Pastovumas + pastovumas = stagnacija. Pastovumas + kaita = pažanga. Kaita + kaita = chaosas. Tokią formulę apie pokyčių ir tęstinumo derinį įvardija Alytaus miesto savivaldybės tarybos narė Nijolė Makštutienė, apžvelgdama Alytaus švietimo būklę, pastaruoju metu dažnai atsiduriančią kritikos smaigalyje.
Tarybos kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkės pastebėjimai apie švietimo politiką ir ne tik šviesią politikos pusę.
Apie permainas Alytaus švietime
Švietimo sistema yra nuolatiniame permainų sūkuryje ir tik tas, kas visiškai nepažįsta mokyklos gyvenimo, gali kalbėti apie sustabarėjimą ar stagnaciją švietime. Šiuolaikinių vaikų žingeidumas ir vis nauji reikalavimai ugdymo procesui niekam neleidžia stovėti vietoje.
Alytaus švietimui neabejotinai didelių pokyčių duos ir Liberalų sąjūdžio programos nuostatų, įtrauktų į valdančiosios koalicijos programą, įgyvendinimas. Viena šių nuostatų – didinti mokinių saugumą, diegiant Alytaus mokyklose elektronines sistemas, fiksuojančias mokinių lankomumą. Siekiame, kad nuo šių metų rugsėjo elektronine sistema būtų registruojami ir vaikai, dalyvaujantys neformaliajame ugdyme.
Pasisakome už centralizuotą paslaugų (šilumos, elektros, švietimo įstaigų apsaugos) pirkimą švietimo įstaigose, elektroninio mokinio pažymėjimo įvedimą bendrojo ugdymo įstaigose.
Vienu svarbiausių žingsnių švietimo srityje taps Alytaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016 -2020 m. bendrojo plano tvirtinimas. Yra sudaryta šio plano parengimo grupė, kuri iki šių metų kovo 1 d. turi parengti projektą . Po viešo svarstymo ir derinimo su mokyklų bendruomenėmis numatoma gegužės mėnesį teikti šio plano projektą Alytaus miesto savivaldybės tarybai tvirtinti.
Apie mokyklų uždarymą
Mokyklų uždarymas – kraštutinė priemonė ir niekada nebuvau jos šalininkė. Reikia ieškoti ir rasti galimybių kuo efektyviau išnaudoti laisvas mokyklų patalpas. Jau yra gražių pavyzdžių, kaip galima tą padaryti: pirmajame Alytuje, Piliakalnio mokykloje, yra įsikūrusi vietos bendruomenė. Šia patirtimi galėtų pasinaudoti ir kitos mokyklos bei bendruomenės.
Taip, mūsų mokyklos buvo projektuojamos, galvojant apie didelį mokinių skaičių. Šiandien jis yra sumažėjęs, bet kiekviena mokykla randa kur laisvas patalpas panaudoti. Žinoma, savivaldybės biudžetui tai nemažai kainuoja. Bet švietimas yra prioritetinė sritis tiek Alytuje, tiek šalyje, todėl politikų uždavinys turėtų būti ne ieškoti naktimis atrakintų mokyklų salių, o galvoti, kaip tas sales efektyviai panaudoti bendriems tikslams.
Apie naujuosius švietimo „ekspertus“
Kaip dažnas lietuvis jaučiasi esąs krepšinio ekspertas, taip kai kurie politikų statusą įgavę verslininkai Alytuje pasijuto švietimo ekspertais, reikliai analizuojančiais ir griežtai vertinančiais miesto švietimo sistemą, kuri bent jau iki šiol buvo vertinama kaip viena stipriausių, o Alytaus miesto savivaldybė pateko į šalies savivaldybių, daugiausia dėmesio skiriančių švietimui ir išsilavinimui, pirmąjį dešimtuką.
Taisytinų ir tobulintinų dalykų, be abejo, yra visur, bet kai viskas, kas nepatinka, pradedama vadinti teisinę atsakomybę užtraukiančiais terminais, pvz. korupcija, imi galvoti, ar žmogus nesuvokia savo žodžių prasmės, ar nejaučia atsakomybės už savo žodžius. Ar neatsakingai kalbantis gali atsakingai veikti?
Apie politikos naujokus ir naują politiką
Praėjusių metų pavasarį darbą pradėjo naujos sudėties Alytaus miesto taryba. Į ją išrinkti mes, trys Liberalų sąjūdžio atstovai, prisijungėme prie valdančiosios koalicijos – tai dėsningas žingsnis, nes būdamas valdančiojoje daugumoje geriau gali įgyvendinti savo siekius ir žmonėms duotus pažadus.
Tačiau darbas dabartinėje taryboje gerokai skiriasi nuo ankstesnių dviejų kadencijų tarybų, kuriose man teko dirbti. Pirmiausia turbūt todėl, kad atėjo daug naujų žmonių su visai kitokiu požiūriu į savivaldybės politiką ir net su aiškiai deklaruojamu nori nesivadinti politikais.
Dėl to, kaip kas nori vadintis, nediskutuosiu, nors rinkimai neabejotinai yra politinės sistemos dalis, tačiau aš vis dar pasigendu ryžtingo ir spartaus sprendimų priėmimo proceso, kuris, mano manymu, per tiek laiko jau turėjo įsibėgėti. Bet daugelis politikos naujokų vis dar daugiausia laiko skiria informacijai rinkti, darbo grupėms, komisijoms, visuomeninėms taryboms kurti. O laikas bėga ir žmonės laukia rezultatų, ne tik visų anksčiau nuveiktų darbų „sudirbinėjimo“.
Aš manau, kad pirmiausia kiekvienas turi parodyti, ką gali sukurti, o žmonės viską pamatys ir įvertins patys. Revoliucinės nuotaikos politikoje yra populiarios, bet trumpalaikės.
Tarybos nario ataskaita, skelbiama vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamentu Nr. T-333, patvirtintu 2015 m. lapkričio 19 d.