Viešumoje nuskambėjusioje istorijoje dėl savivaldybės pirktų respiratorių, už kuriuos buvo sumokėta didelė kaina, Alytaus miesto Antikorupcijos komisija jokio kriminalo neįžvelgė.
Trečiadienį vykusiame komisijos posėdyje dėl respiratorių pirkimo teko aiškintis tiek Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriui Rolandui Juoniui, tiek jo pavaduotojai Neringai Rinkevičiūtei, kol kone po valandą laiko trukusių diskusijų, buvo nutarta, kad toliau aiškintis situaciją dėl pirktų respiratorių, jų kainos ir dokumentų yra netikslinga, ir šias diskusijas reikia baigti.
Nors Antikorupcijos komisijos pirmininkė, tarybos narė Laura Radzevičiūtė siūlė klausimą atidėti ir paprašyti savivaldybės administraciją pateikti papildomą medžiagą, jos siūlymas pritarimo nesulaukė. 7 komisijos nariai siūlė svarstymus užbaigti, o trys balsuodami dėl šio klausimo susilaikė.
Kaip AlytusPlius.lt jau rašė, respiratorių pirkimo istoriją į viešumą iškėlė Alytaus miesto savivaldybės tarybos narė, opozicinės frakcijos „Už Alytų“ pirmininko pavaduotoja, Antikorupcijos komisijos pirmininkė L. Radzevičiūtė, pasipiktinusi, kad karantino pradžioje Alytaus miesto savivaldybė nupirko 400 vienetų respiratorių, už vienetą mokėdama po 14,50 EUR, kai esą kitos įstaigos tokius respiratorius tuo metu pirko mokėdamos vos kiek daugiau kaip 4 eurus už vienetą.
Savivaldybės atstovų teigimu, keliskart mažesnė respiratorių kaina buvo gerokai vėliau, kai rinkoje jau nebuvo jų trūkumo. Tuo tarpu karantino pradžioje apsaugos priemonių trūko, o savivaldybė privalėjo jomis aprūpinti medikus ir kitus kovos su koronavirusu priešakinėse linijose dirbusius žmones.
Pasak, administracijos direktoriaus Rolando Juonio, sutartis su respiratorius teikusia įmone buvo pasirašyta kovo 19 dieną, o jau kovo 20 dieną reikiamos prekės buvo pristatytos.
Jis sutiko, kad kaina buvo sumokėta nemaža, tačiau laukti nebuvo galima. Reikėjo vykdyti Vyriausybės nurodymus, pasiruošti mobilaus koronaviruso patikros punkto veiklai, apmokyti medikus dirbti jame ir visus nedelsiant aprūpinti apsaugos priemonėmis.
Pigesnių priemonių, tarp jų ir respiratorių, būtų tekę laukti 10-20 dienų. Nenorėdama rizikuoti žmonių sveikata ir siekdama užkirsti kelią viruso plitimui, savivaldybė pasirašė sutartį su įmone, kuri apsaugos priemones pristatė jau kitą dieną – kovo 20-ąją.
Įsigijus apsaugos priemonių jomis buvo aprūpinti ir Alytaus apskrities ligoninės, ir greitosios medicinos pagalbos medikai, kurie taip pat negalėjo laukti dar savaitę.
„Reikia džiaugtis, kad situacija buvo suvaldyta“, – sakė R. Juonys, pastebėdamas, kad laiku įsigijus apsaugos priemonių Alytuje išvengta viruso židinių, COVID-19 neužsikrėtė nė vienas medikas, išvengta mirčių ir sergamumo rodikliai yra keliskart mažesni nei kitose savivaldybėse.
Klausimą dėl respiratorių kainos iškėlusi L. Radzevičiūtė Antikorupcijos komisijos posėdyje kėlė klausimą ir dėl jų perdavimo-priėmimo akto, kurio pasigedo. Antikorupcijos komisijos pirmininkė teiravosi, kas konkrečiai priemones priėmė ir kodėl tai nėra tinkamai teisiškai įforminta, ant sąskaitos faktūros nenurodyta data, kada prekės priimtos ir kas jas priėmė.
Ekstremalių situacijų komisijos operacijų vadovė, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja N. Rinkevičiūtė tvirtino, kad dabar sąskaitos yra tvarkomos elektroniniu būdu, o priėmimo-perdavimo aktų nėra, nes sutartyje nebuvo numatyta, kad jie turi būti.
Kaip minėta, Antikorupcijos komisijos pirmininkė siūlė klausimą atidėti ir prašyti papildomų dokumentų, aiškintis, kiek respiratorių gavo ligoninė, GMP, „Kautra“. Tačiau dauguma komisijos narių siūlė šio klausimo daugiau nesvarstyti, o atsižvelgti į tai, kad situacija buvo grėsminga ir reikėjo veikti greitai.