Alytaus miesto švietimo sistemoje pertvarkos neišvengiamos – jas diktuoja pats gyvenimas. Tačiau kokios bus tų pertvarkų pasekmės ir rezultatai, sprendžia žmonės. Todėl kuriant švietimo ateities gaires kiekvienam pirmiausia reikia galvoti apie atsakomybę, o ne ambicijas, reikšmingumą ar kitus antraeilius dalykus.
Tokiomis mintimis besibaigiančių metų veiklos apžvalgą pradėjo Alytaus miesto savivaldybės tarybos kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkė Nijolė Makštutienė.
Man smagu, kad pastaruoju metu Alytuje vis rečiau nuskamba frazė: mokyklų mieste yra perdaug. Visuomet buvau prieš mokyklų uždarymą ir labai džiaugiuosi, kad Alytuje pavyksta rasti alternatyvų šiam drastiškam žingsniui. Laisvos mokyklos patalpos jau ne vienoje įstaigoje išnaudojamos kitoms reikmėms, o švietimo bendruomenė gali lengviau atsikvėpti nebejausdama baimės dėl galimų drastiškų sprendimų.
Žinoma, pertvarkos miesto švietimo sistemoje yra neišvengiamos. Tą puikiai supranta ir švietimo strategai, ir pačios ugdymo įstaigų bendruomenės, teikusios pasiūlymus šiemet patvirtintam bendrajam Alytaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016 -2020 m. planui.
Padarytas didelis darbas ir parengtas labai svarbus dokumentas, kurio įgyvendinimas yra tampriai susijęs su rengiamu miesto švietimo strategijos planu. Galiu tik apgailestauti, kad dėl netinkamai organizuojamos šio plano rengimo darbo grupės veiklos, švietimo strategijos planas iki šiol neparengtas.
Kaip šios darbo grupės narė turėčiau dėl to prisiimti dalį atsakomybės ir savo atsakomybę pirmiausia suvokiu kaip konkretaus ir aiškaus strategijos plano parengimą, o ne dar vienos atskiros miesto strategijos rengimą. Lietuvoje yra patvirtinta bendra šalies švietimo strategija. Mes privalome numatyti savo veiksmų planą, kaip tą strategiją įgyvendinsime savo mieste.
Ir šitas planas turi būti labai konkretus ir aiškus, nes pagal jį bus vykdoma visa švietimo tinklo pertvarka. Švietimas yra ne tik labai svarbi, bet ir labai jautri sritis, todėl visi su juo susiję sprendimai turi būti labai preciziški.
Vienas iš kol kas nepatvirtintame miesto šveitimo strategijos plane keliamų uždavinių yra siekis optimizuoti švietimo įstaigų tinklą taip, kad visos švietimo įstaigos būtų maksimaliai išnaudotos ugdymo procesui organizuoti arba bendruomenės poreikiams tenkinti. Numatoma daugelį pagrindinių mokyklų perorganizuoti į progimnazijas, mieste paliekant tris pagrindines mokyklas pagal tolygų geografinį pasiskirstymą. Po vieną pagrindinę mokyklą veiktų miesto cente, Vidzgirio ir Putinų mikrorajonuose.
Tačiau kalbant apie mokymo įstaigas, kaip institucijas, pirmiausia reiktų galvoti ne apie patalpas, jų panaudojimą, o apie žmones, kurie tose patalpose mokosi ir dirba.
Mokytojo profesijos prestižas šiandien yra itin opus klausimas. Daugybė anaiptol ne tik su mokymo procesu susijusių reikalavimų, didžiulė atsakomybė, darbo krūvis, visuomenės polinkis vertinti , teisti ir kelti mokytojui toli gražu ne visada pagrįstus reikalavimus lėmė tai, kad mokykla tapo ne itin patrauklia darbo vieta aukštos kvalifikacijos specialistams.
Tą patvirtina ir situacija Alytuje, kai paskelbus konkursus mokyklų vadovų vietoms užimti, juose dalyvauja vos po vieną-du asmenis, o pavyzdžiui, konkursas Panemunės pagrindinės mokyklos direktoriaus pareigoms užimti visai neįvyko.
Tad skirdami dėmesį patalpų renovacijai, remontui, mokymo bazės kūrimui, dar didesnį dėmesį skirkime žmogui, kad jis į tas sutvarkytas patalpas ateitų jausdamasis gerbiamu, laukiamu ir reikalingu. Nes tik taip besijaučiantis mokytojas gali ugdyti orią, mąstančią, kultūringą asmenybę, žinančią ne tik savo teises, bet ir suvokiančią pareigas bei atsakomybę.
Man smagu pastebėti,, kad būtent pagarbos kitai ir kitokiai nuomonei per šiuos metus daugiau atsirado ir Alytaus miesto savivaldybės taryboje. Tariantis, diskutuojant, įsiklausant į argumentus, o ne vertinant jų autorius, pavyko priimti miestui labai svarbius ir būtinus sprendimus. Vienas jų – nuo 2009 metų rengiamo miesto bendrojo plano patvirtinimas. Žinoma, jis bus koreguojamas, bet jau yra nubrėžtos gairės verslininkams ir investuotojams.
Kadenciją jau beveik įpusėjusioje savivaldybės taryboje sumažėjo takoskyra tarp buvusių ir pirmą kartą išrinktų tarybos narių. Kadencijos pradžioje ši takoskyra buvo labai ryški ir prie produktyvaus darbo tai tikrai neprisidėjo. Tačiau situacija keičiasi į gerą pusę.
Ko pasigendu? Pirmą kadenciją dirbančių kai kurių jaunų tarybos narių aktyvumo ir idėjų. Juk visi pokyčiai ir poslinkiai prasideda nuo idėjų ir jauni politikai turi puikiausias sąlygas jas generuoti, apginti ir įgyvendinti.
Tad visiems linkiu šviesių minčių ir originalių idėjų – kad jos garsintų miestą, o alytiškiai didžiuotųsi Alytumi.
Tarybos nario ataskaita, skelbiama vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamentu Nr. T-333, patvirtintu 2015 m. lapkričio 19 d.