Naktis, dumblinas ežero vanduo ir šviežia žuvimi privilioti pulkai vėžių. Pasišviečiant žibintuvėliu, reiktų atskirti žymėtuosius bei rainuosius, kuriuos galima gaudyti ištisus metus ir lietuviškus. Bet kas naktį sužiūrės? Griebi, šveiti į kibirą, ištrauki į koją įsisiurbusią dėlę ir vėl – ranka vandenin.
Vėžiavimas – egzotiška ir aštrių pojūčių nestokojanti naktinė pramoga.
Prasidėjus vėžių žūklės metui į paežeres traukia vis daugiau smalsuolių. Pradėjus temti bei panaudojus masalą – šviežią žuvį, ežero dugne galima išvysti keliasdešimt vėžių, kurie tarsi išbadėję grobuonys renkasi prie masalo.
Pirmieji vėžiai pasirodo visai mažyčiai, naktį pradeda lįsti didesni. Nors vėžių ežeruose galybė, lietuviškų – vos vienas kitas. Daugiausiai galima aptikti žymėtųjų ir rainųjų vėžių, kurie yra pripažinti naikintinais. Būtent šiuos vėžius galima gaudyti ištisus metus, netgi su žibintu ar rankomis, ką aplinkosaugininkai draudžia daryti gaudant lietuviškuosius.
Vėžiautojų azartiškai gaudančių laimikius vandenyje tyko ir kiti gyviai – dėlės. Todėl išlipus iš vandens būtina pasitikrinti, ar į koją neįsisiurbė dėlė.
Vėžiauti susiruošę žūklės mėgėjai privalo pasirūpinti tinkamais žvejybos įrankiais bei meškeriotojo bilietu, mat pažeidus mėgėjiškos žūklės taisykles gresia baudos iki tūkstančio litų.
Alytaus aplinkos apsaugos departamento specialistai nuolat vykdo reidus tikrindami, ar vėžiautojai laikosi nustatytų reikalavimų.
Anot Alytaus aplinkos apsaugos departamento, gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininko Stasio Gudzinevičiaus, rankomis, su žibintu vėžius gaudyti yra draudžiama, tačiau tokių pažeidėjų aptinkama daugiausiai.
„Vidaus vandens telkiniuose vėžius galima gaudyti naudojant bučiukus ar samtelius. Bučiukas negali būti ilgesnis kaip metras ir platesnis kaip pusė metro, vienu metu negalima naudoti daugiau kaip penkių bučiukų.
Per parą leidžiama sugauti ne daugiau kaip 50 vienetų vėžių. Rainuotųjų ir žymėtųjų vėžių sugavimo kiekis nėra ribojamas. Be to, važiuojant vėžiauti reikia pasirūpinti ir meškeriotojo bilietu“, – apie vėžių gaudymo ypatybes pasakojo S. Gudzinevičius.
Meškeriotojo bilietus ir meškeriotojo korteles galima įsigyti elektroniniu būdu – naudojantis elektronine aplinkosaugos leidimų informacine sistema (ALIS) bei loterijos „Perlas“ terminaluose. Metinis meškeriotojo bilietas kainuoja 50 litų, mėnesinis – 20 litų, dviejų – 5 litus.
Pasak S. Gudzinevičiaus, dažniausiai fiksuojami nusižengiamai: žvejų mėgėjų taisyklių pažeidimas bei pažeidimas padarytas naudojant draudžiamus įrankius ar būdus.
Pirmuoju atveju pažeidėjui gresia įspėjimas arba bauda nuo 25 iki 200 litų su pažeidimo padarymo priemonių ar įrankių konfiskavimu.
Pažeidimas padarytas panaudojus draudžiamus įrankius ar būdus užtraukia baudą nuo 400 iki 1000 litų su šių įrankių ir priemonių konfiskavimu.
Plačiažnyplius ir siauražnyplius vėžius leidžiama gaudyti nuo liepos 16 iki spalio 15 dienos, rainuotuosius ir žymėtuosius – ištisus metus.