Varėnoje prasmingai pagerbiamas iš čia kilusios ir amžinojo poilsio į gimtinę sugrįžusios žymios lietuvių režisierės ir teatro meno pedagogės Dalios Tamulevičiūtės atminimas.
Rugsėjo 30-ąją, legendinės režisierės gimimo dieną, Varėnoje simbolines duris atvėrė jau penktasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis. Jo metu apdovanotas Kultūros ministerijos įsteigtos Dalios Tamulevičiūtės premijos laureatas – Klaipėdos Apeirono teatras už Eglės Kazickaitės režisuotą spektaklį „Uroboras“, o žiūrovai turėjo progą pamatyti praėjusių metų šios premijos laureato, Klaipėdos jaunimo teatro, spektaklį „Paukštyno bendrabutis“, kurį pagal dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus pjesę pastatė režisierius Valentinas Masalskis.
Festivalio atidarymo renginiai prasidėjo režisierės šviesaus atminimo Dalios Tamulevičiūtės minėjimu jos gimtinėje Senojoje Varėnoje. Aplankę režisierės kapą Senosios Varėnos kapinėse, jos mokiniai, bendradarbiai, bendražygiai, giminės ir visi ją gerbiantys skubėjo į Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčią, kur Šv. Mišias už jos šviesų atminimą aukojo klebonas Pranciškus Čivilis.
Pagerbti režisierės atvyko teatro pedagogė, aktorė Elena Savukynaitė, režisierius Algimantas Pociūnas, buvę jos mokiniai, žymūs aktoriai Dalia Overaitė, Dalia Storyk, kiti Lietuvos teatro žmonės, varėniškiai.
Varėnos rajono savivaldybės meras Vidas Mikalauskas pasveikino su jau penktojo teatrų festivalio atidarymu ir dėkojo visiems, kurie surado laiko atvykti į režisierės atminimui skirtą renginį. „Šis festivalis reikšmingas mums visiems. Jis suteikia progą susipažinti su puikiausiais Lietuvos režisierių darbais, aktorių vaidyba, pamatyti įvairių žanrų spektaklius. Festivalio programoje yra ir dideliems, ir mažiems skirtų spektaklių. Mes, varėniškiai pasiryžę padaryti viską, kad žymios kraštietės Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis gyvuotų“,- sakė rajono vadovas. Jis linkėjo visiems – ir kūrėjams, ir žiūrovams, gerų įspūdžių festivalio metu.
Dalios Tamulevičiūtės draugė, kraštietė, teatro pedagogė, aktorė Elena Savukynaitė dėkojo rajono vadovams, kultūros darbuotojams ir visiems kitiems, kurie taip sumaniai organizuoja rengiant jau penktąjį festivalį. „Festivalyje ne tik vaidinama, čia taip nuoširdžiai pagerbiami ir aktoriai, ir režisieriai. Dėkojame už tą pagarbą,“- kalbėjo E. Savukynaitė.
Režisierius, D. Tamulevičiūtės festivalio komisijos pirmininkas Algimantas Pociūnas linkėjo, kad Varėnoje kasmet vykstantis festivalis būtų viena tų ugnelių, kurios įžiebtų kūrybinį polėkį ir kūrėjams, ir žiūrovams.
Prisiminimais apie mylimą dėstytoją pasidalino ir jos mokinė Olga Polevikova.
Režisierės Dalios Tamulevičiūtės atminimui skirtą renginį vainikavo jauno Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solisto, iš Merkinės kilusio Šarūno Šapalo koncertas, jam akomponavo Svaja Skučienė.
Vakare Varėnos kultūros centre buvo įteikta penktoji Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įsteigta Dalios Tamulevičiūtės premija scenos meno kūrėjams, šalies teatruose puoselėjantiems lietuvių literatūros autorių kūrybą. Ja apdovanotas premijos laureatas, Klaipėdos Apeirono teatras už Eglės Kazickaitės režisuotą spektaklį „Uroboras“.
Festivalio atidaryme dalyvavęs kultūros ministras Šarūnas Birutis teatro mylėtojus pasveikino su iškilmingu Dalios Tamulevičiūtės festivalio atidarymu. Jis pažymėjo, jog šiemet – Teatro metai, tad šiemetinis festivalis taip pat yra ypatingas. „Malonu pasveikinti visus, susirinkusius pagerbti teatro legendą Dalią Tamulevičiūtę, savo dalyvavimu padėkoti šiai režisierei už tai, jog išugdė daugybę talentingų kūrėjų, be kurių šiandien neįsivaizduojame teatro. Simboliška, kad šiandien, režisierės gimimo dieną, apdovanojami jauna, tačiau žiūrovų jau spėta pastebėti kūrėjų grupė“. Kultūros ministras spektaklio kūrėjams įteikė dailininko Sauliaus Vaitiekūno sukurtą atminimo ženklą. Jiems atiteko ir 70 tūkst. litų premija. Ministras Klaipėdos Apeirono teatrui linkėjo kūrybinės išminties ir naujų talentų.
Varėnos rajono savivaldybės meras Vidas Mikalauskas, pasveikinęs teatro mylėtojus, kurių susirinko pilnutėlė kultūros centro salė, sakė, jog varėniškiai džiaugiasi, galėdami prisidėti prie Lietuvos teatro sklaidos, į Varėną pakviesti pačius talentingiausius aktorius, kurie varėniškiams dovanoja įsimintinus spektaklius. „Mes jau neįsivaizduojame spalio be jaukių vakarų žiūrint nuostabius spektaklius. Nuo mūsų visų, ir organizatorių, ir žiūrovų, priklauso, kad festivalis gyvuotų dar ilgus metus“.
„Uroboras“ – penktasis spektaklis, apdovanotas šviesaus atminimo režisierės, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Vaidybos ir režisūros katedros vedėjos D. Tamulevičiūtės premija. Jos tikslas – įvertinti ir skatinti teatro meno kūrėjų iniciatyvas bei meninę saviraišką, scenos meno kūrinių pagal lietuvių literatūrą sukūrimą, ugdyti lietuvių literatūros kūrėjų ir teatro tarpusavio ryšius. Konkurso programoje iš viso buvo pristatyta ir ekspertų komisijos įvertinta 12 spektaklių.
Dalios Tamulevičiūtės premija už geriausią profesionalių teatrų spektaklius Kultūros ministerijos įsteigta 2009 m., siekiant pagerbti iškilios Lietuvos teatro pedagogės ir režisierės Dalios Tamulevičiūtės atminimą. Premijos tikslas – inicijuoti scenos meno kūrinių pagal klasikinę ir šiuolaikinę lietuvių literatūrą sukūrimą, skatinant scenos meno kūrėjų iniciatyvą ir meninę saviraišką, ugdyti lietuvių literatūros ir teatro tarpusavio ryšius. Premiją skiria 5 ekspertų komisija.
Jaunos klaipėdiečių trupės Apeirono teatro spektaklis „Uroboras”, pasak vertintojų, atitinka ne tik pagrindinę režisierės D. Tamulevičiūtės premijos idėją – yra novatoriškas nepriklausomų jaunų menininkų darbas, bet ir platesnį šiuolaikinio Europos teatro modelį. Spektaklio dramaturgija kuriama visos trupės, siekiant bendros idėjos išraiškos ir naujo teatrinio vyksmo realizavimo. Spektaklis kalba šiandienai aktualiomis temomis, nagrinėja šiuolaikinio pasaulio ir individo jausenos jame problematiką, nevengiama tiesioginio kontakto su žiūrovu.
Pirmąją premiją 2010-aisiais gavo teatro laboratorija „Atviras ratas“ už spektaklį „Antigonė (ne mitas)”, 2011-aisiais apdovanota „Cezario grupė” už spektaklį „Nutolę toliai”, 2012 – aisiais Kauno valstybinio dramos teatro spektaklis „Liūdnas Dievas“ o pernai šia premija įvertintas Klaipėdos jaunimo teatro spektaklis „Paukštyno bendrabutis“.
Pirmasis festivalis, įvykęs prieš ketverius metus, buvo skirtas legendinės režisierės 70-mečiui ir sukvietė į Dzūkijos širdį visus neabejingus scenos menui.
Vėliau žiūrovai turėjo progą pamatyti 2013 m. D. Tamulevičiūtės premijos laureato, Klaipėdos jaunimo teatro spektaklį „Paukštyno bendrabutis“. Jį pagal dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus pjesę pastatė režisierius Valentinas Masalskis. Kompozitorė – Nijolė Sinkevičiūtė, scenografė – Renata Valčik. Vienos dalies pjesė atskleidė ilgos žmonių kelionės į atsiskyrimą, susvetimėjimą, buvimą uždarame pasaulyje rezultatą, suteikė progą drauge su personažais išgyventi visiems žmonėms svarbius dalykus – būties laikinumą, ilgesį, meilę.
Šiųmetis festivalis tęsis visą mėnesį, jo programoje-dvidešimt du įvairių Lietuvos teatrų spektakliai. Festivalio uždarymas vyks spalio 30 d.