Pirmiausia, noriu padėkoti susisiekimo ministrui Rokui Masiuliui, kuris aktyviai su kolegomis ir toliau be baimės viešina stambius nusikaltimus, kurie vykdavo prie įvairių kadencijų valdžios. Tai palietė Registrų centrą, Lietuvos automobilių kelių direkciją, Lietuvos geležinkelius ir kitas įmones.
Šimtai milijonų išvogta. Per beveik trisdešimt pastarųjų metų valstybinėse įstaigose ir įmonėse išgrobti („įsisavinti“) mokesčių mokėtojų ir Europos Sąjungos Lietuvai skirti pinigai nualino valstybę iki tokio lygio, kad daug metų valstybė duso, iš Lietuvos bėgo žmonės, gyventojai, paskatinti aplinkybių, buvo priversti dirbti šešėlyje. Užaugo pikta, nusivylusi politikais, biurokratais, direktoriais ir kitais šios žemelės garbingais ponais karta.
Bet dėl to nereikia kaltinti tų piktuolių, kurie kartais reiškiasi net agresyviai – mes patys per tiek metų sukūrėme „Piktuolio“ monstrą, tikėdami tik tuo, ką kalba liežuvautojai, bet ne vertindami atliktus sąžiningus, naudingus darbus valstybei. Jau daugiau nei dvidešimt metų gyvename „kvėpuodami“ negatyvumu. Tokiais mus padarė vagystės, melas, godumas. Dabar nori nenori, sukandus dantis, yra griaunami savanaudžių korupcijos lizdai.
Daug metų nebuvo galima adekvačiai didinti atlyginimų, pensijų, gyventojams, atstatyti socialinio teisingumo. Visgi, dabar valstybė laižosi žaizdas, ir po truputį yra atkuriamas teisingumas. Tačiau, kur yra teisingumas tiems, kurie vogė ištisus metus? Kur jų atsakomybė? Ar jie turi nešti atsakomybę, ar ne?
Nebeužtenka vien to, kad yra atskleidžiamos ištisos nusikaltimų schemos, stabdomi pinigų plovimai, korupcija, keičiami vadovai, administracijos darbuotojai. Tauta nori grąžos. Grąžos, kurią teisėtai uždirbo patys gyventojai. Kur yra tie pinigai, išvaistytas turtas, atsakomybė, galiausiai, juk ne višta buvo pavogta, bet – milijardai. Ir už tai niekas net nevykdo bausmės įkalinimo įstaigoje.
„Na, tai ar ką nors pasodins vieną kartą, ar ne?“ – klausia viena sąžiningai dirbanti biurokratė ministerijoje. Matyt, jau ir jai trūko kantrybė, ne tik eiliniam piliečiui.
2018 metais Seime patobulintas Valstybės tarnybos įstatymas, nustatantis valstybės tarnautojų padarytos žalos atlyginimą, tačiau ar to tikrai užtenka? Kiek nusikaltimų padarė politikai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai, klastodami viešųjų pirkimų dokumentus, kitaip tariant, plaudami pinigus? Galiausiai, po ilgų ir vilkinamų bylų nagrinėjimų jie būna išteisinti, įspėti ar, geriausiu atveju, nubausti simboline bauda su palaiminimu grįžti į darbą, dalyvauti politinėje veikloje ir toliau sudarant sąlygas vogti. Visiškas atsakomybės nebuvimas.
Kaip ir parduotuvėje – smulkiomis raidėmis, tarkime, ant sviesto pakelio užrašau kainą, kad kuo mažiau matytųsi, o jūs, gyventojai, pasiuskite, taip ir čia – įvykdau Vyriausiosios rinkimų komisijos reikalavimą pranešti apie teistumą, o machinacijas darau toliau.
Bet gal jau laikas baigti tepti sviestą mūsų teisinėje valstybėje? Kiekvienas, kuris įvykdė šimtatūkstantines, milijonines aferas, turi būti atsakingas už tai.
Valstiečių ir Žaliųjų sąjungos Alytaus skyriaus pirmininko, Seimo nario R. Šarknicko biuras: S. Dariaus ir S. Girėno g. 13, Alytus