Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis 2015 metais įvyko 210 eismo įvykių, kurių metu nukentėjo pėstieji vaikai: 216 pėsčiųjų vaikų buvo sužeista, 1 vaikas žuvo. 78 atvejai įvyko dėl vaikų neatsargumo. Ir tai tik dalis nelaimingų atsitikimų, kurie įvyksta dėl vaikų kaltės. Neatsargus vaikų elgesys išprovokuoja ir vaikų dviratininkų, vaikų mopedų vairuotojų nelaimingus atsitikimus.
Pasirūpinkime vaikų saugumu prieš mokyklą
Ruošdamiesi leisti vaiką į mokyklą, suaugusieji turėtų pasirūpinti jo saugumu – nurodyti ar parinkti kelią, kuriame būtų kuo mažiau plačių gatvių. Pirmomis dienomis tėveliai turėtų palydėti vaiką į mokyklą, kad įvertintų kelio saugumą, numatytų ėjimo trukmę. Žinant, kiek laiko vaikas užtruks kelyje, tėvams bus lengviau nuspręsti, kada jį išleisti iš namų, kad nereikėtų galvotrūkčiais bėgti per gatvę. Be to, labai svarbu išmokyti pereiti gatvę susikaupus, nesiblaškant. Patariama kelis kartus pereiti gatvę kartu su vaiku ir parodyti jam gresiančius pavojus. Jeigu gatvėje nėra šviesoforo, reikia paaiškinti vaikui, kad saugiausia gatvę pereiti per perėją. Kai jos nėra, gatvė pereinama ne įstrižai, o stačiu kampu. Jeigu gatvėje įrengtas šviesoforas, vaikui reikia priminti, kad eiti galima ne tik sulaukus žalio šviesoforo signalo, bet ir atidžiai pažiūrėjus į šalis. Mažą vaiką reikia mokyti įžengti į pėsčiųjų perėją tik tada, kai automobilis sustoja.
Daugelis mokinių lanko įvairius būrelius ir į namus sugrįžta jau sutemus. Tamsiuoju paros metu ar apniukusią dieną visi privalo segėti atšvaitus ar dėvėti drabužius su atšvaitais. Jeigu atšvaitas juostinis, jį reikia užsidėti ant dešinės rankos, o jeigu pakabinamas – prisegti prie viršutinio drabužio dešinės kišenės.
Norint saugiai pereiti gatvę reikia:
- Susirasti perėjimui skirtą vietą – pėsčiųjų perėją ar sankryžą. Jeigu jų nėra, tokią vietą, kur kelias gerai matomas į abi puses;
- Priėjus prie perėjos, atsistoti toliau nuo šaligatvio ar kelkraščio krašto;
- Per kelią eiti statmenai (ne įstrižai);
- Prieš einant paleisti važiuojančias transporto priemones ir dar kartą apsidairyti;
- Jei transporto priemonių nėra, dar kartą pasižiūrėti į kairę ir, įsitikinus saugumu, eiti.
Taisyklės, kurias turi išmokti vaikai:
- Kelyje niekada neskubėk – elkis ramiai, būk atidus;
- Nespėjus pereiti kelio (gatvės) – nebėk. Sustok ir palauk, kol pravažiuos transporto priemonės;
- Nebėk į kelią (gatvę) iš už stovinčios transporto priemonės priekio (ar galo), kitos kliūties, kuri užstoja matymo zoną;
- Užmiestyje eik kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu ir tik kairiąja puse;
- Kelyje ar arti kelio žaisti pavojinga;
- Pats įsitikink savo saugumu;
- Būk atsargūs ir matomas, nešiok atšvaitus!