Alytaus Rotušės aikštėje pirmadienį perpiet praeivius minutei stabtelėti kvietė Alytaus poliklinikos darbuotojos ir šios įstaigos vadovas Marius Jasaitis. Jie alytiškiams dalino popierinius saulėgražų žiedus – paliatyviosios pagalbos simbolius, o taip pat suteikė visą informaciją, kas toji paliatyvioji pagalba yra, ir kur kreiptis jos prireikus.
„Spalio 9-ąją minima Pasaulinė hospisų ir paliatyviosios pagalbos diena. Tad šiandien norime žmonėms apie paliatyviąją pagalbą suteikti esminių žinių, naudingos informacijos, nurodyti, kur kreiptis. Įteikiame alytiškiams paliatyviosis pagalbos simbolius ir lankstinukus su informacija. Natūralu, kad apie tai žino ne visi – kol netenka rūpintis sunkiu, nepagydomu ligoniu, paprastai žmonės paliatyviosios pagalbos galimybėmis nesidomi. Gyventojai, kuriems reikalinga paliatyvioji pagalba, visuomet gali paskambinti savo šeimos gydytojui ar tiesiog į polikliniką, ir jiems bus suteikta visa reikiama informacija“, – sakė Alytaus poliklinikos direktorius Marius Jasaitis.
Kaip nurdoma praeiviams dalintuose lankstinukuose, paliatyvioji pagalba – ligonio, sergančio pavojinga gyvybei, nepagydoma, progresuojančia liga, ir jo artimųjų gyvenimo kokybės gerinimo priemonės, užkertančios kelią kančioms ar jas lengvinančios, padedančios spręsti kitas fizines, psichosoacialines ir dvasines problemas.
„Šis darbas reikalauja nemažai ne tik medicininių žinių, bet ir psichologinio pasirengimo, fizinių pastangų. Kai atvažiuoji pas sunkiai sergantį žmogų, tu turi būti viskuo, nes išgirsti daug klausimų, į kuriuos reikia turėti atsakymus. Ligoniai klausia, ar jie pasveiks, ar žaizdos užgis. Iš tiesų mes gauname ne vieną pacientą, o visą jo šeimą. Jie irgi turi klausimų, kur gauti pagalbą, kaip elgtis su ligoniu. Ir juos taip pat reikia palaikyti sunkiu metu“, – apie savo darbo kasdienybę pasakojo paliatyviosios slaugos slaugytoja Laima Karpuškienė.
Pasak jos, į Rotušės aikštę jie atvyko tam, kad žmonės iš pirmų lūpų sužinotų, kur kreiptis, kad jiems nereikėtų rinkti informacijos socialiniuose tinkluose ar klausinėti pas kaimyną.
„Tuo metu būna išties daug klausimų, tad norime žmones nukreipti tinkama linkme. Daliname jiems ir saulėgrąžas – paliatyviosios pagalbos simbolius. Ligoniai, kaip ir tos saulėgrąžos, visada žiūri į šviesą, visada, kad ir kaip bebūtų, turi viltį. Mes ją taip pat stengiamės įžiebti, pakurstyti, jaučiame, ką žmogus nori girdėti. Kartais būna ir taip, kad šventas melas yra geriau nei tiesa“, – kalbėjo L. Karpuškienė.
Paklaustos, ar jų darbas labai sunkus, paliatyviosios pagalbos slaugytojos teigė, kad nesunkus, jei savo darbą myli.