Skausmai labai apsunkina žmogaus gyvenimo kokybę. Suprantama, kad juos pajutus – norisi kuo greičiau sumažinti arba visiškai panaikinti. Dažnas pirmiausia imasi vaistų, o reikėtų – ieškoti problemos. Tiksliai žinant diagnozę – galima ligą išgydyti, o ne laikinai slopinti simptomus.
Sąnarių skausmas – gana įprastas pojūtis. Jį gali sukelti įvairios priežastys ir viena jų yra tenosinovitas. Terminas žinomas retam, tačiau ligos požymiai – gana dažni.
Plačiau apie šią ligą pasakoja gydytojas Paulius.
Skausmas, kuris veikia skirtingas kūno vietas
Tenosinovitas gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje kur sausgyslė juda per kaulą. Tačiau dažniausiai jis juntamas rieše ir nykštyje, alkūnėje ir pėdoje.
Pirmiausia ligą identifikuoja skausmas paveiktoje srityje. Dažniausiai jis didėja judinant sąnarį. Taip pat yra juntamas jautrumas liečiant, matyti patinimas, standumas toje vietoje, galiausiai, spragsėjimas ar trūkčiojimas judinant sąnarį.
„Nėra iki galo išaiškinta – kas sukelia šią diagnozę. Viena iš priežasčių yra pasikartojantys judesiai, ypač griebiant ar sukant riešą. Taip pat įvairios traumos, artritas, netinkama technika atliekant tam tikrus veiksmus. Net ir autoimuninės ligos“,- nurodo Paulius.
Kaip kovoti su liga?
Lengvais atvejais tenosinovitas gali praeiti savaime pailsėjus, sumažinus krūvį ir geriant vaistus nuo skausmo. Tačiau jei skausmas stiprus, trukdo atlikti kasdienę veiklą ar nepraeina per kelias savaites – kreipkitės į gydytoją. Jis įvertins simptomų sunkumą ir gali skirti tyrimus, tokius kaip rentgeno spinduliai ar MRT, kad patvirtintų diagnozę ir nustatytų sausgyslės pažeidimo mastą.
„Kai kuriais atvejais gali tekti tik sumažinti krūvį. Venkite veiklos, kuri sukelia skausmą ar diskomfortą. Laikinai padeda ir ledo kompresai. Tinka ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), tokie kaip ibuprofenas ar naproksenas. Jie gali padėti sumažinti skausmą ir uždegimą“,- pataria Nerijus.
Taip pat gali būti išduodamas siuntimas fizioterapijai. Specialistas jus išmokys specialių pratimų, kurie skirti sąnario judesio amplitudės gerinimui, raumenų stiprinimui ir skausmo mažinimui. Taip pat gali būti taikomi ir stiprūs vaistai. Dažniausiai – kortikosteroidai. Tai yra stiprūs vaistai nuo uždegimo, kurie gali būti suleidžiami tiesiai į sausgyslės dangalą, kad greitai sumažintų skausmą ir uždegimą.
„Sunkesniais atvejais, kai kiti gydymo būdai neveiksmingi – gali prireikti operacijos, kad būtų pataisyta pažeista sausgyslė ar sausgyslės dangalas“, – nurodo gydytojas. Jei jaučiate tenosinovito simptomus – svarbu kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir paskirtas tinkamas gydymas. Ankstyva diagnozė ir gydymas gali padėti išvengti ilgalaikių problemų.