„Visi klausia, visiems įdomu. Kai kas dar remiasi gandais, bet iš tikrųjų viskas daug paprasčiau“, – taip šiandien sako į ant savo namo stogo įrengtą saulės elektrinę žvelgdamas Remigijus Kudzys.
Visai netoli Alytaus gyvenantis vyriškis pasekė vis dažniau saulės jėgaines savo namuose įsirengiančių Dzūkijos sostinės gyventojų pavyzdžiu ir kaip pats teigia: jeigu Alytus – žaliasis miestas, kodėl gi nepasinaudojus tuo, ką mums duoda gamta ir taip neprisidėjus prie aplinkos saugojimo?
Alytaus rajone, Žaunieriškių kaime gyvenantis R. Kudzys atviras, svarstant, ar įsirengti saulės elektrinę, abejonių ir pasvarstymų būta, tačiau įsigilinus į situaciją, sąlygas, naudą, apsispręsti buvo nesunku. Jau nuo balandžio mėnesio dzūkas džiaugiasi ant savo namų stogo sumontuota saulės jėgaine, o smalsauajantiems visuomet būna linkęs patarti.
„Kaip pastebiu, žmonės neretai dar remiasi kažkur girdėtais dalykais, nėra pasitarę su specialistais, pasidomėję, kaip ta elekrinė veikia, kokią naudą sau gauni, per kiek laiko atsiperka, ir dėl to kyla nepagrįstų abejonių, kad gal per brangu, neatsipirks. Yra nemažai mitų, bet kai pasiaiškini, pasikonsultuoji su toje strityje dirbančias specialistais, abejonės išsisklaido“, – pasakojo Alytaus rajono gventojas.
Nesutaupysite? Skaičiai kalba patys už save!
Ne vienam, nusprendusiam įsirengti saulės elektrinę, tenka išgirsti, kad tai – prabangos dalykas, kurį retas sau gali leisti. Kai kas pasakoja, kad neva tai elektrinės įrengimas labai brangiai kainuoja ir investicijos neatsipirks.
Verta žinoti, kad saulės elektrinių įrengimą remia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Pateikus paraišką ir gavus paramą, asmeninės investicijos įerngimui sumažėja. Galimybe gauti valstybės finansinę paramą pasinaudojo ir R. Kudzys.
„Procesas buvo nesudėtingas. Buvo paskaičiuota, kokio galingumo elektrinės man reikia. 10 kW galingumo elektrinės įrengimui gavau maksimalią, apie 3300 eurų siekiančią valstybės paramą, o ji sudaro apie 30 procentų visos įrengimo sumos.
Mano namas yra 200 kvadratinių metrų ploto, ir už elektros enegiją dabar moku 18 eurų per mėnesį, o jos name sunaudoju tikrai nemažai. Anksčiau mokėdavau 100 eurų, tad skirtumas yra. Elektrinė man turėtų atsipirkti per šešerius metus“ – savo asmenine patirtimi dalinosi Žaunieriškių gyventojas.
6 metai – tai trumpesnis, nei įprastai, laikas. Paskaičiuota, kad įprastai iki 10 kW galios saulės elektrinės atsiperka per 8-10 metų, tačiau, pasinaudojus valstybės parama, šis terminas sutrumpėja iki 5-8 metų – kaip ir Alytaus rajone saulės elektrinę įsirengusio R. Kudzio atveju.
R. Kudzio namas.
Be to, saulės elektrinę yra galimybė įsirengti ir lizingu, kada vartotojui taip taip pat suteikiamos palankios sąlygos.
Valstybės paramą įsirengiant saulės elektrinę gavęs R. Kudzys teigė, kad elektrinės įrengimas neužtruko. „Elektrinę įrengė Alytuje veikianti įmonė „Saulės banginiai“. Daug kas, matyt, priklauso nuo specialistų. Jei jie patyrę, darbai vyksta sklandžiai, o iki tol su jais gali tartis, sulaukti pagalbos“, – kalbėjo R. Kudzys. Išmaniosios technologijos dabar jam tiesiog telefone leidžia matyti, kiek saulės energijos kasdien pagaminama, kaip skaičiai kinta pagal oro sąlygas.
Energija – ir pasislėpus saulei
O kas, jei saulės nėra? Juk kiek Lietuvoje tos saulės tebūna? Tai dar pora klausimų, kuriuos dažnai išgirsta saulės elektrines įrenginėjantys specialistai. Jie pažymi, kad klaidinga manyti, jog jei nešviečia saulė, elektrinė energijos pakankamai nesugeneruoja, ir atsiperkamumo nebus.
Iš tiesų, kad saulės elektrinė gamintų energiją, tiesioginiai saulės spinduliai nėra būtini. Be abejonės, saulėtą dieną energijos sugeneruojama daugiau, bet elektrinė savo darbą atlieka ir šaltuoju metu ar debesuotomis dienomis.
Lietuva lyginama su Vokietija, kur saulės spindulių yra panašiai tiek. Nors saulė kasdien nelepina, Vokietija, Skandinavijos šalys puikiai plėtoja saulės elektrinių įrengimo sistemą, jas renkasi daugybė žmonių, kadangi atsiperkamumas yra.
Paskaičiuota, kad Lietuvoje saulės elektrinė debesuotą dieną gali pagaminti nuo 10 iki 25 procentų saulėtą dieną sugeneruojamos energijos. O to tikrai pakanka. Be to, vasarą saulės energijos pagaminama tiek, kad ją galima saugoti, taupyti ir sunaudoti šaltuoju metu.
Geri pavyzdžiai užkrečia, sąskaitos mažėja
Alytuje veikianti bendrovė „Saulės banginiai“ pastebi, kad saulės elektrines vis dažniau renkasi ne tik alytiškai, bet ir rajono gyventojai. Remiantis skaičiais, Alytaus rajone įmonės darbuotojams teko sumontuoti kone penkis kartus daugiau saulės elektrinių nei mieste.
Rajonuose yra daugiau inidividualių gyvenamųjų namų. Be to, vis dažniau jaunos šeimos renkasi gyvenimą kaime ar mažesniuose miesteliuose, kur didelį dėmesį skiria ekologijai, aplinkos tausojimui, inovacijoms. O kartu jiems pavyksta ir sutaupyti.
Štai Kriaunių kaime saulės elektrines įsirengusiems žmonės sąskaitos dydį pavyko sumažinti net iki penkių kartų. O Alytuje, Voveraičių gatvėje, gyvenančiai senjorų šeimai, nusprendusiai įsirengti saulės jėgainę, už elektros energiją 110 kvadratinių metrų ploto būste ir ūkiniame pastate tenka mokėti tik 5 eurus per mėnesį. Nustatyta, kad įsirengus saulės elektrines, elektros išlaidas pavyksta sumažinti iki 80 procentų.
Neabejotina, kad saulės elektrinės, kurios anksčiau buvo laikytinos tarsi prabangos dalyku, dabar jau yra vis labiau žmonių kasdienybėje įsitvirtinantis pasirinkimas. Daugelis pripažįsta, kad tai – ateitis, link kurios anksčiau ar vėliau prieisime. Tai – žingsnis į priekį, į savo įpročių keitimą, aplinkos saugojimą ir gamtos išteklių galimybes.
Nors kai kam ir kyla dvejonių dėl aplinkos tausojimo, akivaizdu, kad saulės elektrinės yra aplinkai draugiškas būdas elektrai gaminti. Jos neišmeta į aplinką kenksmingų teršalų, išvengiama šiltnamio efekto.
„Kiekvienam smagu sutaupyti, bet kartu ir gera žinoti, kad prisidedame prie aplinkos išsaugojimo. Ant mano namo stogo saulės elektrinę pamatę pažįstami, giminaičiai, dažnai domisi, kiek pavyksta sutaupyti, kokį kelią teko nueiti. Tai tarsi dar naujovė, bet, kaip sakoma, geri pavyzdžiai užkrečia. Tikiuosi, kad ir maniškis paskatins apsispręsti dar dvejojančius“, – sakė R. Kudzys.