Dūmų detektoriai yra pagrindinė saugos priemonė, kuri gali išgelbėti gyvybes ir apsaugoti žmones nuo pasekmių, kilus gaisrui namuose. Nors nuosavuose namuose ar butuose nuo 2018 metų gegužės 1-osios yra privaloma įsirengti dūmų jutiklius, kai kurie žmonės to daryti nė neketina, tikėdamiesi, kad gaisras jų namus aplenks.
Be to, kaip paaiškėjo per ugniagesių gelbėtojų kasmet vykdomas prevencines akcijas „Saugūs namai“, ,,Padėk artimui“, ,,Daugiabučiai namai be gaisrų“ dažnas galvoja, kad dūmų jutikliai privalomi tik nuosavuose namuose, o butuose jų nereikia. Deja, gaisrai, kylantys privačiuose gyvenamuosiuose namuose bei daugiabučiuose parodo, kad dar ne visi Lietuvos gyventojai savo namuose yra įsirengę dūmų detektorių.
Pagal rekomendacijas gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos – sienos, durys, perdangos ir pan., kurios gali riboti detektorių suveikimą, todėl šiuos prietaisus vertėtų įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius.
Nepatariama jų įrengti virtuvėje, ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai. Įrengiant autonominius dūmų detektorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Kadangi karšti dūmai kyla į viršų ir kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų arba netoli aukščiausios šlaitinio stogo vietos. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų detektoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų.
Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį maždaug 10 metų. Jeigu prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Tvirtinant detektorių prie lubų paviršiaus skylių gręžti nereikia – jį galima pritvirtinti dvipuse lipniąja juosta. Dulkės ir nešvarumai mažina dūmų detektoriaus jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkių.
Šiais metais Alytaus rajone gaisruose jau žuvo keturi žmonės, tad norint išsaugoti sveikatą ir gyvybę, ugniagesiai pataria įsirengti dūmų detektorius. Jeigu namuose būtų buvęs įrengti dūmų detektoriai, galbūt galėjo įspėti šiuos žmones apie besiveržiančius dūmus ir išgelbėti jų gyvybes.