Šių metų sausio 14 d. Alytuje organizuotas viešas Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos draugijos steigiamasis susirinkimas. Draugiją norėta įsteigti visuomenės atstovams siekiant tampriau bendradarbiauti su Alytaus rajono savivaldybe ir rasti sprendimus, kad Alytaus krašto kultūros paveldo objektai tarnautų visuomenės interesams. Tokie ketinimai nepatiko Alytaus rajono vadovams, kurie ėmėsi drastiškų priemonių, kad sužlugdytų pilietinę iniciatyvą.
Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos draugijos steigiamasis susirinkimas vyko Alytaus kraštotyros muziejaus salėje, 12 val. Draugijos kūrimas inicijuotas atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos valstybinės kultūros paveldo komisijos 2016 m. spalio 4 d. rekomendaciją „Dėl vietos bendruomenių vaidmens saugant kultūros paveldą“.
Tačiau likus kelioms minutėms iki steigiamojo susirinkimo pradžios į salę įžengė Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas ir mero pavaduotojas Arvydas Balčiūnas. Pasidžiaugus parodytu rajono valdžios dėmesiu, savivaldybės vadovams pasiūlyta susipažinti su Draugijos Įstatų projektu.
Prieš pat 12 val. į susirinkimo salę vienu metu sugužėjo organizuotai atvykęs didelis būrys (apie 25 žmonės), daugumoje rajono savivaldybės arba jai pavaldžių įmonių tarnautojai ir specialistai. Tarp jų – administracijos direktorė Jolanta Kručkauskaitė, mero patarėjas Ramūnas Bielevičius, švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Česlova Mocevičienė ir kiti.
Draugijos steigimo iniciatorių vardu pirmininkauti susirinkimui buvo pasiūlytas vienas iš Draugijos steigimo iniciatorių Kazimieras Sventickas. Tačiau mero pavaduotojas A.Balčiūnas pasiūlė pirmininkaujančiu rinkti rajono merą A.Vrubliauską. Dalyvaujančių valstybės politikų ir savivaldybės tarnautojų skaičius viršijo Draugijos steigimo iniciatorių ir bendruomenės atstovų skaičių. Suprantama, visi jie buvo už mero kandidatūrą.
Išreiškę pasipiktinimą dėl neteisėto savivaldybės vadovų ir jiems pavaldžių tarnautojų kišimosi į visuomeninės organizacijos steigimą, susirinkimo salę paliko Alytaus rajono tarybos narys Jonas Juravičius ir bendruomenės narys Gintautas Šapoka. Tačiau A. Vrubliauskas nusprendė tęsti susirinkimą ir teikė svarstyti Draugijos Įstatų projektą.
K. Sventickas informavo kurie žmonės yra Draugijos steigimo iniciatoriai parengę Įstatų projektą. Supažindino su Įstatų projekte numatytais Draugijos tikslais ir veiklos pobūdžiu. Pabrėžęs, jog siekdama tikslų Draugija konstruktyviai bendradarbiaus su savivaldos institucijomis, K. Sventickas pasiteiravo, ar nėra teisinio prieštaravimo ir interesų konflikto, kai patys rajono savivaldybės vadovai ir tarnautojai dalyvauja Draugijos steigimo susirinkime ir gali būti renkami į valdymo organus?
A.Vrubliauskas motyvavo, kad susirinkimas viešai paskelbtas ir visi, kas nori, gali dalyvauti susirinkime bei Draugijoje. K. Sventickas priminė, kad visai neseniai minėjome Sausio 13-ją – Laisvės gynėjų dieną. Valdžios baimė ir prievarta yra nesuderinami su laisvės ir demokratijos principais.
Akivaizdu, kad pavaldiniai į šį Draugijos steigimo susirinkimą atvyko organizuotai, paliepus rajono vadovams, o ne iš pilietinių paskatų. Po šio pareiškimo visi Draugijos steigimo organizatoriai ir dauguma atvykusių bendruomenės narių protestuodami paliko susirinkimo salę.
Tačiau iš pranešimo internetiniame portale „Alytusplius” pasirodžiusios informacijos sužinojome, kad susirinkimas buvo tęsiamas. Draugijos pirmininke išrinkta rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Česlova Mocevičienė. Į valdybą išrinkti dar keli savivaldybės tarnautojai.
Paaiškėjo ir dar vienas teisinis pažeidimas – į valdybą „išrinkti” ir trys tikrieji Draugijos steigimo iniciatoriai, nors jie pačioje susirinkimo pradžioje protestuodami paliko salę.
Lietuvos Respublikos Asociacijų Įstatymo 14 straipsnyje yra apibrėžtos Asociacijos veiklos garantijos: „Valstybės ir savivaldybių institucijoms ir pareigūnams įstatymų nenustatytais atvejais ir tvarka, politinėms partijoms ir politinėms organizacijoms, kitoms organizacijoms ir asmenims draudžiama kištis į asociacijos veiklą ir į jos vidaus reikalus.“
Manome, kad šių metų sausio 14 d. Draugijos steigiamajame susirinkime Alytaus rajono vadovai ne tik patys pažeidė Asociacijų įstatymo 14 straipsnio nuostatas, tačiau ir paragino neteisėtoje veikloje dalyvauti sau pavaldžius darbuotojus, tuo šiurkščiai pažeisdami Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso nuostatas ir elgesio principus. Įtraukiant pavaldžius darbuotojus į visuomeninės organizacijos valdymo organus yra siekiama kontroliuoti jų veiklą.
Alytaus rajono savivaldybės planai ir anksčiau mums kėlė įtarimų dėl kultūros paveldo objekto panaudojimo ne pagal paskirtį ir galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto. 2015 m. birželio mėnesį vykusios Kurnėnų mokyklos ateičiai skirtos konferencijos metu dalyviai buvo supažindinti su savivaldybės užsakytu projektu, kurio pirmajame etape buvo numatyta greta mokyklos statyti naują didelį administracinį pastatą su maitinimo bloku ir sutvarkyti vėjo jėgainę. Administraciniame pastate buvo suprojektuotos erdvios konferencijų salės, trys dideli komfortiški poilsio kambariai, ofisai, pirtis ir kt. Teritorijoje buvo numatyta įrengti krepšinio, teniso ir futbolo aikštes, du tvenkinius ir kt. Sklypas būtų aptvertas 1,8 metro aukščio tvora. Pačios mokyklos rekonstrukcija ir jos patalpų pritaikymas turizmo, muziejinei ir rekreacinei veiklai buvo paliktas antrajam etapui, nenurodant apibrėžto laiko. Tokį projektą savivaldybė pristatė ES struktūrinių fondų lėšų skyrimui. Tačiau lėšų nebuvo skirta, galbūt, įtarus, kad kultūros paveldo objekto vardas buvo panaudotas tik kaip priedanga tam, kad netoli Alytaus būtų įrengta uždara komfortiška poilsio bazė.
Alytaus rajono vadovų 2017 sausio 14 d. veiksmus vertiname kaip iš anksto suplanuotą ir organizuotą neteisėtą trukdymą bendruomenės nariams naudotis savo pilietinėmis teisėmis ir siekį išvengti visuomenės atstovų kontrolės. Todėl kreipiamės į Vyriausiąją Tarnybinės Etikos komisiją dėl galimai šiurkščių Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Asociacijų įstatymo, Valstybės politikų elgesio kodekso ir Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje Įstatymo pažeidimų.
Pareiškiame, kad Draugijos steigimo iniciatoriai nedalyvaus neteisėtai steigiamų Asociacijų veikloje. Visais įmanomais teisiniais būdais sieksime ir rūpinsimės, kad kultūros paveldo objektas nenunyktų ir tarnautų visuomenei, o jam skirtos lėšos būtų naudojamos racionaliai ir skaidriai.
Po šiuo pranešimu pasirašo Draugijos steigimo iniciatyvinė grupė: Ona Suncovienė, Antanina Urmanavičienė, Kazimieras Sventickas, Ramūnas Kručkauskas, Jonas Juravičius, Giedrius Bernatavičius, Audronė Jakunskienė, Giedrė Stanulienė, Gražina Mankuvienė ir Agnius Stanulis.
Savo nuomonę apie sausio 14 d. vykusio viešo Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos draugijos steigiamojo susirinkimo metu susiklosčiusią situaciją išsakė ir Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas: „Būtų keista, jeigu mes būtumėme neatsiliepę į viešą laikraštyje pakartotinai publikuotą skelbimą vienytis visiems neabejingiems Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos likimui. Juk ne veltui vykdėme pavasarines talkas, rengiame projektus, skatinančius atgaivinti mokyklą – mums tai rūpi.
Praėjusią savaitę Alytaus rajono savivaldybės Komunikacijos skyriaus vedėja pristatė informaciją apie būsimą susitikimą, draugijos steigimą, iš lūpų į lūpas pasidalyta mintimi palaikyti idėją ir vienytis Kurnėnų mokyklos entuziastams. Džiaugiuosi ir buvau maloniai nustebintas, kad tądien gausiai susirinko ir Alytaus rajono savivaldybės darbuotojų, tai liudija, jog esam neabejingi mokyklos likimui. Apgailestauju, kad dalis susirinkusiųjų vietoj to, jog dirbtų vieningai, siektų bendro tikslo puolė skaidyti žmones, kad į susitikimą „atėjo ne tie“.
Viliuosi, jog nurimus aistroms drauge sieksime Kurnėnų mokyklos atgimimo ir nuoširdžiai bendrausime bei bendradarbiausime, pamiršdami draugijos steigimo pradžioje užvirusias aistras, o kalbėjimo būdas taps dalykiškas ir duosiantis apčiuopiamą naudą Kurnėnams. Jau dabar planuojame draugijos darbus, padėsiančius Kurnėnams vėl atgimti, todėl sutelkime dėmesį bendro tikslo link