Alytaus miesto savivaldybės tarybos Aplinkos ir plėtros komitetas – vienas gausiausių, o jame sprendžiami klausimai yra arčiausiai žmogaus. Apie atliktus darbus kalba komiteto pirmininkė Gintarė Rimkutė – Merčaitienė ir komiteto narys Marius Grišmanauskas.
Komiteto nariams – žemiški gyventojų klausimai
Viename svarbiausių Aplinkos ir plėtros komitete nagrinėjami klausimai, kuriuos teikia Alytaus miesto savivaldybės administracija, tačiau kiekviename posėdyje svarstomi ir protokoliniai klausimai. „Tai – tokie klausimai, dėl kurių į komiteto narius kreipėsi gyventojai“, – sako tarybos narė, komiteto pirmininkė G. Rimkutė – Merčaitienė, džiaugdamasi įgytu alytiškių pasitikėjimu.
Gyventojų klausimų diapazonas yra platus. Tai – probleminiai klausimai, kurie kilo dėl to, kad nebuvo rastas sprendimas su Alytaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojais, kiti klausimai siejosi su tuo, jog, neradus teisingo ir norimo sprendimo, į komitetą buvo kreiptasi ieškant pagalbos.
Anot komiteto pirmininkės, savivaldybės administracija dirbo principingai, laikantis teisės aktų, todėl ir gyventojams yra tekę pasakyti, kad, pavyzdžiui, žvyruotų gatvių asfaltavimo, medžių kirtimų patvirtinta tvarka galioja visiems vienoda.
Pilietinis biudžetas – atviresnis ir novatoriškesnis miestas
„2018 m. pirmą kartą Alytuje startavo pilietinis biudžetas“, – sako Aplinkos ir plėtros komiteto narys M. Grišmanauskas. „Tarybos nariai nori labiau įtraukti bendruomenę į miesto gyvenimą ir sprendimų priėmimą. Gyventojai patys teikia pasiūlymus, patys už juos balsuoja ir tuomet įgyvendinami darbai, kurie surinko daugiausiai balsų. Taip gyventojai tiesiogiai sprendžia kaip panaudoti 200 tūkst. eurų kasmet“, – mintimis dalijasi M. Grišmanauskas.
„Noriu priminti, kad ir šiemet, iki sausio mėnesio pabaigos, alytiškiai gali siūlyti tai, ko, jų manymu, labiausiai reikia miestui. Patys gyventojai yra garantas, kad lėšos bus nukreiptos tikslingai“ – kalba komiteto narys.
Pilietinio biudžeto įgyvendinimas buvo pastebėtas ir įvertintas šalies mastu, Alytus pirmasis Lietuvoje tą padarė, gavo „Auksinės krivūlės“ apdovanojimą ir tapo geruoju pavyzdžiu kitoms savivaldybėms.
Laimėtas viešojo transporto mūšis – kokybiškesnė paslauga gyventojams
Alytaus miesto viešasis transportas pasikeitė iš esmės. Šiandien alytiškiai įvertina naujus patogius autobusus, jų maršrutus. Anot G. Rimkutės – Merčaitienės, vertinant šį procesą, tai – vienas geriausių bendro darbo pavyzdžių. Netrukus autobusų sustojimo aikštelėse atsiras švieslentės, kuriose bus pateikta informacija, kada, kurio maršruto autobusas atvažiuos, gyventojų patogumui bus įvestas elektroninis bilietas.
Svarbu nuraminti gyventojus, kad žmonės nesijaudintų dėl privataus verslo įtakos viešojo transporto sistemai. „Alytaus miesto savivaldybė kontroliuoja viešąjį transportą, ji turi visus įrankius ir teisę reguliuoti autobusų maršrutus, jų kiekį, intensyvumą, bilietų kainas ir pan.“, – sako Aplinkos ir plėtros komiteto narys M. Grišmanauskas ir primena, kad gyventojai pastebėjimus bei pageidavimus dėl viešojo transporto maršrutų gali teikti elektroniniu paštu transportas@alytus.lt
Kalbėdami apie miesto infrastruktūrą, galima pasidžiaugti, jog tiek lėšų aplinkos gerinimui dar niekada nebuvo skirta. „Čia kalbu apie gatvių asfaltavimą, šaligatvių tvarkymą ir pritaikymą neįgaliesiems bei dviratininkams. Aplinkos ir gyvenimo kokybę ypač pagerino baigti strateginių miesto susisiekimo arterijų projektai: Pramonės rajono gatvių sujungimas, Jotvingių gatvės rekonstrukcija. Ir tai buvo padaryta nemažinant finansavimo kitoms sritims. Šiuo metu aktyviai dirbama, kad sunkiasvorio transporto srautas būtų nukreiptas apylanka, sumažinant jo judėjimą per gyvenamuosius rajonus“, – pasakoja tarybos narys.
Proveržis socialinės lyderystės srityje
Miestas – tai yra kiekvienas žmogus. Kalbėdami apie Alytų kaip šeimos miestą turime pasirūpinti kiekvienu, o investicija į mažiausius miesto gyventojus yra investicija į miesto ateitį. „Taip, kaip mes investuojame į vaikus, taip rūpinamės savo miestu“, – sako G. Rimkutė – Merčaitienė. 2018 m. buvo skirtos rekordinės biudžeto lėšos atnaujinant lopšelių darželių sanitarinius mazgus, virtuvėles, skiriant lėšų logopedų ir atlyginimams ir kt.
„Mes kalbame ne tik apie aplinkos sutvarkymą, bet ir apie vaiko asmenybės ugdymą. Juk nė vienas iš mūsų nenorėtumėme gamtinius reikalus atlikti tualete be pertvarų ir durų“, – kalba M. Grišmanauskas.
Prioritetai socialinės lyderystės srityje lėmė, kad Alytuje įgyvendintas pilotinis asmeninio asistento projektas, užtikrinantis didesnes galimybes, įkurtos negalią turinčių žmonių dirbtuvėlės.
Ypač daug dėmesio skirta paliatyvios pagalbos paslaugų plėtrai. „Alytaus poliklinikoje įgyvendinus pilotinį projektą vos per lapkričio – gruodžio mėnesius sielovadininko paslauga pasinaudojo 105, o psichologo – 36 pacientai“, – džiaugiasi tarybos narė G. Rimkutė – Merčaitienė, tvirtindama, kad ligoniams yra svarbus ne tik medikamentinis gydymas, bet ir pagalba sprendžiant sudėtingus egzistencinius klausimus, dvasinis palaikymas.
Jau parengti lankstinukai, informacinis filmas, kur pateikiama svarbiausia informacija, ką daryti, atsidūrus sudėtingoje gyvenimo situacijoje. G. Rimkutė – Merčaitienė tvirtina, kad šios paslaugos atsiradimą lėmė bendruomenės įsitraukimas ir aktyvi nevyriausybinių bei kitų organizacijų veikla.
Rūpinantis gyventojų sveikata labai svarbu, kad po ilgų derybų Alytaus miesto savivaldybės taryboje, pavyko Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninei nupirkti naują magnetinio rezonanso tomografą. Miesto bei regiono gyventojams šiuo metu vėl teikiama kokybiška paslauga, o tomografas nupirktas sutaupant 500 tūkstančius eurų.
Alytiškiai sutaupė 9,67 milijonus eurų
Įvairiose srityse sutaupytos lėšos nukreiptos miesto gyventojų gerbūviui. „Administracijos direktoriaus ir tarybos narių pastangomis 30 proc. sumažinus šildymo kainas, per pastaruosius šildymo sezonus alytiškiai sutaupė 9,67 milijonų eurų“, – pastebi M. Grišmanauskas, pabrėždamas, kad sutaupytas lėšas už savivaldybės įstaigų šildymą galima buvo panaudoti kitiems miestiečių poreikiams.
Miesto veidas – mūsų, alytiškių veidas
Galime sakyti, kad tai, ką matome yra nesvarbu, todėl investuoti į kai kuriuos matomus dalykus yra nereikšminga. Tačiau, ar tai tiesa?
Pirmas įvaizdis, kurį pamatome atvykę į miestą lieka ilgam. Visoje šalyje įvertintas ir miestui padovanotas ženklas „Alytus-myliu“, laikrodis Rotušės aikštėje, #Alytus, naujas viešasis transportas – tai bendra visuma, kurianti miesto veidą, kuris yra ir mūsų kiekvieno, gyvenančio šiame mieste.
Miesto įvaizdžio kūrimas yra ilgas procesas, apgaileistaujama, kad 2019 m. biudžete rezervuota ir negalima panaudoti beveik 0,5 milijono eurų. Vis dar vyksta teismai dėl Alytaus sporto ir rekreacijos centro rekonstrukcijos, dėl to, kad rangovas sudarė išskirtines sąlygas subrangovui UAB „Kortas“, o to negalėjo daryti pagal konkurso sąlygas, todėl miestui gali tekti grąžinti 480 tūkst. eurų Europos paramos. Juk miesto biudžetas, tai visų alytiškių sumokėti mokesčiai.
Apibendrinant, 2018 metai buvo dėkingi, investavome daug į miesto infrastruktūrą. Dėl to nenukentėjo švietimo, kultūros, sveikatos ir kitos sritys, joms taip pat buvo skirta daugiau lėšų nei anksčiau. „Kai viešieji pirkimai vykdomi skaidriai, tada ir pinigų užtenka visoms sritims“, – sako viešųjų pirkimų informacijos pateikimo sistemą savivaldybės interneto puslapyje įgyvendinęs politikas.
Tarybos nario ataskaita, skelbiama vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamentu Nr. T-333, patvirtintu 2015 m. lapkričio 19 d.