Lapkričio 8 – 10 dienomis, man ir dar keliems Alytaus miesto tarybos nariams (gaila, kad daugiau kolegų neturėjo noro ar laiko) teko lankytis Wroclave ir Suvalkuose, kur pramoninėse miesto dalyse veikia technologijų parkai. Kur kas artimesnis ir įdomesnis buvo Suvalkuose esantis parkas, kadangi miestas viskuo panašus į Alytų: netoli sienos, gyventojų skaičiumi, dydžiu, vidutiniu darbo užmokesčiu, kvalifikuotos darbo jėgos stygiumi ir panašiai.
Suvalkų miesto vadovai jau anksčiau priėmė sprendimą steigti mokslo ir technologijų parką, kur vienoje vietoje būtų telkiamos investicijos, auginami startuoliai ir kuriamos darbo vietos. Kam to reikia? Viskas labai paprasta, galime laukti, kol investuotojai ir naujos darbo vietos pas mus ateis, ką darė ankstesni miesto vadovai (matyt buvo labai kantrūs), arba galime patys imtis iniciatyvos ir aktyviai veikti, kad pagaliau bent pristabdytume emigraciją iš miesto ir pritrauktume naujų darbo vietų.
Tai kokie yra technologijų parko pranašumai? Tai yra sudėtinė bendradarbiavimo tarp švietimo, verslo ir savivaldybės dalis. Svarbiausia turbūt tai, kad visas kompleksas yra statomas vienoje vietoje, kur statybų organizavimu ir leidimais rūpinasi pati savivaldybė. Nori greičiau įgyvendinti, priversti valdininkus didinti apsukas ir reikalauji greitesnių sprendimų, nelaukiant, kol sueis maksimalūs terminai. Pastatas turi būti funkcionalus su greitai pastatomomis pertvaromis viduje. Verslas pats prisitaikys ir geriau žino, kiek ir kokių patalpų ploto jam reikia. Kadangi mūsų miestas nuo seno garsėjo kaip regiono pramonės centras, tad ir patalpos turėtų būti pritaikytos gamybą vykdančiam verslui.
Gyvename tokiais laikais, kad ne tik valstybės konkuruoja dėl investuotojų, tačiau ir patys miestai varžosi tarpusavyje. Nesenai visi girdėjome, kad į Marijampolę ateina investuotojas, kuris sukurs apie 1000 naujų darbo vietų. Ne visi žino, tačiau šios investicijos galėjo ateiti ir į Alytų, tačiau mes pralaimėjome konkurencinę kovą, nes nesugebėjome greitai pasiūlyti tinkamos vietos. Toks skaičius naujų darbo vietų jau išjudintų mūsų miestą, o gamyboje užpildytos vietos sukurtų papildomus darbus ir paslaugų sektoriuje. Akivaizdu, kad nebegalime daugiau vien tik kloti šaligatvių, tiesti kelių, nes tuoj nebebus žmonių, kurie jais naudosis, todėl nelaukiant investuotojų patys turime sukurti patrauklias sąlygas jiems ateiti.
Per ateinančius kelis metus, privalome pasirengti projektus, teikti paraiškas finansavimui arba skirti nuosavas lėšas ir pramonės rajone kuo greičiau pradėti statybas. Visada atsiras politikų, kurie nuginkluos savo klišiniu argumentu „o kam to reikia“, geriau skirkime pinigus darželiams, mokykloms ar tiems patiems šaligatviams ir pan.? Bet čia yra esminis miesto klausimas ir, jei norite, kad jūsų vaikai ar anūkai grįžtų į regioną, turėtų darbą ir norėtų čia kurtis, toks technologijų parkas privalo būti.
Suvalkų pavyzdys rodo, kad ši idėja veikia, jų patalpų užpildymas yra artimas 100 procentų, investuotojams galima greitai pasiūlyti tinkamas erdves jų verslui, jauni verslininkai turi galimybę naudotis patalpomis ir konferencijų salėmis, o miestas gauna pajamas iš patalpų nuomos ir žmonių, kurie turi darbą, gauna pajamas ir sumoka mokesčius, kurie grįžta į miesto biudžetą. Aš pats ir mūsų Tėvynės sąjungos Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcija palaikome šią idėją ir dėsime visas pastangas, kad toks technologijų parkas atsirastų ir pas mus Alytuje.