Socialinės srities skaudulius Alytaus rajono merė Rasa Vitkauskienė drauge su kitų savivaldybių merais aptarė susitikime su socialinės apsaugos ir darbo ministre Inga Ruginiene.

Nepakankamas finansavimas
Viena iš valstybės perduotų savivaldybėms funkcijų – socialinės globos teikimo asmenims su sunkia negalia užtikrinimas. Tačiau nuo 2025 m. įsigaliojusi finansavimo tvarka neatitinka realių paslaugų kainų rinkoje. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus savivaldybėms iš valstybės biudžeto skiriama iki 1100 Eur per mėnesį, nors, pavyzdžiui, asmens namuose teikiamos dienos socialinės globos asmeniui su sunkia negalia mėnesio kaina gali siekti ir 3000 Eur. Ženkliai didesnės išlaidos nei finansuoja valstybė krenta ant savivaldybės pečių. „Toks valstybinių socialinės srities funkcijų finansavimas yra nepakankamas ir netinkamas“, – įsitikinusi merė R. Vitkauskienė.
Vilkinamas procesas
Taip pat buvo aptarta dėl be tėvų globos likusių vaikų laikinosios globos (rūpybos) nustatymo tvarka. 2018 m. centralizavus vaiko teisių apsaugos sistemą funkcija perduota Valstybinei vaiko teisių apsaugos tarnybai. Tačiau iki šiol išliko kai kurios teisės aktų nuostatos, nustatančios savivaldybių atsakomybę priimant vaiko teisių apsaugos srities sprendimus. Pvz.; savivaldybės merui nustatyta atsakomybė priimti sprendimą dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymo ir laikinojo globėjo paskyrimo.
Ši funkcija neturėtų būti mero kompetencijoje, nes meras neturi jokių galimybių daryti įtakos laikinosios globos (rūpybos) nustatymui, tačiau priverstas prisiimti atsakomybę ir vykdyti valstybinės vaiko teisių tarnybos jam teikiamus nurodymus.
Mero sprendimas dėl laikinosios globos (rūpybos) nustatymo yra tik formalus tarpinis veiksmas, kuris išplečia susirašinėjimą tarp institucijų ir ištęsia globos nustatymo procesą.
Laikinosios globos (rūpybos) skyrimas ir sprendimo priėmimas dėl laikinojo globėjo paskyrimo yra vaiko teisių apsaugos funkcija ir ji turėtų būti priskirta valstybinei vaiko teisių tarnybai.
Daugiau savarankiškumo savivaldybėms
Savivaldybių savarankiškosios socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo funkcijos yra pernelyg detaliai reglamentuojamos – įsitikinę savivaldos atstovai. Vis labiau įsigali praktika, kuomet savivaldybėms perduodamos funkcijos reikalaujant steigti atitinkamą pareigybę, nurodant ne tik konkrečias tokios pareigybės funkcijas, bet net ir pavaldumą savivaldybės administracijos struktūroje. Tokiu būdu nepaliekama savivaldybėms jokios galimybės pasirinkti kitokį labiau tinkantį šių funkcijų įgyvendinimo mechanizmą.
„Manome, kad savivaldybėms turėtų būti priskirta tik konkreti funkcija ir kiekviena savivaldybė, įvertinusi tokios funkcijos įgyvendinimo apimtis jos teritorijoje, turėtų teisę nuspręsti, kaip valstybės deleguotą funkciją tinkamiau vykdyti, kokio pavaldumo pareigybę steigti ir pan.“, – sakė merė R. Vitkauskienė.

Aptarti kiti svarbūs klausimai
Susitikimo metu taip pat diskutuoja dėl galimybės perskirstyti piniginei socialinei paramai teikti nepanaudotas lėšas, jas panaudojant kitai socialinei paramai teikti, taip pat išsakytas poreikis dėl Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo tobulinimo.
Diskutuota apie socialinio būsto, municipalinio būsto, užimtumo tarnybos darbo efektyvinimą, socialines pašalpas, pagalbą patyrus smurtą artimojoje aplinkoje.
Aptartos socialinės politikos aktualijos tiek regioniniu, tiek šalies mastu. Ministrė patikino, kad tokie susitikimai vyks reguliariai, taip pat pati lankysis Lietuvos regionuose bei kartu su komanda spręs ten kylančias problemas.
daugiau mokėkit pašalpų daugiau bus darbuotojų 🙂
O jei be sarkazmo tai rajone nelabai jau liko kelių normalių o jie vien pliauškia apie pamestinukus ir senius. Asilams laikas kiausšinius išimt kad vaikų nemėtytų i senelius reikia prižiūrėti namuose nepamirštant kad ir tu kažkada būsi senas