„Prašau padovanoti baldų ir esant galimybei juos atvežti“, – toks jaunos alytiškės Tomos prašymas socialiniuose tinkluose sukėlė netikėtą reakciją: mergina sulaukė pašaipių ir pasipiktinusių komentarų, kurių autoriai priekaištavo, kad ji per daug nori, pati nieko nedarydama. Ar prašyti atiduoti seną daiktą – nuodėmė?
Prašo padovanoti nereikalingų baldų. Dar ko!
Tokios reakcijos nesitikėjusi Toma, ištrynė savo prašymą. Mergina pasakojo, kad savo skelbimu nenorėjo sukelti aplinkinių pykčio – juk ne ji viena prašo padovanoti baldų.
Internetinėje erdvėje apstu skelbimų ir įvairių grupių, kurių nariai gali keistis, dovanoti arba už simbolinę kainą parduoti naudotus, nebereikalingus baldus. Vieni nori atsikratyti nereikalingo daikto ir atlaisvinti vietą namuose, kiti svajoja apie jaukius namus, bet neturėdami pinigų ieško pagalbos, prašydami padovanoti.
28 metų Toma irgi taip pasielgė. Pradėjusi gyventi atskirai nuo tėvų mergina nori įsikurti jaukius namus. Tėvai jai padėjo kiek galėjo, davė kelis baldus. Tačiau merginai dar trūksta spintos, kėdžių, kurių įsigyti ji neišgali, todėl paprašė pagalbos socialiniame tinkle Facebook.
„Aš surašiau man labiausia reikalingus baldus, kuriems įsigyti pinigų neturiu. Tai lova, spinta, kėdės, stalas. Neprašiau gražių, naujų, prabangių baldų. Tik paklausiau, ar niekas neatiduoda senų, ir paminėjau, kad esu nevairuojanti ir jeigu yra galimybė, norėčiau kad man padėtų baldus atgabenti iki namų“, – pasakojo Toma, apgailestaudama, kad galbūt neaiškiai išdėstė savo mintis ir dėl to sulaukė nepalankios reakcijos.
Vieniems nesiseka, kiti – tiesiog tinginiai?
Nuomonių ir apie prašančius ką nors dovanoti ar atiduoti, ir apie siūlančius tą padaryti, yra visokių. Vieni džiaugiasi tais, kurie geranoriškai padeda kitiems, dovanoja, atiduoda jiems nereikalingus kokybiškus daiktus, kiti piktinasi, išgirdę, kad net už išmetamą daiktą kartais paprašoma tam tikro užmokesčio.
Alytiškė Ieva sakė, kad dažnai mato skelbimus, kuriuose yra prašoma padovanoti rūbų arba nebenaudojamų baldų. Merginai nuoširdžiai gaila žmonių, kurių gyvenimai nesusiklosto taip, kaip tikėtasi ir jie turi ieškoti pagalbos iš svetimų.
Tačiau Ieva nesupranta žmonių, kurie neturi jokių įsipareigojimų, yra darbingo amžiaus, sveiki ir užuot užsidirbę ir savo pastangomis įsigyję reikalingų baldų, sudaro sąrašus norimų daiktų ir deda skelbimus su savo pageidavimais.
Vietoj „ačiū“ – vežkitės atgal
24 metų alytiškė Judita papasakojo apie kitokią savo patirtį. Ji su draugu remontavo savo butą. „Keitėme absoliučiai viską. Atsisakėme labai daug baldų, pusę išdalinome giminėms, o likusius nutarėme padovanoti kitiems žmonėms“,- pasakojo Judita.
Merginos teigimu, daugelis žmonių, kuriems padovanojo baldų liko labai patenkinti ir dėkingi. Jie patys atvažiavo, apžiūrėjo ir šypsodamiesi gabenosi baldus į naujus namus.
Tačiau pasitaikė ir tokių, kurie iš pradžių reikalavo nuotraukų, paskui prašė atvežti į vietą, nes patys neturėjo galimybių pasiimti. „Išgirdusi tokį pageidavimą, iš pradžių sutrikau, bet paskui pagalvojau: gal žmogus tikrai neturi galimybių, o mes vis tiek tą baldą, jei neatiduosime, išvešime išmesti, tai geriau nuvešim jam“, – pasakojo mergina.
Tačiau jiedu su draugu apstulbo, kai daugiabučio kieme susitiko su žmonėmis, kurie prašė padovanoti sofą, šie apžiūrėję iš visų pusių atvežtą daiktą, nusprendė, kad ji nepatinka ir liepė vežtis atgal.
Keitimasis daiktais – tai ir galimybė bendrauti
Jauna mama Dovilė įsitikinusi, kad keitimasis baldais, rūbais, nereikalingais daiktais yra labai gera galimybė atsinaujinti.
Ji pati daiktais dažniausia keičiasi su kitomis jaunomis mamomis, su kuriomis bendrauja „Mamyčių klube“.
Dovilė kitoms mamoms yra padovanojusi vaikišką kūdikio lovytę, kėdutę, stalą, kitų daiktų, kuriuos jos mažylis „išaugo“. Jai pačiai kitos mamos irgi padovanojusios ir baldų, ir davusios patarimų, kurie labai reikalingi auginant vaiką.
Pašnekovė teigia, kad dalijimasis daiktais padeda susitvarkyti ne tik buitį – tai ir bendravimas, galimybė susipažinti su naujais žmonėmis, ir galbūt susirasti naujų draugų.
„Nebūtina kiekvieną pasenusį daiktą išmesti, o prireikus skubėti pirkti naują“, – įsitikinusi Dovilė.
Atsiras daiktų mainų punktas
Kol kas visi, norintys keistis daiktais, juos atiduoti ir gauti iš kitų, apie tai praneša įvairiais skelbimais viešojoje erdvėje. Netolimoje ateityje situacija gali pasikeisti, mat netoli Alytaus planuojama įrengti daiktų mainų punktą.
Jis bus statomas prie Alytaus regioninio sąvartyno, esančio Alytaus rajono Takniškių kaime. Šiame punkte bus surenkami gyventojų atvežti naudoti dar tinkami buities daiktai, kurie būtų atiduodami kitiems gyventojams, prireikus – paruošiami pakartotiniam naudojimui.
Baldų prie konteinerių palikti negalima
O kol jo nėra, nemažai baldų atsiduria prie atliekų konteinerių daugiabučių namų kiemuose. Bendrovės „Ekonovus“ Alytaus padalinio vadovė Gintarė Pocevičiūtė sako, kad prie konteinerių paliktų baldų surinkimas – jų įmonės darbuotojų kasdienybė.
„Nors toks elgesys yra draudžiamas, o mieste yra įrengta aikštelių stambiosioms atliekoms, gyventojai vis tiek nuolat palieka savo išmestus baldus prie konteinerių“, – pasakojo G. Pocevičiūtė.
Pernai „Ekonovus“ siūlė už simbolinę kainą paimti ir išvežti iš gyventojų stambiąsias atliekas, bet ši paslauga nebuvo paklausi.
Nors daugelis gyventojų žino, kad baldų prie konteinerių palikti negalima, todėl juos atneša naktimis, stengdamiesi, kad niekas nematytų. Bet būna, kad kaimynai pamato. Būna, kad apie tokį elgesį praneša aplinkosaugininkams, kurie pareikalauja baldus ne tik nuvežti į stambiųjų atliekų surinkimo aikštelę, bet ir gali skirti baudą.
Alytaus regiono tvarkymo centro aikštelės, esančios Alovės gatvėje, vadovas Valdas Perlys pasakojo, kad alytiškiai į aikštelę atveža tikrai nemažai nebenaudojamų baldų. Dažniausiai jie jau būna atgyvenę savo, bet pasitaiko ir geresnių.
Kartais į aikštelę gyventojai užsuka pasiteirauti, ar nėra išmestų, bet dar tinkamų naudoti baldų. Dažniausiai jiems tenka nusivilti, nes daugelis žmonių į stambiųjų atliekų surinkimo aikšteles atveža ne tik stipriai nudėvėtus, bet ir išardytus baldus.
„Ne pirmą kartą išmetantys baldus Alytaus gyventojai jau žino, kad prieš išmetant reikia juos išardyti. Pavyzdžiui, sofos dažniausiai turi medinį pagrindą, kurį atskiriame ir dedame į medienai skirtus konteinerius. Jeigu žmonės vežtų neišardytus baldus, konteineryje tiesiog neužtektų jiems vietos“, – pasakojo aikštelės vadovas.
Vis dėlto prieš išmetant baldus reiktų gerai pasvarstyti, ar jis jau tikrai netinkamas naudojimui – gal kaip tik tokio tuo metu kažkam labai reikia.
Publikacija parengta įgyvendinant projektą „Ekomiestas“, kuris finansuojamas Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis.