Lietuvos meteorologai pranašauja, kad šiemet žiemos temperatūra bus dviem laipsniais aukštesnė nei daugiametė vidutinė, o užsienio mokslininkai gąsdina, jog ji bus šalčiausia per visą šimtmetį. Kurie sinoptikai teisūs įsitikinti netruksime, tačiau norėdami išvengti nemalonių žiemos siurprizų, kai, staigiai spustelėjus šalčiui, užšąla vandentiekio ir nuotekų šalinimo vamzdynai, tuo turime pasirūpinti patys.
UAB „Dzūkijos vandenys“ Tinklų eksplotacijos tarnybos viršininkas Jonas Vansauskas primena, jog gruodžio pradžia pats tinkamiausias laikas pasirūpinti vamzdynais, nelaukiant kol oro temperatūra lauke nukris iki minus 20 laipsnių. „Labiausiai tai liečia individualių namų savininkus, tačiau ir daugiabučių namų administratoriai turi pasirūpinti patalpų, kuriuose yra inžineriniai įrenginiai, apšiltinimu“, – teigė J.Vansauskas. Pasak jo pernai pasitaikė du atvejai, kai dėl rūsyje išdaužytų švieslangių, daugiabučiuose buvo užšalę vandentiekio vamzdynai.
Specialistas pataria nuo šalčio apsaugoti vandentiekio įvadus ir skaitiklius užsandarinant patalpas, techninius koridorius, kuriuose yra vandentiekio sistema. Būtina užsandarinti langus, nes košiant skersvėjams, vamzdynai patalpoje gali užšalti esant vos 1-2 laipsniams šalčio. Įrenginius ir vamzdynus reikia apšiltinti termoizoliacinėmis medžiagomis – izoliaciniu porolonu ar kitomis, kurios sulaiko šilumą. Patalpose, kur yra inžineriniai įrengimai, temperatūra neturėtų būti mažesnė nei 5 laipsniai šilumos.
Vartotojai privalo žinoti, kad jų teritorijoje esantys vandentiekio ir nuotekų tinklai bei įrenginiai nebūtų užstatyti, neprieinami, užtvindomi, neužšaltų, neapledėtų tinklų šulinių dangčiai, jų neužlietų paviršinis vanduo. Orui atšalus iki 30 laipsnių ir žemesnės temperatūros, vandentiekio įvado paviršių reikia apšiltinti papildomai eglišakėmis, nereikėtų nukasti nuo tos vietos sniego, kad žemė neįšaltų dar giliau. Taip pat rekomenduojama leisti vandeniui tekėti iš čiaupo bent maža srovele, nes užsistovėjęs vanduo užšąla greičiau.
Jeigu jau nutiko taip, kad vamzdynai užšalo, jokiu būdu negalima jų atšildyti atvira ugnimi, nes gali sugesti skaitiklis arba išsilydyti įrengimų medžiagos. „Nutikus tokiai bėdai, geriausia kviesti specialistus, pačiam žmogui labai sudėtinga arba visai neįmanoma atšildyti vamzdynų“, – teigė J. Vansauskas.
J. Vansauskas informavo, jog nuo šių metų už vamzdynų atšildymą UAB „Dzūkijos vandenys“ specialistams teks mokėti. Pasak J. Vansausko, taip iš dalies bus apsidraudžiama nuo neūkiškų ir lengvabūdiškai besielgiančių šeimininkų. Esą ankstesniais metais neretai pasitaikydavo, kad iš ryto atšildžius vamzdynus, po pietų tekdavo vėl vykti į tą patį kiemą, nes šeimininkai ignoravo patarimus.
Užšalus vamzdynams, prašymai dėl pagalbos UAB „Dzūkijos vandenys“ dispečerinėje bus primami visą parą tel.: 8 700 55510. Tuo pačiu telefono numeriu galima skambinti ir dėl vandens atjungimo bei vandens apskaitos prietaisų nuėmimo negyvenamose ir nešildomose patalpose.