Alytus – draugiškas kraštas, bendradarbiaujantis net su dvidešimčia miestų partnerių iš įvairių šalių. Tikėtina, kad Alytaus partneriu taps ir tolimosios Japonijos miestas Narita, kuriame neseniai svečiavosi Alytaus miesto savivaldybės delegacija.
„Neabejoju, kad Narita taps Alytaus miestu partneriu. Tik nežinau, kaip greitai tai įvyks. Japonija – atsargi tauta, kuri, prieš priimdama konkrečius sprendimus, pirmiausiai labai gerai viską apgalvoja “, – sakė Alytaus miesto vicemerė Nijolė Makštutienė.
Naritos miesto vadovai alytiškius į svečius planavo pasikvieti nuo pavasario.
„Danijos miestas Nestvedas yra ir Alytaus, ir Naritos partneris. Būtent Nestvede mes pirmą kartą susitikome su Naritos miesto vadovais. Nors mandagumo frazių ir kvietimų atvykti į Naritą buvo jau tada, nesitikėjome, kad jie taps realiais. Daug kas spėliojo, kuo Alytus taip sužavėjo japonus“, – apie pirmąjį susitikimą su Naritos miesto vadovais pasakojo N. Makštutienė.
Bendradarbiavimo sutartį su Nestvedu Naritos miestas pasirašė tik po penkerių metų aktyvaus bendravimo. Šiuo metu Japonija bendradarbiauja tik su vienu Lietuvos miestu – Klaipėda. Alytus taptų antruoju Japonijos miestu partneriu.
„Vizito metu Naritoje konkrečiai apie bendradarbiavimo sutartį su japonais nekalbėjome, bet jau vien tai, kad jie pakvietė alytiškius atvykti į Naritos miestą, daug ką reiškia. Japonija neskuba užmegzti ryšių su Europos šalimis. Mes Naritoje buvome labai svetingai sutikti.
Jeigu Naritos miesto delegacija kitais metais atvyktų į Alytaus miesto dienas, į kurias mes ją ketiname kviesti, esu įsitikinusi, kad bendradarbiavimo sutartis būtų pasirašyta greitai. Tikėtina, mums tai padaryti pavyktų greičiau nei Nestvudui“, – vylėsi vicemerė.
Kaip teigė N. Makštutienė, bendradarbiavimas su japonais galimas kultūros srityje.
Alytaus savivaldybės delegacijai vizitas į Japoniją paliko didelį įspūdį.
„Trijų dienų buvo tikrai per mažai, kad pažintumėme japonų kultūrą. Naritoje aplankėme sakės gamyklą, mečetę, etnografijos muziejų, dalyvavome arbatos gėrimo ceremonijoje“, – įspūdžiais dalijosi vicemerė.
Naritoje lankėsi ir Lietuvos ir Japonijos pramonės ir prekybos rūmų pirmininkas ir Lietuvos ir Japonijos mainų centro pirmininkas Kenjiro Tamaki, kuris gruodžio mėnesį ketina atvykti į Alytų aptarti verslo klausimų. Šiuo metu japonai domisi įmonės „Alita“ produkcija.
Alytaus miestas šiuo metu turi 20 miestų partnerių. Beveik su visais palaikomi ryšiai ir vyksta bendradarbiavimas.
„Alytus miestų partnerių turi daug. Kai kurie miestai pasirenka keletą kitų šalių partnerių, su kuriais bendradarbiauja. O mums pavyksta gerus santykius palaikyti su visais“, – sakė vicemerė.
Intensyviausiai Alytaus miestas bendradarbiauja ir bendrus projektus vykdo su arčiau esančiais miestais: Suvalkais, Gižycku, Elku, Gardinu.
Bendradarbiaujant su Gardino miestu įgyvendintas Alytaus Adolfo Ramanausko -Vanago sporto aikštyno atnaujinimo projektas, du „Dzūkijos vandenų“ projektai.
Su Elko miestu inicijuojami projektai kultūros ir švietimo srityse, pavyzdžiui, bendradarbiaujant buvo pastatytas Alytaus kultūros ir komunikacijos centro amfiteatras.
Aktyvus bendradarbiavimas vyksta ir su Petrozavodsko miestu – švietimo, kultūros ir socialinėje srityse.
Miestas partneris Ročesteris kiekvienais metais į Alytų atsiunčia dovanų vaikams, remia reabilitacijos centrą. Naujausias Alytaus ir Ročesterio projektas – radijo stoties FM99 transliuojamos tiesioginės laidos iš Ročesterio.
„Kad užsimegztų bendradarbiavimas su kitais miestais, reikia nenustoti palaikyti ryšius. Miesto partneriai kartais atsiranda neplanuotai, bendraujant su esamais partneriais ir susirandat naujų. Bendradarbiavimas su kitų šalių miestais neabejotinai svarbus: keičiamasi patirtimi, tradicijomis, kultūra. Taip garsinamas ne tik Alytaus, bet ir visos Lietuvos vardas“, – įsitikinusi vicemerė N. Makštutienė.