamatytų ją kitokią, be kasdienybės rūbo“, – sako architektė.
Verebiejuose kyla namelis medyje
Kol kas I. Žvinakevičiūtei namelių projektavimas medžiuose hobis, šalia pagrindinio darbo – vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų projektavimo.
„Mano hobis maži nameliai – ir ant ratų, ir šiaip maži mobilūs, nebūtinai medžiuose. Visus mažus namelius sieja viena idėja – paprastumas ir šalia esanti gamta, suteikianti ypatingą jausmą. Mėgstu juos kurti“, – sako mergina, kurios sukurtų namelių medžiuose galima išvysti įvairiuose Lietuvos kampeliuose.
Pastaruoju metu architektės mamos tėviškėje Verebiejų kaime jau kyla pirmasis Alytaus rajone namelis medyje. Šalia Žuvinto biosferos rezervato atsirasiančio namelio paskirtis – poilsis, pabuvimas su savimi ar draugais, klausant paukščių giesmių.
Kiek kainuoja namelis medyje, architektė vienareikšmiškai negali atsakyti, nes viskas priklauso nuo naudojamų medžiagų ir užmokesčio statybininkams. Jei daug dirbsi pats ir naudosi turimas, galbūt anksčiau naudotas, medžiagas, kainuos nebrangiai, tačiau jei įsigeisi ko nors įmantraus ir statysi iš brangių medžiagų, kaina gali siekti ir keliasdešimt tūkstančių eurų.
Idėja gimė po paieškų
Nameliais medžiuose I. Žvinakevičiūtė susižavėjo mokydamasi paskutiniame architektūros inžinerijos kurse Vilniaus Gedimino technikos universitete.
Tačiau tai nebuvo nei atsitiktinumas, nei spontaniškas sprendimas, kai kažką pamačius šauna mintis į galvą ir jau neapleidžia.
„Kai atėjo laikas rinktis praktikos vietą ir pobūdį, daug svarsčiau, ką norėčiau daryti ateityje, kokioje srityje norėčiau įgyti patirties“, – prisiminimais dalijosi I. Žvinakevičiūtė.
Iš visų apsvarstytų variantų nameliai medžiuose pasirodė pati patraukliausia idėja, beliko surasti kokioje šalyje ir įmonėje galėtų atlikti praktiką bei įgyti žinių.
Mergina laiškus su prašymais atlikti praktiką išsiuntė į įvairias valstybes, kuriose nameliai medžiuose populiarūs, jų statymas ir naudojimas turi senas tradicijas.
„Man labai pasisekė, gavau atsakymą iš firmos, iš kurios to mažiausiai tikėjausi, bet kurioje labiausiai norėjau atlikti praktiką. Taip patekau į žinomo architekto Andreas Wennig „Bauraum“ studiją, esančią Vokietijoje Brėmeno mieste“, – apie pirmuosius žingsnius link namelių medžiuose pasakojo I. Žvinakevičiūtė.
Anot jos, praktiką buvo galima apibūdinti vienu žodžiu – įspūdinga. Vokietijoje būsimoji architektė įgijo labai daug žinių ir suprato, kad pasirinkimas buvo teisingas.
Namelis nereiškia nuosprendžio
„Kai šiaip įlipi į medį, galbūt labiau susikoncentruoji į saugumą, kad nenukristum. Būdamas namelyje labiau atsipalaiduoji, pajunti medžių lajas net jei namelis ir nėra labai aukštai atsiplėšęs nuo žemės. Savą žavesį suteikia šakų siūravimas. Pakilus virš žemės, atsiranda kitoks ryšys su pačiu savimi ir su kitu žmogumi. Jeigu namelis suprojektuotas tobulai, tai ir jausmas tobulas“, – įsitikinusi I. Žvinakevičiūtė.
Anot architektės, medis yra gyvas, augantis organizmas ir kiekvienas savitas. Todėl projektuojant paliekami tarpai tarp medžio ir pastato, kurie labiau reikalingi ne dėl augimo, bet dėl judėjimo, esant vėjui. „Nameliai medyje yra gamtos dalis, todėl turime prisitaikyti prie gamtos, ne užgožti ją. Namelius reikia įrengti taip, kad jie netaptų mirties nuosprendžiu medžiams“, – pabrėžė architektė.
Namelį galima pastatyti ir ant vieno medžio, ir daugiau medžių panaudoti. Ne prastesnis sprendimas, norintiems egzotikos, ir sutvirtinimų panaudojimas – poliai ant žemės labiau išlaisvina, leidžia statyti didesnius namelius.
Paskirtis įvairi
Medžiuose žmonės apsigyveno gindamiesi nuo įvairių pavojų, todėl nameliai juose yra viena seniausių būsto formų. Indonezijoje iki šiol yra gentis, gyvenanti medžiuose. Anglijoje išlikęs 1692 metais datuojamas namas medyje.
XVIII a. nameliai medžiuose buvo pradėti statyti ir Amerikoje. Ten jie labai greitai išpopuliarėjo ir šiandieną jų yra gerokai daugiau nei Europoje. Istorija byloja, kad ir Cezaris turėjo namelį medyje, į kurį kviesdavosi savo draugus.
„Mūsų šalyje namelių medžiuose tradicijos dar tik formuojasi. Lietuviai kol kas juos dažniausiai stato pramogoms vaikams, tačiau kartais paaiškėja, jog statė vaikams, bet patys tėvai ten daugiau laiko praleidžia nei jų atžalos“, – pasakojo Vilniuje gyvenanti ir dirbanti architektė.
Tuo tarpu pasaulyje namelių medžiuose paskirtis pati įvairiausia. Architektės nuomone, ji gali būti tokia, kokią sugalvosi. Nameliai gali būti skiriami relaksacijai, pramogoms savai šeimai ir draugams, juose galima įrengti viešbučius, dar kituose – darbo biurus.
Švedijoje yra pats žymiausias pasaulyje viešbutis medžiuose, kuriame 3-6 metrų aukštyje įrengti penki numeriai, kiekviename jų vienu metu gali apsistoti 2-4 egzotikos mėgėjai.. Naujojoje Zenlandijoje turistus vilioja originalus kriauklės formos restoranas 10 metrų aukštyje.
„Mes turime medžius tam, kad jais džiaugtumėmės ir juos naudotume. Bet nors namas medyje ir yra vienas iš panaudojimo būdų, manyčiau, jog reikėtų nepersistengti ir į medžius neperkelti tokių didelių dalykų.. Jei norisi įsirengti virtuvę ir ten gaminti maistą, tai gal geriau tą daryti namų virtuvėje, jei nori pabūti gamtoje, tai reikia ir mėgautis ja, atsipalaidavus nuo buities ir įprasto gyvenimo ritmo“, – sako architektė.
I.Žvinakevičiūtės nuomone, nameliai medžiuose galėtų būti skirti skaitymui, bendravimui prie arbatos, kavos ar paprasčiausiam poilsiui gamtos glėbyje.