Iki karantino kone kiekvieną savaitgalį Alytuje organizuotų policijos reidų vairuotojų blaivumui patikrinti dabar jau nematyti. Karantino metu tokio pobūdžio prevencinės priemonės nevyksta. Ir netgi į areštinę šiuo metu pakliūva anaiptol ne visi, kurie anksčiau ten tikrai būtų atsidūrę.
„Nors tokios prevencinės priemonės, kai užtveriami keliai, vienas po kito stabdomi vairuotojai, tikrinamas jų blaivumas, karantino metu nevykdomos, policijos pareigūnai taiko kitokias priemones, aktyviai patruliuoja tam tikrose vietose, dažnai lankose ir miesteliuose, kaimuose, stebi aplinką. Jiems talkina ir kolegos iš kitų miestų.
Kiekvienas, nors mažiausią įtarimą sukėlęs atvejis, yra būtinai tikrinamas, labai aktyviai apie įtarimų sukėlusius asmenis praneša ir piliečiai, tad neblaiviems vairuotojams jaustis drąsiai tikrai nereikėtų“, – sakė Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Kristina Janulevičienė.
Pasak jos, nors atrodytų, kad judėjimo karantino metu yra mažiau, neblaivių vairuotojų ne tik kad nesumažėjo, bet dar padaugėjo. Vien praėjusį savaitgalį dėl neblaivių vairuotojų pradėti penki ikiteisminiai tyrimai.
„Padidėjimas matyti įsibėgėjus karantinui. Nemažai vidutinio ir sunkaus girtumo atvejų, o tai nedžiugina. Praėjusį šeštadienį vairuotojui Varėnos rajone buvo nustatytas net 3,25 promilės girtumas“, – sakė K. Janulevičienė.
Anksčiau vairuotojai, „įpūtę“ daugiau kaip 1,51 promilės, kada taikoma baudžiamoji atsakomybė, įprastai būdavo uždaromi į areštinę. Tačiau dabar tvarka kitokia. Jei vairuotojas elgiasi neagresyviai, su pažeidimu sutinka, suvokia, ką padarė, areštinėje jis neatsiduria.
„Karantino metu visais atvejais į areštinę yra vežami tik padidintos rizikos asmenys, keliantys pavojų sau ir aplinkiniams, besielgiantys agresyviai, taip pat ir tais atvejais, kuomet kitaip neįmanoma atlikti tam tikrų procesinių veiksmų. Viskas daroma dėl policijos pareigūnų saugumo, norint nesudaryti sąlygų viruso plitimui“, – teigė policijos atstovė.
Netgi smurto artimoje aplinkoje atvejais, kai žmogus geranoriškai sutinka pasišalinti iš įvykio vietos ir turi kur apsistoti, nesielgia agresyviai ir sutinka, kad pareigūnai jį palydėtų į kitą vietą, areštinės galima išvengti.
Kaip sakė K. Janulevičienė, kiekvienas atvejis yra vertinamas individualiai, nustatant visas aplinkybes ir rizikas. O po karantino viskas sugrįš į įprastas vėžes. Tokia išimtinė tvarka taikoma tik susiklosčius neeilinei situacijai šalyje.
„Policijos pareigūnai yra aprūpinti visomis apsauginėmis priemonėmis: veido kaukėmis, skydeliais, pirštinėmis. Šiuo metu blaivumui patikrinti vengiama naudoti bekontakčius alkoholio detektorius, kurie alkoholį fiksuoja iškvėptame ore, aplinkoje. Naudojami įprastiniai alkotesteriai, kurių vienkartinius antgalius išpakuoja patys vairuotojai“, – pasakojo K. Janulevičienė.