Panaudota automobilių alyva yra priskiriama prie pavojingų atliekų ir turi būti atiduota atliekų tvarkytojui, turinčiam licenciją tvarkyti pavojingas atliekas. Tačiau vis dar pasitaiko, kai automobilių tepalai naudojami medienai impregnuoti, patalpoms šildyti, o kartais mėginama dar ir užsidirbti – panaudotą alyvą parduodant.
Tokia veikla yra neteisėta ir moraliniu, ir aplinkosauginiu, ir teisiniu požiūriu. Netinkamai naudojant alyvą teršiama aplinka, į ją patekę teršalai tampa sunkių ligų priežastimis, o už nustatytus pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė.
Viena opiausių, dažnai pastebimų problemų – įprotis panaudotą alyvą, kaip alternatyvią kuro rūšį, naudoti šildymui – ją deginti. Šis procesas itin suaktyvėja atėjus šildymo sezonui.
„Alyva yra degi, ir tam, kad nereikėtų investuoti į kurą šildymui, panaudotas tepalas neretai naudojamas automobilių serviso paslaugas teikiančių įmonių patalpų, namų šildymui.
Tačiau panaudota alyva yra priskiriama pavojingoms atliekoms, todėl turi būti rūšiuojama ir tvarkoma taip, kad nekeltų pavojaus aplinkai ir žmonių sveikatai“,- akcentavo Autogamintojų ir importuotojų asociacijos direktorė Rita Zdanevičienė.
Ji pabrėžė, kad alyvos atliekos yra stipriai užterštos įvairiais metalais, kurie patekę į aplinką gali sukelti įvairius susirgimus. Alyvos atliekose susikaupę sunkieji metalai gali pažeisti nervų sistemą, inkstus, tapti vėžinių susirgimų priežastimi. Sunkieji metalai po truputį kaupiasi organizme, o sveikatos problemos pasireiškia vėliau, praėjus šiek tiek laiko.
„Panaudoto tepalo deginimas pastatuose daro didelę žalą ir gamtai, nes degimo metu išsiskiriančios sunkiųjų metalų dalelės nusėda ant žemės paviršiaus ir užteršia dirvožemį, gali prasiskverbti ir į gruntinius vandenius“, – perspėjo R. Zdanevičienė.
Kasmet rudenį aplinkosaugininkai organizuoja akciją „Kaminukas“, kurios metu tikrina įvairias įmones, automobilių tvarkymo servisus ir pažeidėjų visuomet suranda.
Itin daug pažeidėjų nustatoma kaimiškose vietovėse, kur naudojama įvairi žemės ūkio technika, iš kurios išpilta naudota alyva neatiduodama utilizuoti kaip pavojinga atlieka, o kaupiama talpose, laikomose kiemuose ar patalpose. Vėliau ji, tikėtina, yra naudojama ir kokioms nors buitinėms reikmėms, pavyzdžiui, patalpų šildymui.
Visiems, netinkamai su atliekomis besielgiantiems asmenims, skiriamos administracinės baudos, siekiančios nuo keliasdešimt iki kelių tūkstančių eurų.
Kad nereikėtų patuštinti piniginės Autogamintojų ir importuotojų asociacijos direktorė R. Zdanevičienė ragina gyventojus, turinčius panaudotos alyvos, atvežti ją į stambiagabaričių atliekų aikštelę arba atiduoti kitoms įmonėms, turinčioms teisę tvarkyti pavojingas atliekas. Panaudotą alyvą, jeigu ji keičiama autoservise, pastarasis taip pat turi priimti.
Autogamintojų ir importuotojų asociacija taip pat kelis kartus per metus surenka alyvą iš gyventojų. Asociacijos organizuojamos akcijos metu kiekvienoje savivaldybėje žmonės gali registruotis: asociacijos atstovai atvyks, surinks panaudotą alyvą ir pasirūpins, kad ji būtų saugiai utilizuota.
Saugokime gamtą, savo ir aplinkinių sveikatą!