Alytaus regiono ūkininkus domina galimybė dirvų tręšimui naudoti nuotekų dumblą, tačiau kartu kyla ir nemažai klausimų. Atsakymus į juos žemdirbiai išgirdo bendrovės „Dzūkijos vandenys“ surengtoje konferencijoje, kurioje savo bendradarbiavimo su ūkininkais patirtimi dalijosi ir kitų regionų vandentiekininkai.
„Mūsų rajono ūkininkai sako, kad patręšę dumblu sulaukia tris kartus didesnio derliaus“, – sakė „Utenos vandenų“ gamybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Vabolienė.
Anot jos, bendrovės „Utenos vandenys“ nuotekų valykloje susidarantis dumblas tręšimui naudojamas jau nuo 2006 metų. Iki šiol yra išduoti 37 tręšimo sertifikatai, įmonės specialistai kasmet paruošia po 3-4 tręšimo planus.
Tokie planai yra būtini, norint dirvas tręšti dumblu. Dumblo naudojimą tręšimui reglamentuoja atitinkami teisės aktai, kurių griežtai laikomasi.
„Alytiškiams labai pasisekė, kad jie gali naudoti į granules sudžiovintą dumblą. Mes ūkininkams atiduodame skystą išvalytą dumblą ir tai norinčių netrūksta“, – kalbėjo „Utenos vandenų“ atstovai.
Patirties naudojant dumblą tręšimui turi ir bendrovė „Ukmergės vandenys“. Alytuje vykusioje konferencijoje dalyvavęs jos direktoriaus pavaduotojas Rimas Arlinskas pasakojo, kad dumblas naudojamas komposto gamybai, o kompostu ūkininkai tręšia laukus.
„Šiuo metu dumblo naudojimas žemės ūkyje yra pats racionaliausias sprendimas“, – pastebėjo išdžiovinto dumblo panaudojimo galimybes Lietuvoje apžvelgęs bendrovės „Sweco Lietuva“ viceprezidentas Egidijus Kunevičius. Tokia galimybė buvo numatyta jau prieš dešimt metų Aplinkos ministerijos užsakymu parengtoje dumblo panaudojimo programoje.
Pasak E. Kunevičiaus, dumblo naudojimas žemės ūkyje turi daug privalumų: tai atitinka atliekų tvarkymo hierarchijos principus, neprarandamos dumblo maistinės medžiagos, išsaugomas neatsinaujinantis gamtos išteklius fosforas, be to dumblas – tai trąša, kurią patogu įterpti.
„Dumblas nerūgština dirvos, yra lėtai įsisavinama, kompleksinė ir nemokama trąša“, – dumblo privalumų sąrašą tęsė „Utenos vandenų‘ gamybos direktorė G. Vabolienė.
Konferencijoje dalyvavę Alytaus, Varėnos, Lazdijų rajonų ūkininkai domėjosi dumblo chemine sudėtimi, tręšimo planų parengimo trukme.
„Dzūkijos vandenų“ ekonomikos ir pardavimų departamento direktorius Tomas Valatka sakė, kad plano parengimas gali užtrukti apie mėnesį. Visus reikiamus dokumentus paruoš ir dirvožemio tyrimus atliks bendrovės „Dzūkijos vandenys“ specialistai. Dumblas ūkininkams bus atiduodamas nemokamai.
Kauno technologijos universiteto mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad Alytuje susidarantis ir įrenginiuose apdorotas dumblas yra priskirtinas antrai kategorijai. Šios kategorijos dumblas gali būti naudojamas energetinėms kultūroms, skirtoms biokuro gamybai, gėlėms, įvairioms kitoms žemės ūkio kultūroms, dirvai, kurioje auginami vaismedžiai, tręšti. Nustatyta, kad tinkamai naudojant dumblą, dirvožemis praturtinamas organinėmis medžiagomis bei azotu.
Per parą Alytuje pagaminama apie 2 tonos džiovinto dumblo granulių. Tolesniam naudojimui paruoštos jo granulės pakuojamas į didmaišius po maždaug 800 kilogramų.