Tam, kad įsistiklintum savo buto balkoną, pasirodo, neužtenka noro ir pinigų. Tam reikia leidimo ir daug pinigų. Arba nebijoti rizikuoti – kaip ir daro daugelis alytiškių, savavališkai įstiklinančių balkonus ir, ko gero, net nenutuokiančių, kad už tai gresia nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų bauda.
Dėl paprasto remonto – virtinė rūpesčių
Iki žiemos nusprendžiau įsistiklinti ir savo buto balkoną. Dar prieš užsakant balkono langus, visai atsitiktinai sužinojau, kad reikia pasidaryti projektą ir iš Alytaus miesto savivaldybės architekto gauti leidimą balkono remontui, o tai man gali kainuoti iki kelių šimtų litų.
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos duomenimis, balkono įstiklinimo darbai priskiriami pastato paprastajam remontui, kuriam teisėtai atlikti reikalingas statybą leidžiantis dokumentas – įgalioto savivaldybės tarnautojo rašytinis pritarimas paprastojo remonto aprašui.
Paskambinusi į Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyrių, sužinojau, kad per pastaruosius dvejus metus dėl balkonų stiklinimo projekto ir leidimų iki šiol nesikreipė nė vienas daugiabučio, kuriame gyvenu, gyventojas, nors suremontuotų ir įstiklintų balkonų yra daug.
„Per savaitę dėl balkonų remonto ir įstiklinimo kreipiasi bent du ar trys gyventojai. Pasidaryti projektą ir gauti miesto architekto leidimą yra privaloma, priešingu atveju už savivaliavimą baudžiama. Daugiabučio renovacijos atveju, nelegaliai įstiklintus balkonus gali tekti perstiklinti iš naujo, pagal projektą“, – kalbėjo Lydija Kračkienė, Alytaus miesto savivaldybės Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vyriausioji specialistė.
Ji man patarė kreiptis į privatų architektą, kuris parengs daugiabučio balkonų stiklinimo projektą ir su juo ateiti pas miesto architektą, kad išduotų leidimą vykdyti balkono remontą. Už tai mokesčių inspekcijoje turėsiu sumokėti 100 litų.
Balkonus remontuoja savavališkai
Vienos Alytaus bendrovės, teikiančios architektų paslaugas, vadovas Arūnas Gumauskas teigė, kad projektavimo paslauga man gali kainuoti apie 600 litų. Tačiau projektas daromas ne buto balkonui, o visam namui bendrai ir jis paliekamas namo pirmininkui.
Telefonu susisiekus su namo bendrijos pirmininku, jis tvirtino, kad jokio parengto balkonų stiklinimo projekto nėra ir jis bus reikalingas tik darant namo renovaciją.
„Nežinau nė vieno mūsų namo gyventojo, kuris būtų kreipęsis dėl leidimo ir projekto balkono remontui ir stiklinimui. Tai aktualu tiems gyventojams, kurių daugiabučiai yra renovuojami ar rengiami renovacijai. Esu įsitikinęs, kad mūsų daugiabučiui ateinančius dešimt ar penkiolika metų renovacija negresia, todėl dabar daryti projektą tikrai neverta“, – kalbėjo pirmininkas.
Vadinasi, turiu dvi galimybes: už daugiabučio balkonų įstiklinimo projekto parengimą sumokėti pati ir renovuojant namą visi gyventojai, turės prie jo taikytis, arba į viską numoti ranka ir balkoną remontuoti nelegaliai, tikintis, jog dėl savavališko remonto nepateksiu į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos akiratį.
Gresia tūkstantinės baudos
Vidos Aliukonienės, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovės ryšiams su visuomene, teigimu, Alytuje savavališkos statybos aktų dėl balkonų įstiklinimo šiais metais nėra surašyta.
Atstovė paaiškino, kad Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatytos baudos už savavališką statybą priklauso nuo statinio kategorijos ir statybos rūšies.
Neypatingo statinio (toks yra iki 5 aukštų (imtinai) daugiabutis gyvenamasis namas, kurio bendrasis plotas neviršija 2000 kv. m) savavališkas paprastasis remontas užtraukia baudą nuo dviejų šimtų iki penkių šimtų litų, ypatingo – nuo vieno tūkstančio iki dviejų tūkstančių litų.
Kai statinio išvaizdą keičiantys statybos darbai susiję ir su statinio laikančiųjų konstrukcijų pertvarkymu, tai jau kapitalinis remontas. Šių darbų savavališkas atlikimas neypatingo statinio atveju užtraukia baudą nuo vieno tūkstančio iki dviejų tūkstančių litų, ypatingo – nuo keturių tūkstančių iki aštuonių tūkstančių litų.
„Kaip ir bet kuriuo kitu atveju, surašius savavališkos statybos aktą, pareikalaujama pašalinti savavališkos statybos padarinius. Galiojantys įstatymai numato galimybę įteisinti savavališką statybą, pasirengus projektinę dokumentaciją ir gavus statybą leidžiantį dokumentą. Jeigu būtų pritarta pagal faktą parengto paprastojo remonto aprašo sprendiniams perstiklinti balkono nereikėtų. Priešingu atveju reikėtų įstiklinimą pakeisti pagal aprašą“, – sakė V. Aliukonienė.
Pasak jos, daugiabučių namų balkonų patikrinimai atliekami, tik gavus informacijos, kad statybos darbai vykdomi galimai neteisėtai. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Alytaus skyrius iki šiol skundų dėl nelegalaus balkonų stiklinimo, remonto nėra gavęs.