„Dirbu statybose sunkų fizinį darbą, pavargstu. Ar gali būti suteikiamos papildomos ir specialios pertraukos darbe?”, – klausia AlytusPlius.lt portalo skaitytojas Vytas. Į klausimą atsako įmonės „Verdiktas” teisininkas Elvinas Vitkauskas.
Vyto klausimas yra aktualus daugeliui dirbančiųjų, todėl aptarsiu ir kitus darbuotojus, papildomų ir specialių pertraukų atžvilgiu.
Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, papildomos ir specialios pertraukos, kurios įskaitomos į darbo laiką, atsižvelgiant į darbo sąlygas, taikomos tam tikroms darbuotojų kategorijoms, tai pat ir Vyto atveju.
Papildomų ir specialių pertraukų tikslas yra darbuotojų darbingumo išsaugojimas, darbo našumo ir darbo kokybės gerinimas, apsaugoti darbuotojus nuo nuovargio ar pervargimo, tuo siekiama išvengti profesinių ligų ir žinoma nelaimingų atsitikimų darbe, taip pat taip norima sumažinti galimą nepalankių sveikatai veiksnių poveikį.
Papildomos pertraukos suteikiamos:
1. Jaunesniems kaip aštuoniolikos metų darbuotojams, kurių darbo laiko trukmė yra ilgesnė kaip 4 val., privalo būti suteikta mažiausiai trisdešimties minučių papildoma pertrauka pailsėti darbo metu. Ji įskaitoma į darbo laiką.
2. Krūtimi maitinančiai moteriai kūdikiui maitinti – ne trumpesnė kaip 30 min. pertrauka (ne rečiau kaip kas trys valandos, kūdikiui maitinti, paliekant už tą laiką jos vidutinį darbo užmokestį). Esant pageidavimui, tokios pertraukos gali būti sujungiamos arba pridedamos prie pertraukos pavalgyti ir pailsėti arba perkeliamos į dienos pabaigą.
nėščioms, neseniai pagimdžiusioms moterims, neįgaliesiems, senatvės pensininkams ir kitiems darbuotojams, kuriems dėl jų sveikatos turi būti įgyvendintos jų darbo ir poilsio režimo rekomendacijos pagal sveikatos priežiūros įstaigos išvadą.
Specialios pertraukos suteikiamos:
1. Darbuotojams, kurių darbas yra susijęs su krovinių kėlimu rankomis. Tokiu atveju, pertraukų tvarką, atsižvelgiant ir įvertinant darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimus, nustato darbdavys pagal profesinės rizikos vertinimo rezultatus;
2. Darbuotojams dirbant lauke arba nešildomose patalpose, kai aplinkos temperatūra žemesnė kaip -10°C, ne rečiau kaip kas pusantros valandos suteikiamos ne trumpesnės kaip 10 min. pertraukos.
3. Darbuotojams, kurie dirba sunkų fizinį ar didelės protinės įtampos reikalaujantį darbą arba yra veikiami darbo aplinkos veiksnių, vidutinės rizikos ar minimalios rizikos sąlygomis, kai darbo aplinkos veiksnys ne nuolat, o tam tikrais laikotarpiais, viršija tam tikrus leistinus dydžius, kurie nustatomi darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktuose. Specialių pertraukų skaičius ir jų trukmė yra nustatoma į viską atsižvelgiant (fizinio ar protinio darbo sunkumą taip pat darbo aplinkos rizikos veiksnius). Taip pat, specialios pertraukos gali būti nesuteikiamos, jeigu įvertinus profesinę riziką nustatoma, kad rizika nepriimtinai didelė, tokiu atveju darbą būtina sustabdyti.
4. Darbuotojams, kurių darbas yra su videoterminalais (įrenginiais, turinčiais monitorių ir klaviatūrą). Nepertraukiamai dirbti galima ne daugiau kaip 1 val. Dirbant pilną darbo dieną, suteikiamos specialios 10 min. trukmės pertraukos. Dirbant 12 val. Darbo dieną (40 val. Savaitėje), specialios pertraukos pirmosioms 8 val. Nustatomos pagal 8 val. Darbo pamainos režimą, likusias 4 val. Po kiekvienos darbo valandos daroma 15 min. pertrauka;
5. Kitiems darbuotojams, kai tai nustatyta darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktuose.
Papildomos ir specialiosios pertraukos, jų skaičius, trukmė, vieta, gali būti nustatomi kolektyvinėje sutartyje, darbo sutartyje, darbo tvarkos taisyklėse.
Ginčai dėl darbo laiko režimo
Jeigu įmonėje kyla ginčas tarp darbuotojų atstovų ir darbdavio dėl pertraukų kurios reglamentuotos kolektyvinėjė sutartyje arba darbo tvarkos taisyklėse, jis nagrinėjamas kaip kolektyvinis darbo ginčas, pagal Darbo kodekso X skyriaus nustatytą tvarką.
Jeigu pažeidinėjamos darbuotojo subjektinės teisės, susijusios su pertraukų suteikimu, kai jas įtvirtina teisės aktai ar įmonės norminiais aktai, tačiau darbdavys tų pertraukų nesuteikia, arba už jas nemoka, tokio pobūdžio ginčai nagrinėjami kaip individualūs darbo ginčai pagal Darbo kodekso nustatytas normas, darbo ginčų komisijose, esančiose prie Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių.
Jeigu turite klausimų ar norite, kad jums aktualus klausimas būtų išnagrinėtas straipsnyje, rašykite įmonės „Verdiktas” teisininkui elektoriniu adresu:teisininkas@verdiktas.lt arba į naujienų portalo AlytusPlius.lt redakciją adresu: egle@alytusplius.lt.
Taip pat, kiekvieną antradienį nuo 14 iki 16 valandos E. Vitkauskas teikia nemokamas teisines konsultacijas „Verdikto“ buveinėje, Naujoji g. 3. Būtina užsiregistruoti iš anksto adresu:teisininkas@verdiktas.lt