Verslininkų planai Alytuje, Pramonės g. 1, statyti gamyklą, kuri užsiimtų iškastinių mineralinių uolienų perdirbimu, sulaukė aršaus visuomenės pasipriešinimo. Dėl būsimų statybų sunerimę alytiškiai jau inicijavo peticiją, kuria pareiškė nesutinkantys, kad iškastinių mineralinių uolienų perdirbimo veikla būtų vystoma adresu Pramonės g. 1, Alytuje.
Peticija adresuota Aplinkos ministerijai, Aplinkos apsaugos agentūrai, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, Alytaus priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai, Alytaus miesto savivaldybės administracijai.
Viena jos iniciatorių Antanina Snarskienė, Alytaus rajono savivaldybės tarybos narė, išrinkta pagal Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą, sakė, kad žinia apie planuojamą statyti gamyklą netoli gyvenamosios teritorijos, ją suneramino. Alytaus rajone gyvenanti politikė prisipažino turinti butą ir mieste, A. Jonyno gatvėje. „Man tikrai ne tas pats, kas bus statoma Alytuje,“ – kalbėjo A. Snarskienė, patikinusi, kad peticiją rengė kartu su bendraminčiais.
Parengtą ir paskelbtą peticiją per pirmą parą pasirašė beveik 200 žmonių. Daugelis jų nurodo nesutinkantys su tokios gamyklos veikla miesto ribose.
„Alytus pakankamai nukentėjo nuo buvusių cheminių nelaimių. Todėl aš, kaip alytiškis, prieštarauju tokiai cheminei gamyklai Alytuje“, – nurodo peticiją pasirašęs alytiškis Rimvydas. „Avarijos gamykloje pasekmės miestui ir gyventojams gali būti katastrofiškos“, – teigia Vita. „Tokios įmonės ne miesto teritorijoje turi būti kuriamos“, – įsitikinęs peticiją pasirašęs savo vardo nenurodantis asmuo.
Aktyvios diskusijos dėl planuojamų statybų Alytuje prasidėjo po to, kai gegužės 7 dieną bendrovė „Aplinkos vadyba“ viešai paskelbė informaciją apie parengtą Iškastinių mineralinių uolienų perdirbimo veiklos, Pramonės g. 1, Alytus, poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą.
Joje nurodoma, kad planuojamos ūkinės veiklos organizatorė yra Alytaus mieste registruota bendrovė „MS LT01“. Ji praėjusių metų pabaigoje paskelbė, kad planuoja cheminės konversijos būdu gaminti tokias medžiagas, kaip magnio sulfatas, silicio hidroksidas, natrio sulfatas. Taip pat gamybos procese bus gaunamos žaliavos – milteliai, naudojami metalurgijos pramonėje ir kvarcinis smėlis.
Teigiama, kad UAB „MS LT01“ kartu su mokslininkais sukūrė visiškai unikalią technologiją, kurios pagalba bus atliekamas granito perdirbimas.
Numatomas šios uolienos suvartojimas per metus – apie 60 000 tonų. Atgabentą iškastinę mineralinę uolieną iš Vokietijos bei kitų šalių numatoma smulkinti malūnu iki reikiamos frakcijos. Gauta skalda būtų talpinama į uždaras talpas, kuriose bus apdorojama technine sieros rūgštimi.
Planuojama, kad per metus bus išgaunama beveik 200 000 tonų magnio sulfato, beveik 60 000 tonų metalų hidroksidų, 9 000 tonų natrio sulfato, beveik 20 000 tonų amorfinio silicio oksido.
Kaip nurodo peticijos autoriai, gamybos procese bus naudojamos agresyvios aplinkai ir žmogaus sveikatai pakankamai aukštos pavojingumo klasės cheminės medžiagos, turinčios pavojingą poveikį žmogaus sveikatai.
„Mes manome, jog vystant šią veiklą Alytaus miesto gyventojams bei gamtai atsiranda realus pavojus ne tik galimos avarijos atveju, bet ir gamybos procese į aplinką patenkant teršalams, dėl didelio srauto sunkiasvorių transporto priemonių keliamo triukšmo ne tik šalia PŪV, bet ir miesto šiaurinėje dalyje, apie kuriuos nedviprasmiškai kalbama PAV ataskaitoje.
Planuojamos ūkinės veiklos metu susidarys pavojingos ir nepavojingos atliekos, kurių saugojimas ir tvarkymas kelia pagrįstų abejonių dėl veiklai naudojamų pastato pirmo aukšto bei rūsio patalpų techninės būklės. Pažymėtina, kad PAV-e teigiama, jog rūsio patalpos bus naudojamos ne tik gamybai, bet ir pirmame aukšte avarinio išsiliejimo metu išsiliejusių skysčių surinkimui. Dalis rūsio patalpų yra po vykdančios siuvimo veiklą įmonės UAB „HALTEX“ patalpomis. Kas kelia realią riziką joje dirbantiems net 350 žmonių“, – nurodo peticijos autoriai, pabrėždami, kad tai – tik dalis priežasčių, dėl kurių jie kreipiasi į atsakingas institucijas, pareikšdami, kad nesutinka su pateikta poveikio aplinkai ataskaita.
Viešas šios ataskaitos pristatymas nuotoliniu būdu yra numatytas 2020 m. birželio 8 d., 17:00 val.
Alytaus miesto savivaldybė komentuodama situaciją dėl planuojamų statybų, yra pareiškusi, kad „gyventojų saugumas svarbiau nei verslo interesai“. „Rizikuoti žmonių sveikata ir gerove neleisiu. Todėl dėl šios įmonės veiklos sukviečiau visas mūsų miesto atsakingas institucijas: priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir „Dzūkijos vandenų“ atstovus, aplinkosaugininkus, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir savivaldybės specialistus. Pasirodo, pateikta informacija neįtikino ne tik manęs, bet ir jų. Nusprendėme konsultuotis su nepriklausomais chemikais ir inžinieriais, kurie objektyviai įvertintų visas galimas grėsmes“, – sako savivaldybės pranešime cituojamas miesto meras N. Cesiulis.