Yra sveikatos sričių, kur kalbos, pamokymai ar pagrūmojimai mažai tepadeda. Mažiau kalbų – daugiau darbų. Taip galima apibūdinti Pivašiūnuose praūžusią popietę-varžybas „Susiorientuok. Dūmas ne tau!”. Pivašiūnų gimnazijos mokiniai dvi valandas lakstė po miestelį, ieškodami paslėptų Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro dėlionės detalių.
Vidurdienį prie starto linijos stojo vienuolika jaunuolių komandų. Instruktažo metu paaiškėjo, kad organizatorių dėlionė sudaryta iš dešimties detalių, kurios paslėptos įvairiose Pivašiūnų vietose. Komanda laimėtoja bus pripažinta ta, kuri pirmoji sugebės sudėlioti visą paveiksliuką ir pasiekti finišą. Kaip pagalba buvo pateikiamos užuominos.
Orientacinio sporto taisyklėmis paremtos bei linksmomis užduotimis ir minklėmis perpintos varžybos jau ketvirtąjį kartą pakviečia vieno ar kito miestelio jaunimą paminėti Pasaulinę dieną be tabako.
Tą popietę ne vienas pivašiūniškis stebėjosi, „ko tie vaikai čia pirmyn atgal laksto“. O nubėgta buvo daug. Kas žino Pivašiūnus, nesunkiai supras, ką reiškia gavus nuorodą – eilutę iš dainos teksto „Parašyk man, parašyk man laišką iš Paryžiaus“, nulėkti į miestelio paštą, o ten išsitraukus nuorodą, apie įstaigą, kurioje dirbantieji dėvi specialią aprangą, apibėgti gaisrinę, valgyklą, statybvietę ir galiausiai suprasti, kad bėgti reikėjo į medicinos punktą.
Arba apsidžiaugus „lengvai įkandama“ nuoroda apie vartus į amžinybę net kelis kartus lėkti aplink bažnyčios ir kapinių tvorą, o nieko neradus, nusivilti savimi, jog azartas ir adrenalinas sutrukdo prisiminti apie mažuosius kapinių vartelius, kurie ir slepia kitą dėlionės dalį.
Visi dalyviai vienbalsiu sakė, kad jeigu ir rūkytų, įveikinėjant užduotis, laiko tam šių varžybų metu tikrai nebūtų buvę. Daug entuziazmo, adrenalino, prakaito, geros nuotaikos ir energijos ir jokio liūdesio, net jeigu finišą pavyko pasiekti ne pirmiesiems. O laimėtojais tapo Lukas Asakavičius, Ignas Sabaliauskas ir Aldas Perlaitis.
Mesti rūkyti niekada nėra vėlu. Ketinantiems atsisakyti šio žalingo įpročio ir besibaiminantiems dėl nuotaikų kaitos, svorio priaugimo ar kitų nemalonių pojūčių, susijusių su priklausomybe, sveikatos specialistai pataria ieškoti pagalbos ir konsultacijų.
Kovojantiems su noru rūkyti gali padėti net kelios pasaulyje jau ne vienerius metus taikomos priemonės, tokios kaip psichologo konsultacijos, psichoterapija, pakaitinė nikotino terapija (pleistrai, purškalai ir kramtoma guma, poliežuvinės tabletės, inhaleriai, kuriuose yra nedidelės nikotino dozės, kuriam laikui galinčios sumažinti abstinencijos požymius), medikamentai, akupunktūra ar net lazerio terapija. Svarbu pripažinti priklausomybę, apsispręsti gyventi kitaip ir nebijoti ieškoti pagalbos.