„Mums čia patinka. Mes galime patys valgykloje išsirinkti maistą, nes mes jau dideli“, – šiuos žodžius teko išgirsti iš daugelio priešmokyklinio ugdymo grupes Alytaus Piliakalnio, „Volungės“ ir Panemunės progimnazijose lankančių vaikų.
Patys nusprendžia, ką valgys
Šių švietimo įstaigų erdvės puikiai pritaikytos mažiausiems, grupėse – jauku ir šilta, gausu vaikų ugdymo priemonių ir erdvių. Akivaizdu, kad čia vaikams patinka. Vos pravėrus vienos iš grupių duris, Užgavėnių kaukes gaminę vaikai ima dalintis savo įspūdžiais mokykloje: „Man čia patinka. Aš tapau savarankiškas, nes valgykloje galiu pats nuspręsti, ką šiandien valgysiu“, – galimybe pačiam priimti sprendimus džiaugiasi vienas iš priešmokyklinukų.
Pavalgyti į valgyklą atėję vaikai iš tiesų turi galimybę patys pasirinkti, ką tą dieną valgys ir tai daryti gali tris kartus per dieną.
Po sočių pietų atskirame korpuse įsikūrę Piliakalnio progimnazijos priešmokyklinukai gali nusnūsti poilsio erdvėje, kur yra miegui tinkamos lovytės, o kam miegoti jose nepatinka, gali susirangyti patogiuose sėdmaišiuose. Panemunės progimnazijoje taip pat atskirai įkurdinti priešmokyklinukai turi pritemdytą poilsio kambarį, kuriame gali pailsėti nuo veiklos, bet miegančių nei čia, nei „Volungės“ progimnazijoje nėra.
Dar vaikai itin džiaugėsi puikiai įrengtomis klasėmis – žaislai čia kitokie nei darželyje ir, kaip čiauškėjo mažyliai – „daug įdomesni“.
Siekiama išvengti uždarymų
Nors vaikai itin džiaugiasi tapę savarankiškesni, besijaučiantys labiau užaugę ir prioritetą teikiantys ugdymui mokyklose nei darželiuose, tėvams kyla dvejonių.
Švietimo reformos metu tėvai nepajaus skirtumo – ikimokyklinio amžiaus vaikai eis į tą pačią grupę, pas tą pačią auklėtoją. Darželiai, sujungti su pradinio ir bendrojo ugdymo mokyklomis, išliks savarankiški skyriai.
Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl imtasi reformos – tai siekis išlaikyti visas ikimokyklinio ugdymo įstaigas, nors stipriai mažėja vaikų skaičius. Jei šiais mokslo metais darželiuose veikė 134 ikimokyklinio ugdymo grupės, skaičiuojama, kad kitais mokslo metais jų liks tik 115. Jei vidutiniškai darželyje yra apie dešimt grupių, tai pagal tokią tendenciją tektų užverti dviejų darželių duris, o tuomet nukentėtų ne tik tėvai, bet ir ten dirbantys pedagogai, administracijos darbuotojai.
Veiks darželio ritmu
Priešmokyklinio ugdymo grupes perkėlus į mokyklas, atlaisvintos patalpos būtų naudojamos išimtinai tik vaikų reikmėms tenkinti. Jau dabar vietoje išsikėlusių priešmokyklinukų Likiškėlių progimnazijos „Boružėlės“ darželio skyriuje įrengta sporto erdvė likusiems vaikams, tad jie visus metus bet kokiu oru turi vietą užsiimti mėgstama veikla.
Dar vienas iššūkis, su kuriuo susiduria darželiai – miegamųjų trūkumas. Vis dar yra 35 grupės, kuriose vaikai vienoje patalpoje žaidžia, valgo ir miega. Nekalbant apie kvapus, nepatogumus, kuriuos kelia nuolatinis baldų perstumdymas, svarbu ir vaikų psichologinė savijauta, kai jie visą dieną leidžią vienoje patalpoje.
Įgyvendinus reformą, ugdymo kokybė taip pat pakis, nes į ugdymo procesą įsitrauks ne tik darželio pedagogų bendruomenė, bet ir mokykloje dirbantys mokytojai. Jie pagelbės ne tik kaip kolegos – patarimais ir palaikymu, bet ir pavaduodami susirgus ar išvykus į stažuotę. Taip pat bus pasitelkiama daugiau skirtingų pedagogų ugdymui. Jau dabar planuojama, kad „Boružėlės“ darželinukams sporto užsiėmimus ves fizinio ugdymo mokytojai iš Likiškėlių progimnazijos. Taip pat meno ar muzikos gali mokyti būtent tos srities ekspertai.
Daugiausiai klausimų tėvams kyla ir dėl atostogų – ar priešmokyklinio ugdymo grupės mokyklose veiks darželio ritmu? Visos perkeltos priešmokyklinio ugdymo grupės Alytuje veiks per vasaros ir kitas moksleivių atostogas. Taip pat papildomai bus organizuojamos dienos stovyklos su įvairia smagia veikla, vaikai galės įgyti ne tik naujų įgūdžių, bet ir linksmai praleisti laiką.














Šernienės propaganda?
Vilniuje planuoja paruošiamukus perkelti į darželius, o Alytuje sukišti į mokyklas. Alytus „stebuklų” miestas, kuriame vaikai galės vasarą lankyti darželius, kur per moksleivių atostogas, paruošiamukai galės eiti į mokyklą. Daug pažadų, kad tik tėvai nutiltų, bet realybė bus kita. Ar tikrai viskas bus kaip žadama, ar vaikai su SUP gaus viską ką gauna darželyje gaus (nelabai tikiu, nes mokyklose trūksta logopedų, spec. pedagogų ir t.t.) ir čia netinka užsiėmimai grupėse po 6 vaikus ar daugiau. Gal geriau savivaldybė bandytų išsiaiškinti kodėl kai kurios mokyklos nėra patrauklios ir ten pradėti spręsti problemas, pritraukti jaunus pedagogus, atnaujinti mokyklas ir t. t. Nes šiai dienai bandoma ant pūlinio užklijuoti pleistrą ir apsimesti, kad viskas gerai. Problemos ne sprendžiamos, o ignoruojamos.
Pagal savivaldybės pažadus tėvai galės rinktis, kur leisti vaikus ar progimnazijos padalinyje darželyje, ar pačioje progimnazijoje. Bet paskutiniu metu aktyviai keliami straipsniai kaip gražiai įrengtos erdvės progimnazijose ir kokios puikios sąlygos ugdymo sąlygos, kokie laimingi ten vaikai ir t.t.
O susitikimo metu skyriaus vedėja pasakė, kad norit ar nenorit vaikai keliaus į progimnazijas ir tai sprendžia ne tėvai, o miesto taryba.
mažiau verkslenkit,vaikams labai patinka mokykla
Kuo labau gilinuosi i sujungimo reforma, tuo labiau nesuprantu kam mokyklose reikia darzeliu su visom jo specifikomis. Viena ka matau, mokyklos susirinks maziuku abonentinius, sujungus darzelius su mokyklomis. Kur logika is vienur vaikus paimti ir pildyti kita vieneta tu paciu vaiku saskaita, dar papildomai organizuojant po pamokine prieziura, lankyma ir maitinima mokyklose per atostogas ir vasara, jei darzeliai nenutrukstamai atlieka tokias pat funkcijas? ir dar teigia, kad lesas taupo, cia jau svaistymas, ne taupymas. Sumazinti administraciniai kastai tiek nesutaupts, kiek bus isleista pleciant ir pritaikant mokyklas maziuku poreikiams. nebent tai liks tik pazadai po metu kitu.
Alytuje norima darželinukus suvaryt į mokyklas, kaip į tvartus, kad vėliau pelningai parduot darželių pastatus su didelėm teritorijom.
Anokia paslaptis.
Aiškiai užsakytas straipsnis, kad tik sugrūstų į mokyklas paruošiamąsias klases.
Aukšto lygio propaganda su krūva nuotraukų, kad tik dzūkeliai durneliai patikėtų Cesiulio ir Šernienės sukurto ” frankenšteino” darinio nuostabumu priešmokyklinukams. Netikiu nei vienu žodžiu šito užsakyto straipsnio. Reikėtų užsakyti rimtą auditą ir paskaičiuoti ar atsipirko mokyklose sukišti pinigai remontams, baldams, priemonėms. Dabar valdžiukė tik buria iš oro be jokių skaičių ir kepa užsakomuosius straipsnius, kad tik tėvai nusiramintų ir teisybės neieškotų
kad kai kuriuose darželiuose labai viskas blogai.Kuo mažiau direktorių tuo geriau.
Kiek daug vyniojimo į vatą… Skurdi ir tuščia informacija. Kaip gražiai pateiktas vaikų maitinimas. Jau dabar nesugeba užtikrinti srautų, dažnai atstovėję eilę vaikai taip ir nespėja pavalgyti. O čia priešmokyklinukams, kaip teko girdėti, „švediškas” stalas. Atsiprašau, bet dažnas priešmokyklinukas dar užpakalio nemoka nusivalyti. Įsivaizduokime jų savarankišką elgesį prie minėtojo stalo….
Erdvės miegui, beje ir kitos nuotraukose pateikiamos erdvės. Taip, gražu. Bet tai tik 1-2 klasės, kurias skubos tvarka pavyko „papudruoti”, kad būtų ką parodyti. O kur lauko erdvių pritaikomumas šio amžiaus vaikams? Tikimasi, kad naujose erdvėse jiems labai patiks ilsėtis. Ir nereiks suaugusiojo priežiūros – tiesa, juk jie jau „dideli”. Pateikti skaičiai, kuriais kažką nori pasakyti, bet taip ir nepasako. Panašiai buvo skaičiuojama ir vasario 27 d. savivaldybėje vykusio susirinkimo metu – nesuprasi, ką ir kodėl skaičiuoja. Šernienė taip ir neišdrįso garsiai pasakyti, kiek ištiesų šiai dienai Volungėlės darželyje registrų cento duomenimis yra vaikų. Pateikinėja kažkokius skaičiavimus be priešmokyklinukų arba jau numato, kiek turėtų būti nuo kito rugsėjo… Koks motyvas tokio mėtymosi. Jeigu tiki tuo, ką darai, tai stoji ir sakai taip, kaip yra…
Jei atvirai, po tokių reorganizacijų, panašu, kad nebus kam dirbti su mūsų vaikais. Nes viskas, kas mums sakoma, yra tai, kas planuojama ir galvojama. Bėgs mokytojai neatsisukdami. Na, bet juk yra stovyklos – greičiausiai mokamos. Arba suremontuotos erdvės, pvz. buvusiame Boružėlės darželyje įrengta sporto salė – juk prireikus ten bus galima priimti vaikus ugdytis, ilsėtis ir valgyti…
Apie mokinius, turinčius SUP – nekomentuosiu. Vadovai taip pat dar nesugalvojo, kas užtikrins jų poreikius ir saugumą. Tikriausiai tikimasi, kad jie taip pat relaksuos mėlyna spalva išdažytoje erdvėje.
Ups, pamiršau, juk jie jau dideli ir savarankiški!
Gana jau naudotis nupezusiom vadovėm mūsų visų savo monumams švaistomais pinigais. Kuo mažiau šių siurbėlių liktų, įsikibusios nagais ir ragais.
svetima gėda apima skaitant tokias nesąmones 🙁