„Įsivaizduojame, kad švietimas tai ta sritis, kur visi esame profesionalai, viską žinome geriausiai. Bet ar nuėję pas gydytojus įrodinėjame savo tiesas? Dideli pokyčiai švietimo sistemoje bus tada, kai tėvai pas mokytojus ateis tarsi pas gydytojus profesionalus, pripažins jų kompetenciją, tarsis“, – sakė Alytaus rajone apsilankiusi Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.
Neseniai buvo skelbta, kad Alytaus rajone iš 17 ugdymo įstaigų tik trims užtenka mokinio krepšelio lėšų. Kitoms trūksta 80 tūkst. eurų, kurių teks ieškoti pačioms įstaigoms ir savivaldybei. Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas yra pareiškęs, kad mokyklų dėl to uždaryti neplanuojama.
„Viskas čia gerai“, – patikino ir ministrė A. Pitrėnienė, pabrėžusi, kad mokinių ir vaikų skaičius mažėja visoje Lietuvoje – to neišvengia nė viena savivaldybė. Tačiau svarbiausia, kad savivaldybių vadovai ieško problemų sprendimo, o tai yra žingsnis pirmyn.
„Jei savivaldybės vadovai geranoriškai žiūri į švietimo sistemą, galime tikėtis, kad problemos švietimo sistemoje bus išspręstos. Tikrai ne kiekvieno rajono merai atvažiuoja ir kviečiasi ministrą aptarti švietimo situaciją. Viskas prasideda nuo požiūrio“, – kalbėjo A. Pitrėnienė, pirmadienį viešėjusi Alytaus rajono savivaldybėje. Kartu su ja savivaldybėje lankėsi ir Seimo narys Raimundas Markauskas.
Švietimo ir mokslo ministrė pabrėžė, kad švietimo sistemoje yra labai svarbus dialogas tarp mokyklų vadovų, mokytojų, mokinių, jų tėvų. Į susitikimą su Švietimo ir mokslo ministre susirinko ir nemažai mokytojų. Jie turėjo klausimų dėl mokinio krepšelio, neformalaus ugdymo krepšelio, aptarė konkurencijos tarp mokyklų situaciją.
Pasak A. Pitrėnienės, siekiama, kad mokinio krepšelis leistų mažesnį skaičių mokinių turinčioms mokykloms išsilaikyti ir vykdyti ugdymo planą.
„Šių metų biudžetas nėra palankus, tikiuosi, kad dar kažką susidėliosime, bet šiandien aš nesu labai linksma“, – tvirtino D. Pitrėnienė.
Kalbėdama apie konkurenciją tarp mokyklų, ministrė teigė, kad nėra įstatymo, draudžiančio tėvams pervesti vaiką iš vienos mokyklos į kitą. Anot A. Pitrėnienės, yra atvejų, kai mokytojai prieš naujus mokslo metus turi važinėti pas tėvus ir vilioti mokinius į savo mokyklą. Mokytojai vengia rašyti mažesnį pažymį, nes mokinys gali pereiti į kitą ugdymo įstaigą.
„Tai nėra geras dalykas. Kaip turi jaustis pažemintas, jei tau reikia tai daryti? Tikimės, kad klasės krepšelis padės sumažinti konkurenciją, nes iš mokyklos išėjus vienam ar kitam vaikui, niekas nepasikeis“, – sakė ministrė, pabrėžusi, kad ne viską reikia vertinti tik pinigine išraiška. Svarbiausia kalbėtis ir išsaugoti žmoniškumą.
Alytaus rajono savivaldybės mero pavaduotojas Arvydas Balčiūnas su ministre aptarė situaciją, kada iš mokyklų vadovų etatų „išimamos“ kontaktinės valandos, kurios atiduodamos atitinkamų specialybių mokytojams. Jei vadovai nevestų pamokų, atsirastų papildomų pamokų mokytojams, pagerėtų mokyklos vadyba, bet ar neprarastų mokyklų vadovai savo įgytų kategorijų, kuomet nustotų vadovauti mokykloms?
A. Pitrėnienė tikino, kad neįmanoma, jog mokytojai galėtų netekti savo kompetencijos, išugdytos tikrai ne per vienerius metus. Mokytojai visuomet bus pedagogų sąraše ir, palikę mokyklos vadovo pareigas, jie galės dalyvauti konkurse ir pretenduoti į vieną ar kitą vietą.
Švietimo ir mokslo ministrei buvo išsakyta ir mokinių pavėžėjimo problema, geltonųjų autobusų stygius. Ministrė tvirtino, kad tikėtina, jog ateityje Alytaus rajono mokykloms bus skiriama naujų mokyklinių autobusų.
A. Pitrėnienė mokytojus ragino neskubėti išeiti iš mokyklos, nes tik išėjus galima suprasti, ko netenkama.
„Kalbu iš savo patirties. Kad ir kokios būtų problemos, mokytojai jas sprendžia orientuodamiesi į ateitį, į mokinių gerovę. O vaikų ateitis yra svarbiausia“, – tikino ministrė, po susitikimo savivaldybėje išvykusi į Alytaus rajono Butrimonių gimnaziją ir Punios daugiafunkcį centrą.
Prieš vizitą Alytaus rajono savivaldybėje ministrė lankėsi Alytaus profesinio rengimo centre.