Poilsis vasaros stovyklose – daugelio vaikų svajonė, kurią išpildyti tampa vis sudėtingiau. Stovyklų pasiūla Alytaus rajone nėra gausi, tad per vėlai susigriebus, dažniausiai vietų jose nelieka. Be to, kai kurioms šeimoms vaikus išleisti į stovyklą yra per didelė prabanga, pareikalaujanti iš kišenės sukrapštyti nuo kelių šimtų litų.
Stovyklos vaikams reikalingos
„Vaikų užimtumas vasarą yra labai svarbus, deja, pasirinkimų ir pasiūlymų nėra daug, arba tam reikia skirti nemažai pinigų. Tėvai turėtų susirūpinti atostogas prie kompiuterių leidžiančiomis atžalomis, stengtis jas sudominti kitomis veiklomis. Tik per užimtumą galima ugdyti vaikų atsakomybę ir pareigos suvokimą. Tuo įsitikinau ir pats, organizuodamas stacionarią stovyklą“, – kalbėjo majoras Jonas Dusevičius, sukarintos „Lokio stovyklos“ organizatorius.
Antrus metus iš eilės Alytaus rajone, Pavartėnų kaime, vykusioje „Lokio stovykloje“ lavinamos vaikų lyderio savybės bei įgūdžiai, atskleidžiami emocinės lyderystės ypatumai, naudojant karines disciplinas, skiepijamas atsakomybės ir pareigos jausmas, lavinamas greitas mąstymas ekstremaliose situacijose ir gebėjimas priimti reikalingus sprendimus.
„Pasibaigus šiai stovyklai, sulaukiau tėvų skambučių. Vieni jų dėkojo už vaikų įspūdžius, kiti stebėjosi, kas su jais atsitiko: anksčiau namuose nieko padėti nenorėję, buvę vangūs vaikai tapo paslaugesni ir atsakingesni“, – pasakojo J. Dusevičius.
Stacionarios stovyklos nyksta?
Jis apgailestavo, kad stacionarių vaikų vasaros stovyklų lieka vis mažiau. Alytaus rajone šiemet jų vos kelios. Pašnekovas nė nesistebėjo tokiomis tendencijomis, mat pirmą kartą organizuojant stovyklą vaikams, susidūrė su daugybe barjerų, kliūčių ir sunkumų.
Karininkas įvardijo kelias priežastis, atgrasančias organizuoti stovyklas. Pirmiausia tam reikia daug finansų: išlaidos keliolikos vaikų ir kelių personalo darbuotojų stovyklai pirmą kartą suorganizuoti siekė kelias dešimtis tūkstančių litų.
„Ieškojome rėmėjų, keletą jų pavyko rasti, tačiau teko ir savo lėšų įdėti. Ir nors stovykla vienam vaikui kainuoja 600 litų, pelno nebuvo jokio, praėjusią vasarą turėjome nuostolių“, – sakė karininkas.
Stovyklų organizavimui keliami dideli reikalavimai. Pasak J. Dusevičiaus, įgyvendinti visus teisinius reglamentus yra sudėtinga, užima labai daug laiko, o rengiant stovyklos sutartis, nuostatus, tvarkos taisykles, reikia teisininkų pagalbos.
Kaip vieną svarbiausių priežasčių dėl nedidelio stovyklų skaičiaus pašnekovas įvardijo tai, kad vaikus labai sunku sudominti, todėl gali būti, kad žmonėms pristinga fantazijos, ką gali įdomaus ir naujo stovyklose jiems pasiūlyti. Atgarsiai apie stovyklas sklinda labai greitai, jeigu jos vaikams nepalieka įspūdžių, jos pasmerktos žlugti.
Organizatorių ir stovyklų vadovų pečius, dirbant su vaikais, slegia didelė atsakomybė. „Dauguma linkę galvoti, kam jiems reikia papildomų rūpesčių, jeigu gali nieko nedaryti ir ramiai gyventi“, – savo nuomone dalijosi vyras.
Populiarėja dienos stovyklos
Jurgita Šilalienė, Alytaus rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė pastebėjo, kad dabar populiarios dienos stovyklos. „Dauguma jų organizuojamos socialiai remtinų šeimų vaikams. O stacionarios stovyklos dažniausiai būna mokamos“, – situaciją apibendrino specialistė.
Pasak jos, už septynių dienų poilsį ir nuotykius stovykloje reikia sumokėti daugiau kaip pusę tūkstančio litų. Todėl šeimoms išleisti vaikus į stacionarią stovyklą – per didelė prabanga. Dėl šios priežasties stacionarių stovyklų poreikis nėra labai didelis.
Daugelyje Alytaus rajone organizuojamų stovyklų artimiausiose pamainose vietų jau nėra. Dar galima suspėti į paskutines šios vasaros pamainas rugpjūčio mėnesį.
„Patvirtiname visas stovyklų organizavimo paraiškas, nes jų nėra daug. Šiemet savivaldybė vaikų vasaros užimtumui skyrė per 18 tūkstančių litų. Kiekvienais metais finansavimas išlieka stabilus. Nepaisant to, vaikų užimtumas vasarą išlieka viena aktualiausių problemų“, – sakė J. Šilalienė.