Protiniai dantys išdygsta paskutiniai, jų būna keturi: du viršutiniame žandikaulyje ir du apatiniame. Tačiau kartais atsitinka taip, kad reikia juos šalinti. Ką reikėtų žinoti esant būtinybei šalinti protinius dantis ir kaip atliekama ši procedūra?
Į klausimus atsako odontologijos klinikos „Albadenta“ medicinos ir odontologijos gydytoja, burnos chirurgė Rasa Pedišienė.
Dažniausiai protiniai dantys pradeda dygti vėlyvoje paauglystėje ar apie dvidešimtus gyvenimo metus. Kartais protiniai dantys visai neišdygsta. Taip atsitinka, kai jiems yra per mažai vietos arba auga netaisyklinga kryptimi.
Tinkamai neišdygus, dantys vadinami retinuotais dantimis. Tokius dantis dažnai patariama šalinti.
Kas yra protinių dantų šalinimo operacija?
Operacija protinių dantų pašalinimui susideda iš nedidelio pjūvio per dantenas, danties nuo žandikaulio kaulo atskyrimo ir danties išėmimo. Dantis gali būti šalinamas visas arba dalimis.
Protiniai dantys pažymėti raudonai.
Kam turi būti atliekamas protinių dantų šalinimas?
Tai viena dažniausiai atliekamų operacijų burnoje. Visgi yra žmonių, kuriems nereikia šalinti protinių dantų, net jei jie yra retinuoti. Protiniai dantys šalinami, tik jei sukelia komplikacijų (infekcija aplink dantį, gretimi dantys pažeidžiami protinio danties, protinių dantų kariesas, kurio jus gydantis odontologas negali sugydyti, žandikaulio cista).
Jei yra pasireiškusios bet kurios iš minėtų komplikacijų, jūs galite skųstis: žandikaulio ar dantenų skausmu ar jautrumu, blogu kvapu iš burnos, dantenų patinimu ar paraudimu, nemaloniu skoniu burnoje, galvos ar žandikaulio skausmais. Jei retinuoti protiniai dantys nekelia problemų, geriausia juos stebėti išvengiant operacijos keliamų komplikacijų.
A – apatinis protinis dantis; B – gretimo danties pažeidimo sritis; C – gleivinės virš protinio danties uždegimas; D – išilgėjęs viršutinis protinis dantis
Kaip atliekama protinių dantų operacija?
Retinuotų protinių dantų šalinimą atlieka burnos chirurgas. Viršutinių protinių dantų šalinamas yra paprastesnis nei apatinių. Prieš operaciją dažniausiai pasirenkama vietinė regioninė anestezija. Tai nuskausminimo būdas, kai suleidžiami vaistai, kurie sukelia burnos srities aptirpimą. Prireiks trijų ar keturių injekcijų į dantenų sritį. Vaistų veikimo trukmė apima visą operacijos trukmę: apie 40 – 60 min.
Bet liežuvis ir lūpos gali jaustis aptirpę dar apie dvi-tris valandas po operacijos. Rečiau taikoma bendrinė nejautra operacijai atlikti. Tuomet operacija atliekama ligoninėje. Operacija trunka apie 40 min. Jei retencijos atvejis sudėtingas, gali trukti ir ilgiau.
Operacijos eiga:
- padaromas pjūvis dantenose, kad prieiti prie neišdygusio danties
- grąžtu pašalinamas kaulas apie dantį, kad būtų sudaryta erdvė prie jo prieiti
- priklausomai nuo danties padėties, dantis yra padalinamas į fragmentus arba pašalinamas visas
- pašalinus dantį, dantenos gražinamos į buvusią vietą ir chirurgas žaizdą užsiuva tirpstančiais siūlais.
Operacijos schema: 1 – gleivinės atkėlimas; 2 – kaulo pašalinimas; 3 – danties padalinimas; 4 – dantų šaknų padalinimas; 5 – viršutinės šaknies pašalinimas; 6 – apatinės šaknies pašalinimas
Ar operacija sumažina jaučiamus simptomus?
Pašalinus retinuotą protinį dantį, jis daugiau nebeatauga ir visi nepatogumai išnyksta. Jei protiniai dantys buvo šalinami dantų susigrūdimo profilaktikai, po operacijos jūsų dantų susigrūdimas nepasikeis, bet būklė stabilizuosis. Sąkandžiui koreguoti taikomas ortodontinis gydymas (gydymas breketų sistema).
Ar operacijos metu skaudės?
Operacijos metu aštrus skausmas neturi būti jaučiamas. Išskirtinais atvejais, kai šalinamas dantis yra su nervo uždegimu, pasiekti efektyvų nuskausminimą gali būti sudėtingiau. Yra jaučiamas diskomfortas, nes dirbama jautrioje burnos srityje, galimas spaudimas, tempimas žando ar apatinio žandikaulio sąnario srityje.
Skausmas po operacijos pradedamas jausti praėjus trims-šešioms valandoms. Normaliai skausmas turi nurimti per septynias dienas. Pirmosiomis dienomis rekomenduojama gerti nesteroidinius priešuždegiminius vaistus nuo skausmo, tris-keturis kartus per dieną. Jei tokia dozė neefektyvi ir skausmas nesikeičia iki penktos dienos – būtina kreiptis į operavusį chirurgą apžiūrai.
Ar yra alternatyvų operacijai?
Operacija yra vienintelis būdas pašalinti protinį dantį.
Kas bus jei operacijos žmogus atsisakys?
Ekspertai sutaria, kad jei retinuotas protinis dantis kelia problemų, geriausia yra jį pašalinti. Nėra daug atliktų tyrimų, kurie nusakytų, kas bus, jei tokie dantys bus paliekami.
Gali kamuoti pasikartojantys uždegimai. Tokiems uždegimams gydyti vartojami antibiotikai.
Pavojingos infekcijos išsivysto rečiau, bet yra grėsmingos gyvybei.
- protiniai dantys gali pažeisti gretimus dantis, gali išsivystyti cistos aplink dantį, tuomet pažeidžiamas žandikaulio kaulas. Jei protiniai dantys yra retinuoti, bet nesukelia jokių simptomų, apsispręsti dėl operacijos sudėtinga.
Gali būti, kad jūs niekada jokių simptomų ir nejausit arba kad dantis išdygs normaliai. Bet neatmestina, kad visos galimos komplikacijos išsivystys vyresniame amžiuje, kai operacijos atlikimas bus sudėtingesnis.
Ko tikėtis po operacijos?
Jei buvo atlikta vietinė nejautra, jausis apatinės lūpos, smakro srities aptirpimas, kuris tęsis dvi-tris valandas. Praėjus nejautrai, burnos ertmę ir operuotą žandikaulio sritį paskaudės. Dažnai būna sunku žiotis, ryti ir tai gali trukti iki savaitės. Atsiradęs veido patinimas turi pradėti mažėti nuo trečios dienos.
Jei prasideda kraujavimas iš žaizdos, atsisėskite tiesiai, paimkite tamponą, uždėkite ant operuotos srities ir stipriai sukąskite. Pridėkite šaltą daiktą prie tos pusės žando. Tokiu būdu kraujavimas turi sustoti per 5-10 min.
Jei kraujavimo nepavyko sukontroliuoti, nedelsiant kreipkitės į operavusį chirurgą ar ligoninės Skubios pagalbos kabinetą. Pirmąją parą gali pakilti kūno temperatūra, bet neturėtų viršyti 380C.
Grįžimas prie normalaus gyvenimo
Laikas per kurį pilnai atsigaunama priklauso nuo operuotų dantų skaičiaus, kokio sudėtingumo buvo operacija. Greičiau atsigaunama po operacijos vietinėje nejautroje nei po narkozės.
Kartais žmonės pradeda gerai jaustis po 5-7 dienų, kitiems gali prireikti ir dviejų savaičių. Iš pradžių yra sunku valgyti. Pirmas dienas venkite kieto maisto, karštų gėrimų – jie gali išprovokuoti kraujavimą. Karštai kavai, sriubai leiskite atvėsti prieš vartojant.
Priklausomai nuo operacijos apimties, jums gali būti paskirti antibiotikai. Neskalaukite burnos pirmąsias 24 valandas, nes tai gali sukelti kraujavimą. Skalauti antiseptiniu tirpalu (dažniausiai Chlorhexidinum 0,1 -0,2% pagrindu) pradėkite nuo kitos dienos, lengvai teliuškuojant burnoje. Į darbą galima grįžti jau kitą dieną po operacijos.
Jei gijimas apsunkintas, suteikiamas laikinas kelių dienų nedarbingumas. Nederėtų sportuoti pirmąją savaitę po operacijos, nes sukyla spaudimas ir gali prasidėti kraujavimas. Geriausia intensyvias treniruotes atidėti dviem savaitėms. Operacinė sritis užsiuvama tirpstančiais siūlais. Gali užtrukti iki pusantro-dviejų mėnesių, kol siūlai visiškai ištirps.
Turite klausimų? Siųskite juos elektroniniu paštu info@alytusplius.lt