Alytiškiui Vytautui Mockevičiui jokios gripo epidemijos nebaisios. 83 metų senjoras jau neatsimena, kada paskutinį kartą lankėsi pas gydytoją. Vyras daugiau kaip 30 metų gyvena sveikai: mankštinasi, maudosi po šaltu dušu, lenda į ledines eketes, nevalgo mėsos ir tikina, kad kiekvienam turėtų būti svarbu savo gyvenimą nugyventi kokybiškai.
„Nė vienas, kaip sakoma, su paukščiais neiškrisime. Esmė nebūtinai tai, kiek mes gyvensime, bet kaip gyvensime. Turime labiau mylėti save. Aš noriu, kad mano gyvenimas kuo ilgiau būtų kokybiškas“, – sakė Alytaus sveikuolių klubo „Ryžtas“ vadovas V. Mockevičius.
Sveiką gyvenimo būdą alytiškis propagavo ne visada. Jaunystėje, negailėdamas savęs sunkiai ir intensyviai dirbo, tačiau, sulaukus 55 metų, tempą teko sulėtinti. Vyrui prasidėjo širdies sutrikimai, kamavo dusulys.
„Gydytojai sakė, kad būsiu jų nuolatiniu klientu ir patarė mesti visus darbus. Bet šiame gyvenime niekas nevyksta atsitiktinai – tai paskatino ieškoti išeities“, – įsitikinęs garbaus amžiaus vyriškis.
Sutrikus sveikatai, jis sužinojo, kad Šventojoje iš Sankt Peterburgo atvykusi sveikos gyvensenos specialistė organizuoja sveikuoliams skirtą stovyklą. Vytautas ryžosi joje dalyvauti.
Alytiškis tris savaites stovykloje nevalgė mėsos, tik vegetarišką maistą, meditavo, neskaitė laikraščių, nežiūrėjo televizoriaus, nesinaudojo telefonu, kasdien bėgiojo, mankštinosi. Ir nors jį buvo užvaldęs nerimas, kad bėgiodamas pradės dusti, taip neatsitiko.
„Tie bėgimai prilygdavo meditacijai. Bėgdavome ir nieko aplink nematydavome, tik girdėdavome, kas mums sakoma šalia. Namo grįžau su praplautomis smegenimis ir suvokiau, kad galima gyventi kitaip ir gerai jaustis“, – pasakojo V. Mockevičius.
Nuo tada Vytauto gyvenimas pradėjo keistis. Pamažu jis atsisakė mėsos, atsikratė 10 kilogramų viršsvorio, ėmė mankštintis, pradėjo domėtis sveika mityba, o šiandien, sulaukęs 83 metų, puikiai jaučiasi ir nežada sustoti.
Alytiškis keliasi anksti ryte – 5.30-6 val., padėkoja Dievui už naują dieną, darosi sau taškinį masažą, mankština sąnarius, apsipila šalto dušo srove, po to, išlipęs iš vonios, dar atlieka kvėpavimo pratimus, medituoja, meldžiasi ir tik tada, jausdamasis žvalus, sėda prie pusryčių stalo.
„Žmona žino, kad man nereikia jokios mėsos ir kiaušinių. Pusryčiams valgau įvairių grūdų košes, lęšius, juodos duonos. Baltos duonos nevalgau, bandelių ir šokolado – taip pat“, – apie savo mitybą pasakojo alytiškis.
Pietums alytiškis skanauja vaisių ir daržovių, troškinių. Kartais neatsispiria ir suvalgo silkės.
„Žuvis mano racione labai reta. Kiaušinius irgi valgau retai, nebent kartais žmona į patiekalus jų įmaišo. Geriu žuvų taukus. Retai kada nusižengiu ir suvalgau sūdytų lašinukų. Visiškas vegetaras nesu, bet prisilaikau. Žinau, koks mėsos skonis, kaip ji kvepia ir tikrai suvalgęs nenumirčiau, bet turi būti ir principai“, – tvirtos nuomonės laikosi V. Mockevičius.
Vyras dar ir dabar prisimena, kai prieš daug metų teko matyti mėsai pjaunamus gyvūnus, kaip jie bijojo, kokį stresą jautė. Vytautas įsitikinęs, kad gyvūnas –jutimo organus turintis Dievo kūrinys. Visa baimė, nerimas, kurį jis jaučia prieš savo galą, neigiamomis emocijomis persiduoda ir vėliau tą mėsą valgančiam žmogui.
Alkoholio alytiškis taip pat nevartoja. Vyras tikino, kad jis naikina neuronus smegenyse, kurie vėliau neatsistato. „Kadangi neuronų yra milijardai, tai alkoholį vartojančių protas nyksta pamažu. Atkreipkite dėmesį, alkoholikas su stažu sunkiai surezga sakinį, įterpia visokių keiksmažodžių, jam sunku dėstyti savo mintis“, – kalbėjo sveikai gyvenantis alytiškis.
Jam net ir šalčiausią žiemą nebaisu lįsti į ledinę eketę. Jis į ją neria tris kartus ir tikina, kad po to visai nešalta, nes kūnui automatiškai siunčiamas signalas, kad reikia šildytis.
„Kol išniręs apsirengiu, visas sušylu. Žmonės žiūri, stebisi, bet man visai nešalta. Svarbiausia nebijoti. Jeigu man, seneliui, po maudynių eketėje niekas neatsitinka, tai kodėl turėtų atsitikti jums?“ – stebisi Vytautas.
Pasak alytiškio, žmogus pagal savo genetiką turi išgyventi iki 120 metų. Tiek sulaukia retas. Tačiau galėtumėme gyventi ir ilgiau, jei ne mūsų nesveikas gyvenimo būdas.
„Visi skuba tik iki pensijos „datraukti“, sulaukti 60 metų. O iki tol žmonės labai save nualina. Negi jie nenori gyventi ilgiau ir kokybiškiau?“, -klausia sveikos gyvensenos naudą pajutęs V. Mockevičius.
Vytautui jau seniai nereikia vaistų, jis nevaikšto ir pas gydytojus, jo nekamuoja jokios ligos.
„Mano žmona mano pavyzdžiu neseka, bet užtat jai ir tenka nuolat matuotis kraujo spaudimą, varstyti poliklinikos duris, gerti vaistus“, – teigė sveikuolis, ne tik šeimos narius, bet ir visus alytiškius raginantis gyventi sveikiau, nepamiršti atsipūsti po darbų ir skirti laiko sau.