Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje eksponuojama Švedijos instituto fotografijų paroda „Gyvenimo dėlionė. Švediškos šeimos vaidmuo“.
Vaikai, tėvai, darbas, namai, pajamos ir lygios galimybės – tai sudėtinės dalys, kurios Švedijoje vadinamos gyvenimo dėlione. Kaip suderinti vaikus, darbą, namus ir laisvalaikį yra aktualu ne vienai šeimai. Paroda „Gyvenimo dėlionė. Švediškos šeimos vaidmuo“ yra apie tėčio vaidmenį ir apie tai, kaip visuomenė gali padėti suderinti lygias galimybes, tėvystę ir darbą.
Švedija ir kitos Šiaurės šalys pasiekė didžiausią lyčių lygybę pagal Pasaulio ekonomikos forumo Pasaulinį lyčių atotrūkio indeksą. Todėl šiame regione darbų ir pareigų pasidalijimas subalansuotas geriausiai – neegzistuoja „vyriški“ ar „moteriški“ darbai, mamos ar tėčio pareigos.
Švedijos fotografų meninėse nuotraukose taikliai ir emocionaliai užfiksuoti įvairūs Švedijos šeimų modeliai, pareigos, gyvenimiškos situacijos ir šeimos kasdienybė, kurioje tiek mama, tiek ir tėtis turi vienodas sąlygas. Prie kiekvienos nuotraukos esančiame aprašyme galima plačiau susipažinti su Švedijos šeimos politikos gairėmis, pavyzdžiui:
„Tėvai gali perduoti išmoką už sergančio vaiko priežiūrą kitam asmeniui. Tai reiškia, kad, pvz., dirbantis senelis ar senelė gali likti namie prižiūrėti savo anūką ar anūkę ir gauti už tai kompensaciją.“
„Kuriamos tėčių grupės, kuriose galima pasikalbėti apie tėvystę su kitais tėčiais. Dažnai tėčiai prisijungia prie tokių grupių kūdikiui dar negimus, o tėvystės atostogų metu tėčiai dalyvauja grupės susitikimuose kartu su vaikais.“
„Pastebime, kad tėvai išsiugdo naujų įgūdžių – atsakingumo, lankstumo, prioritetų nustatymo, kurie yra naudingi konkrečiai įmonei. Tapimas tėvais besirūpinančia bendrove iš esmės yra vadovavimo klausimas, tuo pačiu susijęs su požiūrio keitimu – motinystė ir tėvystė laikoma vertybe, o ne našta karjerai.“
Paroda kviečia susimąstyti, koks šeimos politikos modelis vyrauja Lietuvoje ir kada bus priartėta prie lygiateisiškumo įvairiose srityse, o labiausiai šeimoje, kurioje ir susiformuoja pagrindinės vertybės.