Sergantys diabetu, osteoporoze, artritu, dubens raumenų nusilpimu, depresija, turintys virškinimo, stuburo problemų, antsvorio ar patiriantys stresą irgi gali pilnavertiškai, be didesnių pastangų sportuoti. Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure minėtų problemų turintiems gyventojams organizuojami užsiėmimai ant batutų.
„Spyruokliuojant, šokinėjant ir darant pratimus ant batuto, dirba visi didieji ir gilieji raumenys, sausgyslės, sąnariai, aktyvinami vidaus organai. Atsispyrimo metu kūnas įsitempia, o pašokus ir būnant ore, viskas atsipalaiduoja. Toks šokinėjimas neapkrauna sąnarių, nugaros. Tai nėra intensyvios treniruotės, dėl kurių reikia lieti daug prakaito.
Be to, greitėja kraujo, medžiagų apykaita, todėl – tai geras būdas norintiems sumažinti apimtis per daug savęs nevarginant sunkiomis treniruotėmis sporto klubuose ar bėgiojant kur nors parke, stadione“, – pasakojo Karolina Misevičiūtė, visuomenės sveikatos biuro specialistė.
Pasak jos, spyruokliavimas idealiai tinka širdies ir kraujagyslių sistemai, raumenų masės auginimui, limfinei sistemai, sąnarių stiprinimui, imuninei sistemai, atsipalaidavimui, koncentracijai ir kitam teigiamam organizmo poveikiui.
Užsiėmimai ant batutų biure pradėti organizuoti vos prieš tris savaites. Juose jau apsilankę alytiškiai negailėjo gerų atsiliepimų. „Tai išjudina visus kaulus be didesnių pastangų, kantrybės ar prakaito liejimo. Kaskart šie užsiėmimai man patinka vis labiau“, – kalbėjo nė vienos mankštos ant batutų nepraleidusi alytiškė.
Specialūs batutai skirti būtent mankštoms, yra sertifikuoti. Batutai sujungti ne spyruoklėmis, o specialia guma ir skirtingų spalvų kabėmis. Mėlynomis kabėmis sutvirtinti batutai skirti žmonėms iki 90 kilogramų, geltona – iki 120 kg.
Visuomenės sveikatos biuras iš viso įsigijo keturis batutus: tris – iki 90 kg ir vieną – iki 120 kg. Pasak K. Misevičiūtės, pratimams ant batuto specialaus pasiruošimo nereikia. Sportiškai apsirengę biuro lankytojai, skambant muzikai, ant batutų šokinėja basomis, tik mūvėdami kojines.
Maždaug 15 minučių rekomenduojama daryti lengvus pratimus ir judesius stipriai neapkraunant kūno. Jeigu ant batuto išlaikyti pusiausvyrą sekasi sunkiau, svaigsta galva, geriausia pratintis pamažu. Siekiant pajausti rezultatus, tokias mankštas rekomenduojama daryti reguliariai ir nuosekliai. Geriausias poveikis jaučiamas kasdien pratimams skiriant bent pusvalandį laiko.
„Tą pusvalandį galima išskaidyti į kelias dalis, pavyzdžiui – po 10 minučių ryte, per pietus ir vakare. Tai puikus būdas mankštintis, atsipalaiduoti ir stiprinti savo sveikatą neturintiems laiko, skubantiems“, – teigė specialistė.
Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure po pusvalandį trunkantys užsiėmimai ant batutų vyksta du kartus per savaitę – pirmadieniais ir penktadieniais po dvi treniruotes. Treniruotės vyksta 10 ir 10.30 valandomis.
Visuomenės sveikatos specialistes dirbti su batutais apmokė atvykusi lektorė. Ji pademonstravo pratimus, pravedė paskaitą apie spyruokliavimo ant batutų naudą bet kokio amžiaus, fizinio pajėgumo žmonėms.
Ateityje planuojama įsigyti ir daugiau batutų bei užsiėmimus ant jų organizuoti tikslinėms gyventojų grupėms, turinčioms skirtingų sveikatos problemų.