Užklupus peršalimo ligoms alytiškiai pas gydytojus neskuba. Vieni bando gydytis liaudiškais būdais, kiti klausia vaistininko patarimo. Taupiausieji traukia į turgų – čia perka Rusijoje pagamintus maisto papildus, o kartais prekeivių paprašo atvežti ir receptinių vaistų.
Alytaus Jotvingių turguje viena iš trijų iš Baltarusijos atvežtais maisto papildais prekiavusi moteris teigė papildus perkanti iš tiekėjo, pati į kaimyninę šalį jų parsivežti nevažiuoja. Pasak jos, alytiškiai noriai perka rusiškus maisto papildus: pastiles nuo peršalimo, tepalus sąnariams, vitaminus.
„Maisto papildų kainos turguje nėra ženkliai mažesnės nei vaistinėje. Kai vaistinėse taikomos nuolaidos, ten maisto papildų galima nusipirkti netgi pigiau. Tačiau daugelis žmonių anksčiau vartodavo rusiškus vaistus, maisto papildus ir iki šiol yra įsitikinę jų nauda ir pranašumu prieš kitus vaistus“, – pasakojo rusiškais maisto papildais Jotvingių turguje prekiaujanti moteris.
Prekiautoja tikino, kad ji parduoda tik maisto papildus. Vaistų pardavinėti negali. „Jau ne vienas gavo baudą. Mus griežtai tikrina“, – sakė pardavėja.
Žmonės, norintys turguje prekiauti rusiškais maisto papildais, turi gauti Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos leidimą. Šiuo metu yra išduoti 2 leidimai rusiškais maisto papildais prekiauti Jotvingių turguje ir 8 Jazminų turgavietėje.
Prekiaujantys rusiškais maisto papildais privalo turėti ir Alytaus valstybinės mokesčių inspekcijos išduotą verslo liudijimą.
Turguje kalbinta pirkėja Danutė įsitikinusi, kad rusiški maisto papildai, parduodami turguje, gerokai pigesni nei vaistinėse.
„Čia tikrai daug ką galima nusipirkti pigiau. Paprašius pardavėjo, jis gali parvežti ir receptinių vaistų. Bet tai nėra taip lengva“, – teigė Danutė, pati įsigijusi rusiško tepalo sąnariams stiprinti.
„Rusiškų maisto papildų ir vaistų kokybė labai gera. Jie ir pigesni. O vaistinėse tai kainos kosminės“, – sakė alytiškė Marytė.
Dar viena turgaus prekeivė patvirtino, kad pardavėjai klientams jų prašymu kartais parūpina receptinių vaistų, tačiau tai daryti bijo: gresia baudos, o ir patys pirkėjai kartais padaro „meškos paslaugą“.
„Vienai moteriai parvežė jos prašytų rusiškų vaistų, o ji pamatė, kad vaistinėje tie patys vaistai kainuoja keliais centais pigiau ir apskundė turgaus prekeivį“, – pasakojo pardavėja.
Gatvėje kalbintų žmonių nuomonės apie rusiškus vaistus ir maisto papildus skiriasi. Vieni tikina, kad maisto papildai turguje ir pigesni, ir geresni, vaistinėje tokių nerasi, kiti – teikia pirmenybę vaistinėje parduodamiems vaistams.
„Niekada turguje nepirkčiau nei maisto papildų, nei vaistų. Nežinia ką tos turgaus bobutės parduoda ir kas tuos maisto papildus tikrina“, – savo nuomonę pasakė alytiškis Valdas.
Rusiškus maisto papildus skeptiškai vertina ir Alytuje esančios vaistinės vaistininkė Janina.
„Aš nesidomiu turguje parduodamais maisto papildais, pati jų nepirkčiau ir kitiems nerekomenduočiau. Saugiausia su žmogaus sveikata susijusius preparatus pirkti vaistinėse“, – įsitikinusi vaistininkė.
Pasak Danutės, nors sergamumas peršalimo ligomis suintensyvėjo, žmonės neskuba eiti pas gydytojus, pirmiausiai apsilanko vaistinėje ir vaistus perka savo nuožiūra ar klausia vaistininko patarimų. Yra ir tokių, kurie menkiausią peršalimą nori gydytis antibiotikais ir bando jų išprašyti be recepto.
Alytaus gatvėse pakalbinti alytiškiai žino ir ne vieną liaudišką būdą, padedantį užkirsti kelią virusams.
„Geriausia gydytis natūraliais būdais. Reikia lygiomis dalimis sumaišyti medaus, alyvuogių aliejaus ir degtinės, vartoti po šaukštą kiekvieną dieną – ir jokie virusai neprikibs“, – receptu dalijasi pensinio amžiaus sulaukusi Genovaitė.
„Aš jau daug metų nesergu jokiomis peršalimo ligomis. Reikia kuo mažiau vaistų vartoti – jie nuo vieno gydo, o kitam kenkia. Žmonės įpratę vaistus ne gerti, o valgyti“, – sakė alytiškis Aleksas Sakalauskas.