Alytaus šv. Benedikto gimnazija ir vėl sulaukė svečių iš Lietuvos rašytojų sąjungos. Šįkart gimnaziją aplankė jos naujas vyriausiasis redaktorius Arnas Ališauskas bei jau ne pirmą kartą mokykloje besilankantis poetas Rimvydas Stankevičius.
Pažiūrėti įdomaus bei visapusiškai naudingo reginio, R. Stankevičiaus knygos „Kertinis skiemuo“ pristatymo, susirinko ne tik gimnazijos bendruomenė, bet ir svečiai iš Jotvingių gimnazijos bei Dainavos pagrindinės mokyklos.
Pritemus šviesoms salėje pasigirdo šviesi kanklių melodija – grojo Paula Babrauskaitė (5a kl.). Jai nutilus atrodė, kad salėje prapliupo lietus. Į sceną po juodais skėčiais pasislėpę ar skaromis apsigaubę rinkosi tradicinių vertybių sambūrio „Spindulys“ nariai, kurie jautriai ir įtikinamai deklamavo eiles iš pristatomos knygos bei klasika tapusius Maironio eilėraščius.
Vėliau pats R. Stankevičius atvirai džiaugėsi, kad renginio dalyviai išjautė, suprato jo eiles. Klausytojas galėjo puikiai suvokti autoriaus ir Maironio dialogą, artimą jų ryšį, panašias vertybes:
Išmokau suprasti:
- Žodis ne tapo,
O dar tebetampa kūnu.
- Kalba dainuoja pati,
Mūsų balso stygos jai – nė motais.
- Gyvenu tavo knygose,
Net ir jų neskaitydamas.
<…>
f) Lietuva, kurią myliu,
Niekada nebūna po kojomis.
g) Tik žemei užmigus,
Atbundam į tikrą pasaulį.
h) Su Dievu bendraujant estetiniu lygmeniu,
Nekyla nepatogių klausimų.
Klausantis spinduliečių deklamuojamos Maironio bei R. Stankevičiaus poezijos pamažu nustojo lyti – skėčiai tapo nereikalingi, merginos nusigobė skaras. Scenoje pragiedrėjo.
Po gausių aplodismentų, renginio dalyviams prisijungus prie žiūrovų, į sceną buvo pakviestas pats Rimvydas Stankevičius, kuris iškart padėkojo už gražią ir vėl jį nustebinusią meninę kompoziciją, nuostabią muziką, nuosekliai atskleistą autoriaus knygos turinį, kontekstus. Tiek žiūrovai, tiek renginio dalyviai patikėjo nuoširdžiais poeto žodžiais: „Buvo gera“. Kiek vėliau R. Stankevičius trumpai pakomentavo savo knygos esmę – tai dviejų kartų-dviejų lietuvių-pokalbis. Šį skaitytojui nesunku atpažinti, suprasti, netgi savaip interpretuoti, nes, anot autoriaus, kiekviename mūsų gyvena Maironis.
Jaunesniems klausytojams patiko poeto požiūris į knygas, jų skaitymą. Autorius jo nepiršo, nemoralizavo, nes supranta, kad kiekvienas, ypač vyresnis, jau yra atradęs savo knygą, savo žanrą, savo autorių. Žinoma, R. Stankevičius patikino, kad gyvenime knygų išminties tikrai prireikia, jos dažnai padeda bendražmogiškose situacijose, pavyzdžiui, juokavo, prisipažįstant meilėje. „Perskaitytos knygos, išmokti tekstai niekada neprapuls. Jie jau labiau jūsų, nei pačių autorių“,- kalbėjo poetas. Nuoširdžiai, su humoru jis pristatė ir kitą savo darbą – knygą „Pūgos durys“. Ją kuriant poeto įkvėpimo šaltinis buvo lietuvių liaudies pasakos, padavimai, sakmės, todėl R. Stankevičius ir mus, klausytojus, skatino nepamiršti lietuvių tautosakos, puoselėti jos autentiškumą.
Netrukus prie pokalbio su auditorija prisijungė ir Arnas Ališauskas, kurį Stankevičius pristatė kaip žmogų – enciklopediją. Svečias pažadėjo nenustoti vežti naujų knygų bei autorių į mūsų gimnaziją ir padėkojo už šiltą priėmimą. Daugeliui klausytojų įspūdį paliko jaunimui artima redaktoriaus kalbėjimo maniera, galbūt dėl to ir pats A. Ališauskas pripažino, kad kalbėti mūsų auditoriai buvo labai malonu.
Renginio pabaigoje gimnazijos bibliotekos vedėja Astra Matažinskienė padėkojo visiems susirinkusiems. Valanda su Maironiu ir R. Stankevičiumi nepaliko abejingų.