Daugeliui tėvų dažnai stinga žinių apie kūdikio raidą, apie tai, į ką mažylį auginantys tėvai turėtų atkreipti dėmesį, kad užbėgtų už akių galimiems sutrikimams. „Mamos kartais rungtyniauja tarpusavyje. Jeigu vienos vaikas šešių mėnesių jau sėdi, kita žūtbūt stengiasi, kad ir jos kūdikis kuo greičiau sėdėtų. Tačiau toks skubėjimas gali labai pakenkti“, – perspėjo kineziterapijos centro „Jauskis geriau“ kūdikių ir vaikų kineziterapeutė Vilma Kavaliūnienė.
Kodėl nereikia skubėti vaiko skatinti daryti tai, kas pagal jo amžių dar nepriklauso?
Kiekvienas vaikas turi pereiti visus raidos etapus. Pirmiausia jis turi išmokti kelti galvą, vartytis, sėdėti, atsisėsti, ropoti, pats atsistoti, vaikščioti. Jeigu tėvai per anksti vaiką sodins, statys, naudos vaikštynes ar kitas pagalbines priemones ne pagal amžių, tai gali pakenkti vaiko stuburui, kojytėms.
Labai dažnai mamos jau penkių mėnesių vaiką sodina, paramsto jį pagalvėmis. Kada iš tiesų galima tą daryti?
Paremti pagalvėmis vaiko nerekomenduoju, nes jis atsipalaiduoja, nestiprėja raumenys, priešingai – silpsta. Vaiką galima sodinti nuo penkių su puse-šešių mėnesių. Indikatorius, kad vaikas jau gali būti sodinamas yra ir kai jis pradeda kišti kojytę į burną.
Septynių-aštuonių mėnesių kūdikis jau sėdi savarankiškai, atsiranda atrama rankytėmis šonuose. Aštuonių mėnesių vaikas jau turėtų atsisėsti pats. Kūdikiai ropoti pradeda aštuntą-vienuoliktą gimimo mėnesį. Būna, kad vaikai ropojimą praleidžia, bet tai nėra labai gerai. Jeigu vaikas iš karto stojasi, apkraunami jo nugaros raumenys ir tikėtina, kad ateityje vaikas gali turėti laikysenos problemų ir neuroraumeninės sistemos pakitimų.
Vaikščioti vaikas turėtų pradėti nuo 12 iki 18 mėnesių.
Reikėtų atkreipti dėmesį į kūdikio miegą. Jeigu vieną miegą jo galvytė yra kairėje lovytės pusėje, tai kitą miegelį guldome į dešinę pusę, t.y., keičiame galvūgalį kiekvieno miego metu. Iki dvejų metų vaikui nereikia pagalvės, kad taisyklingai formuotųsi stuburo linkiai.
Svarbu ir kūdikio nešiojimo padėtys. Iki 4 mėnesių rekomenduoja kūdikius kuo mažiau vertikalizuoti. Nešioti reikia tiek ant kairės, tiek ant dešinės rankų. Tinkama padėtis – ir kūdikio surietimas į kamuoliuką.
Kokia jūsų nuomonė apie vaikštynes, šokliukus?
Vaikštynė yra skirta vaikui išmokti eiti į priekį, vadinasi ji gali būti naudojama nuo 9 mėnesio. Prieš dedant kūdikį į vaikštynę, jis turi mokėti vartytis, sėdėti ir atsisėsti, ropoti, prisilaikant atsistoti ir eiti į šoną, kitu atveju kūdikis vaikštynėje susmunka, nes raumenukai nėra pakankamai sustiprėję.
O šokliukas yra skirtas šokinėjimui. Pagal vaiko raidą, penkių mėnesių vaikas stovi ant pirštų galų, šešių jo pėdutė nusileidžia, septynių – vaikas spyruokliuoja. Tai ir šokliukas yra tinkamas tik septinto mėnesio metu, nei anksčiau, nei vėliau.
Per ilgas kūdikio laikymas šiose priemonėse skatina įvairias kojų deformacijas, vaikščiojimą ant pirštų galų, stuburo iškrypimus, kaulų deformacijas.
Jeigu tėvai nori padėti vaikui išmokti vaikščioti, labai gera priemonė yra stumdukai. Vaikas atsistoja ir eina į priekį.
Nepatariama vaikučių vedžioti laikant už ištiestų virš galvytės iškeltų rankų, nes tai skatina vaiką stotis ant pirštų galų. Veskite laikydami už pažastų, pečių arba rankyčių pečių lygyje.
Ką pastebėję tėvai jau turėtų kreiptis į kineziterapeutą?
Jeigu yra padidėjęs arba sumažėjęs raumenų tonusas, kreivakaklystė, sutrikusi raida, kai vaikas laiku nesivarto, nesėdi, neatsistoja, jeigu yra klubo displazija, neurologinės ligos. Darželinukus reikėtų atvesti pas kineziterapeutą dėl kojyčių deformacijų, laikysenos sutrikimų, vaikščiojimo ant pirštų galų ir kt.
Teko girdėti apie puikius krūtinės vibracinio masažo rezultatus?
Vibracinis masažas yra ypatingai veiksmingas kūdikiui sergant kvėpavimo sistemos ligomis: bronchitu, plaučių uždegimu, astma.
Vibracinio masažo metu vibraciniais judesiais yra masažuojama vaiko nugara, krūtinės ląsta. Taip vaikas lengviau atsikosėja, nuo sienelių atšoka visas sekretas ir vaikas greičiau pasveiksta.
Jeigu tėvai kaskart vaikui susirgus, ar norėdami vaiką profilaktiškai pamasažuoti, atlikti mankštą su juo, neturi galimybės reguliariai lankytis kineziterapijos centre, mes organizuojame pamokas, kurių metu apmokome mamas, ką, kaip ir kuriuo metu reikia daryti, suteikiame daugiau informacijos apie vaiko raidą, duodame patarimus.
Norėčiau pabrėžti, kad kūdikių ir vaikų masažas ir kineziterapija labai gerai veikia abu kartu, kompleksiškai. Po to, kai įvertiname kūdikių bendrąją motoriką, raumenų tonusą, vaikų fizines galimybes, ortopedines problemas, skiriame individualų, kompleksinį masažų ir mankštų gydymą.
Besikalbant su kinezeterapeute į centrą „Jauskis geriau“ atėjo Simona su aštuonių mėnesių sūnumi Matu.
Pas kūdikių kineziterapeutę ji pirmą kartą apsilankė, kai Matukui buvo du mėnesiai. Mamai buvo neramu, kad jis laikė galvytę labiau pasukęs į vieną šoną. „Taip pat norėjau, kad specialistė pasižiūrėtų, ar Matas vystosi gerai, atliktų mankštą profilaktiškai“, – pasakojo Simona.
Prabėgus pusmečiui po pirmųjų apsilankymų, Simona su Matu ir vėl kreipėsi į kineziterapeutę. Šįkart – kad šis nestovėtų ant pirštų galų. „Po kelių vizitų pas V. Kavaliūnienę, Matas daug tvirčiau sėdi, atsirado šoninė atrama rankomis ir atrama pilna pėda“, – sakė Simona.
Taip sutapo, jog po kelių apsilankymų Alytuje veikiančiame kineziterapijos centre „Jauskis geriau“, ji savo sūnų nuvedė pas chirurgą. Šis pasidžiaugė, kad masažai ir mankštos kūdikiui buvo atlikti labai laiku.
Taigi, jeigu mamos nori pačios išmokti masažuoti savo mažylius, ar pasikonsultuoti su kineziterapeutu gali registruotis į pamokėles, konsultacijas telefonu : +37065741100. Kineziterapijos centras „Jauskis geriau“ yra įsikūręs adresu Vilties g. 5-105, Alytuje, buvusios vaikų poliklinikos patalpose.