Užšalus vandens telkiniams, prasideda pramogų metas vaikams, kuriuos vilioja žaidimai ant ledo, o žvejai skuba pasimėgauti poledine žūkle. Siekdami sumažinti skaudžių nelaimių skaičių, Alytaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai prašo gyventojų nerizikuoti gyvybe ir nelipti ant pirmojo ledo, o dėl plikšalos apledėjus pakrantėms, būti atsargiems prie vandens telkinių.
Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Tvirčiausias ledas iš arti atrodo skaidrus, žalsvo ar melsvo atspalvio. Baltas ledas – mažiau tvirtas, nes jame daug oro. Labai pavojingas ežerų ledas, taip pat ledas tarp meldų. Ploniausias ledas virš šaltinių ir upelių. Ledas po sniego pusnimis taip pat pavojingas – jis lūžta be charakteringo traškėjimo, todėl tokias vietas reikia apeiti.
Negalima gręžti daug ekečių arti viena kitos ir būriuotis vienoje vietoje, kai ledas plonesnis kaip 30 cm. Einant ant užšalusio vandens telkinio patariama turėti kamuolėlį virvės, kurį labai patogu paridenti įlūžusiajam. Einant ledu reikia tvirta lazda arba laužtuvu bandyti ledo tvirtumą. Pakankamai tvirtas ledas, kuriuo jau galima vaikščioti, laužtuvu prakertamas tik po dviejų, trijų smūgių į tą pačią vietą. Jeigu vanduo pasirodo po pirmojo stipraus smūgio – reikia grįžti!
Jeigu ledas po kojomis pradeda traškėti ar skeldėti, į krantą reikia grįžti savo pėdomis čiuožiančiais žingsniais, neatitraukiant kojų nuo paviršiaus ir statant jas plačiai, kad kūno svoris pasiskirstytų tolygiai. Jei vis tik įlūžote, svarbiausia – nepanikuokite. Darydami nereikalingus judesius išeikvosite energiją. Įlūžę ropškitės ant ledo tik į tą pusę, iš kurios atėjote. Šliaužkite ant ledo ne visu kūno svoriu, o plačiai išskėtęs rankas – taip padidinsite atramos plotą. Pasistenkite maksimaliai krūtine užgulti ledą, o po to atsargiai iškelkite vieną koją po kitos. Jei turėsite ledo smigius, visas šis procesas stipriai pagreitėtų ir būtų garantuotas. Jeigu užčiuožėte ant ledo, kuris jau nebelūžta, niekuomet nebandykite stotis – irkitės gulėdami ant pilvo rankomis iki kranto. Tik pasiekęs krantą bėkite, kad sušiltumėte, ir ieškokite šiltos vietos, kur galėtumėte nusivilkti šlapius drabužius.
Jei pastebėjote skęstantį asmenį, visuomet pirmiausia kvieskite pagalbą telefonu 112. Paskambinus, labai svarbu trumpai, bet tiksliai nusakyti: kas atsitiko ir kur esate, kiek yra nukentėjusiųjų, kokios pagalbos reikia, kas dar gali atsitikti. Jeigu tiksliai nežinote savo buvimo vietos, tuomet praneškite ką aplinkui matote ar neseniai matėte. Nepamirškite bendrauti su skęstančiuoju. Sakykite, kad skubate į pagalbą. Psichologinis palaikymas tokioje situacijoje yra ypač svarbus. Artintis prie eketės, kurioje yra skęstantysis, reikia labai atsargiai – geriausia šliaužte ir plačiai išskėtus rankas. Jeigu yra galimybė, po savimi pasidėkite kokį plokščią daiktą, pvz., lentą. Prišliaužti prie pat eketės krašto ir duoti skęstančiajam rankos negalima, kadangi galite įlūžti ir jūs pats. Laikykitės atstumo nukentėjusiajam mesdami virvę, duodami tvirtą šaką, lentą ar slidžių lazdą.
Atminkite, kad ant užšalusio vandens telkinio niekada nebus visiškai saugu. Nežinomi ar nepastebimi rizikos veiksniai gali tariamai saugų paviršių paversti pavojingu. Prieš lipdami ant ledo imkitės visų atsargumo priemonių ir būkite pasiruošę neatidėliotiniems veiksmams nelaimės atveju.