Vienintelė galimybė išvengti žalingo įpročio – neeksperimentuoti ir ,,nežaisti“ su jokiomis psichiką veikiančiomis medžiagomis. Vaikams fizinė priklausomybė išsivysto daug greičiau. Tai pabrėžė Alytaus miesto poliklinikos gydytoja psichiatrė Eglė Čėsnaitė Vidzgirio pagrindinėje mokykloje skaičiusi paskaitą.
Dar XX amžiaus viduryje į alkoholio, narkotikų vartojimą ar rūkymą žiūrėta kaip į skirtingas problemas. Dabar pripažinta, kad tai – priklausomybės, turinčios daug bendro: panašios atsiradimo priežastys, eiga, panašūs gydymo principai. Bendra ir tai, kad įvairių medžiagų vartojimas sukelia nuotaikos pakitimus.
E. Čėsnaitė vyresniųjų klasių mokinių tėvams skaitė paskaitą „Psichoaktyviosios medžiagos, jų vartojimo poveikis organizmui, atpažinimas“.
Gydytoja teigė, kad vaikai ir paaugliai, vartojantys psichiką veikiančias medžiagas, savo veiksmais daro esminę žalą savo ir (ar) aplinkinių sveikatai ir (ar) gyvybei. Vieni asmenys psichiką veikiančioms medžiagoms atsparesni labiau, kiti – mažiau, tačiau nėra būdo tą nustatyti iš anksto.
Gydytoja akcentavo, kad pokalbiui apie narkotikus vaikai niekada nėra per maži. Ji supažindino su dažniausiai vartojamais narkotikais Lietuvoje, atkreipė tėvų dėmesį į vaikų elgesio pakitimus vartojant psichoaktyviąsias medžiagas. Buvo pademonstruoti tėvams įvairūs narkotikų testai, kurie leidžia nustatyti pavartotas narkotines medžiagas.
Gydytoja psichiatrė Eglė Čėsnaitė paneigė mitus ir davė konkrečius patarimus, kaip bendrauti su savo vaikais.