Balandžio 2-ąją minima Pasaulinė autizmo supratimo diena. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šį vaikų raidos sutrikimą ir paskelbti, autistai vaikai turi ankstyvosios diagnostikos, intervencijos, kokybiško ugdymo ir socialinio gyvenimo teisę.
Pasaulinė autizmo diena vienija visus, susijusius su šiuo sindromu – vaikus, tėvus, artimuosius, specialistus, kitus visuomenės narius, neabejingus žmonėms, turintiems šią negalią.
Balandžio 4 d. Pasaulinė autizmo diena bus minima Alytaus „Vilties“ mokykloje – darželyje. Visą savaitę prie akcijos minėjimo prisidės visi Alytaus darželiai. Kas dar nesuspėjo, kviečiame prisijungti ir originaliai paminėti Pasaulinę autizmo dieną.
Kas tai per liga?
Ar vienodai reaguotume į parduotuvėje parkritusį vaiką, į troleibuse prisilietimo bijantį jaunuolį, laiptinėje klykiantį paauglį, jeigu žinotume, kad jis turi neurologinį sutrikimą, bet nepasiduotume pirmiausia į galvą šovusiai minčiai „Siaubas, kokie ožiai“, „Netikęs auklėjimas“? Šią dieną visuomenė kviečiama išgirsti ir suprasti žinią, kad šalia esantis kitaip nei įprasta besielgiantis žmogus gali turėti autizmo spektro sutrikimą. Autizmo spektro sutrikimą turintys žmonės yra tarp mūsų ir jų vis daugėja.
Žodis autizmas kilęs iš graikų kalbos „autos“ – pats, „izmas“ – orientacija. Tai įvairiapusis vystymosi sutrikimas, kuriam būdingi sutrikimai pasireiškiantys trijose veiklos srityse: socialinės sąveikos, verbalinės ir neverbalinės komunikacijos bei elgesio.
Autizmo bruožų turintys žmonės „kitaip“ suvokia aplinką. Jie dažnai sutelkia dėmesį į detales, todėl jiems tampa sunku pamatyti bendrą situacijos kontekstą. Autistai retai ieško akių kontakto, jiems sunku atpažinti kito žmogaus nuotaiką veide. Autizmo priežastys iki pat šių dienų yra ne iki galo žinomos. Autizmo simptomai yra skirtingi, o jų sunkumo laipsnis keičiasi augant vaikui. Autizmas yra labai įvairus. Sakoma, kad nėra dviejų vienodų autistų. Tad klaidingai suformuoti autizmo stereotipai neretai trukdo tėvams atpažinti vaiko raidos sutrikimą, o atpažinus – sėkmingai integruotis į visuomenę. Teikiant tinkamą pagalbą, sutrikę gebėjimai gali būti pagerinami, o autistiško elgesio apraiškos sušvelninamos.