„Kap rudenį nurauna kanapes, jas iškulia su spragilais, o grūdus išsijoja su sietu, tadu padzovina. Paskiau supila in molinį terličių (molinis puodas), sutrina, užpila vandeniu ir valgo su bulbom. Vadzinas „katės pienas“, – tokio patiekalo receptas pateikiamas naujoje knygoje ,,Pasakoja Kapčiamiesčio kvajynų žmonės“.
Pedagogės, dviejų muziejų įkūrėjos Birutės Stacevičienės sudaryta knyga pristatyta Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejuje. Kvajynais Kapčiamiesčio krašto žmonės vadina pušynus.
Knygoje apstu įdomios medžiagos įvairiausiomis temomis. Pristatomos kaimų istorijos, liaudies meteorologiniai pastebėjimai, senoviniai medicinos receptai, būrimai, sapnų reikšmės. Pasakojama, kaip anksčiau vyko šokių vakarai, buvo krikštijami vaikai, laidojami mirę žmonės, švenčiamos vestuvės. Rašoma apie žymius kraštiečius – dainininkę Veroniką Povilionienę, poetą, kraštotyrininką Juozą Žitkauską ir kitus.
Knyga bus įdomi ir šiuolaikinėms šeimininkėms. Joje yra niekur negirdėtų senovinių sveikuoliškų valgių receptų: kaip pasigaminti saldę, katės pieną bei kitus valgius iš grybų, aguonų, grikių, žirnių, bulvių. Šią medžiagą surinko pati B. Stacevičienė bei buvę Kapčiamiesčio mokyklos moksleiviai, pedagogai, kraštotyrininkai.
Knygos sutiktuvėse muziejuje dalyvavo didžiulis būrys žmonių, tarp jų – Lazdijų rajono meras Artūras Margelis, leidinio rėmėjas Veisiejų miškų urėdijos urėdas Zenius Želionis. Sveikindami knygos ,,Pasakoja Kapčiamiesčio kvajynų žmonės“ leidinio sudarytoją, jai išsakė daug šiltų žodžių už nuveiktus darbus.
Lazdijų kraštui B. Stacevičienė atidavė daug savo kūrybinės energijos ir meilės – ne tik surinko daug kraštotyrinės medžiagos, sudarė knygą ,,Pasakoja Kapčiamiesčio kvajynų žmonės“, bet 1985 metais įkūrė Kapčiamiesčio vidurinės mokyklos etnografinį muziejų. Vadovauja Kapčiamiesčio girininkijos etnografiniam ansambliui ,,Atgaiva“, priima turistus informaciniame miškininkų namelyje, esančiame nuosavoje sodyboje. Šis miško muziejus irgi atsirado tik jos didelio užsispyrimo ir vyro Vytauto Stacevičiaus, Veisiejų miškų urėdijos ryšių su visuomene specialisto, nusipelniusio girininko, rajono Garbės piliečio pritarimo dėka.
Renginio metu buvo skaitomos ištraukos iš naujos knygos, koncertavo Kapčiamiesčio girininkijos etnografinis ansamblis ,,Atgaiva“. Kapčiamiestiečiai dalijosi prisiminimais apie senovinį grybavimą, tremtį, žymius kraštiečius. Leidinio sudarytoja džiaugėsi, kad žmonės šiltai sutiko šią knygą. Ne vienas pasisiūlė užrašyti savo prisiminimus, kad Kapčiamiesčio krašto istorija būtų fiksuojama ir toliau, kad dienos šviesą išvystų antroji leidinio dalis. Kapčiamiesčio krašte, anot knygos sudarytojos, dar yra labai daug šviesių žmonių, rankdarbių puoselėtojų, amatininkų, kuriuos irgi reikia įamžinti. Taigi, šis darbas bus tęsiamas