Viename garsiausių JAV universitetų – Mičigano Valstijos Universitete alytiškė smuikininkė ir kompozitorė Diana Moisejenkaitė apsigynė disertaciją tema „Lietuvių liaudies muzika viena styga“, pristačiusi savo kūrinį „4in1“ („Keturi viename”).
Savo laiške Alytaus mokslininkų draugijai „Vizija“ Diana taip apibūdino savo darbą: „Mano disertacijos tikslas – atspindėti lietuvių liaudies dainas, muziką ir kultūrinę tapatybę, sukuriant kūrinį „4in1“ („Keturi viename”) keturiems smuikams, kurie griežia kaip vienas instrumentas. Tai yra, kiekvienas atlikėjas groja tik viena smuiko styga (Smuikas Mi, Smuikas La, Smuikas Re, Smuikas Sol). Kūrinio premjerą atlikau su savo kolegomis iš Pietų Amerikos, Pietų Korėjos ir Kinijos.
Sukurti „4in1“ mane įkvėpė ne tik mano tėveliai Rima ir Leonidas Moisejenkos. Tai ir smuiko virtuozai – Nikolo Paganinis (Nicollò Paganini), sukūręs „Mose Fantasia“ tik ant sol stygos ir Jaša Heifecas (Jasha Heifetz), gimęs Vilniuje. O taip pat Dainų šventė, kuri tarsi sujungia visus Lietuvos regionus.
Keturios smuiko stygos (kaip ir mišriame SATB chore) išsiskiria skirtingu tembru, kaip ir dabartiniai Lietuvos regionai – individualia autentiška verte ir savitais muzikiniais dialektais. „4in1“ yra keturių dalių kūrinys, kurio dalys atspindi pagrindines kiekvieno regiono lietuvių liaudies dainų charakteristikas: 1 dalis – Aukštaitija, 2 dalis – Suvalkija, 3 dalis – Dzūkija (aranžuota liaudies daina „Saulala, motula“), 4 dalis – Žemaitija. Kūrinio idėja tarsi suvienija lietuviško meno ir skirtingų pasaulio šalių kultūras“.
Diana (nuotr. dešinėje su savo mokytoju profesoriumi Walter Verdehr) pabrėžia, kaip svarbu jai propaguoti Lietuvą ir jos kultūros paveldą užsienyje: „Lietuvių liaudies muzika (sutartinės, Dainų šventės ir kt. ) yra mūsų nacionalinis kultūros paveldas, kuriuo didžiuojuosi ir stengiuosi skleisti plačiajam pasauliui“.
Štai kokių aukštumų ir tarptautinio pripažinimo gali pasiekti jaunieji Lietuvos talentai. Užsienyje dirbanti išskirtinių gabumų profesionali muzikantė ir kompozitorė Diana ne kartą savo virtuoziškais pasirodymais ir pačios sukurta muzika džiugino ir šalies klausytojus. Gimtojo Alytaus publika jai visada buvo svarbiausia.
Dianos karjeros pasiekimai – tai jauno žmogaus žygis į pasaulio muzikų ir kompozitorių olimpą su tautinį paveldą propaguojančiais kūriniais. Tai fenomenalus sektinas pavyzdys. Labai nudžiugau, kai jaunoji mokslo daktarė mielai sutiko plačiau papasakoti apie savo unikalų disertacinį darbą ir kūrybą kraštiečiams alytiškiams.
Susitikimas su talentinga jaunąja kraštiete Diana Moisejenkate įvyks Alytaus Muzikos mokykloje gegužės 8 d. 18 val.
Muzikinį sveikinimą susitikimo dalyviams skirs Alytaus muzikos mokyklos mokiniai