Daugiau kaip 41-erius metus dermatovenerologu dirbantis alytiškis gydytojas Stanislovas Kilinskas įsitikinęs, kad, užsikrėtus venerine liga, intymių išpažinčių išvengti neįmanoma. O daugelis pacientų, aikštėn iškilus slaptiems meilės nuotykiams, tampa labai išradingi, bandydami juos nuslėpti nuo savo antrosios pusės.
„Nori pacientas to ar ne, bet mes, gydytojai, esame priversti brautis į jų miegamuosius ir išklausinėti, kada, su kuo, kiek kartų turėjo lytinių santykių, ar po jų santykiavo su savo sutuoktiniais. Tai darome tam, kad užkirstume kelią venerinių ligų plitimui“, – pasakojo S. Kilinskas.
Gydytojo teigimu, kai kurie pacientai, siekdami nuo sutuoktinio nuslėpti savo neištikimybę, gydytojams meluoja, sakydami, jog po atsitiktinių lytinių santykių su sutuoktiniais nesimylėjo, nes, priešingu atveju, gydymą reikia paskirti ir jiems. Išsigydę, savo antrosioms pusėms dažnai net nepasako, jog ir jos galėjo užsikrėsti. Alytaus dermatovenerologo praktikoje net buvo atvejis, kai venerinę ligą išsigydęs vyras ėmė kaltinti savo žmoną neištikimybe.
Pasak S. Kilinsko, venerines ligas gydančių specialistų darbe kuriozinių istorijų būna daug. Nenorėdami prisipažinti, kad turėjo atsitiktinių meilės nuotykių, pacientai vyrai dažniausiai teisinasi venerine liga užsikrėtę besišlapindami prieš vėją ar besimaudydami pirtyse.
„Kartą pas mane apsilankė garbaus amžiaus senolis, turėjęs problemų su virškinamuoju traktu. Tada jis įtarė, kad dar jaunystėje, po vieno nuotykio, galėjo užsikrėsti venerine liga. Vyriškis, ranka trindamas pilvą, skundėsi man: „Jau daug metų šitas triperis (gonorėja- aut.) trinasi mano pilve. Gydytojau, ko gero, užsikrėčiau“, – juokėsi keistą istoriją prisiminęs S. Kilinskas.
Kartą gydytojui pagal pravardę teko ieškoti moters, venerinės ligos nešiotojos, nuo kurios užsikrėtė į jį kreipęsis pacientas. Jis turėjo lytinių santykių su nepažįstamąja, kurios nežinojo nei vardo, nei pavardės, tik pravardę. Moterį surasti pavyko, jai buvo paskirtas priverstinis gydymas.
Medikas neslėpė, kad, siekiant užglaistyti tarp sutuoktinių kylantį konfliktą, jam tenka pasitelkti ir nekaltą melą, ypač tais atvejais, kai vyras dėl kartą padarytos klaidos labai išgyvena, gailisi. Kai kuriems itin susikrimtusiems pacientams tenka rekomenduoti psichologų ar net psichiatrų pagalbą.
„Gaila, kad visuomenės požiūris į venerines ligas vis dar primityvus, nors pamažu ir keičiasi. Užsienyje į lytiškai plintančiomis ligomis sergančius žmones reaguojama liberaliau, kai kurie net neslepia jomis sergantys. Klaidinga manyti, kad venerinėmis ligomis serga tik tam tikra kategorija žmonių. Anaiptol, jomis gali sirgti ir inteligentai. Tokių žmonių prie gėdos stulpo statyti tikrai nereikia“, – savo požiūrį išreiškė medikas.
S. Kilinsko teigimu, sergančiųjų venerinėmis ligomis pastaruoju metu labai sumažėjo. Tai galėjo lemti dideli jaunų žmonių emigracijos mastai, sparčiai senstanti visuomenė ir išpopuliarėjęs kontraceptinių priemonių naudojimas.
Alytaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, per šių metų aštuonis mėnesius Alytaus mieste buvo užregistruotas vienas sifilio, vienas gonorėjos ir vienas chlamidiozės atvejis. Alytaus rajone šiemet sifiliu užsikrėtė du, o gonorėja – vienas žmogus. Panašūs skaičiai buvo ir pernai.
„Kai dar tik pradėjau dirbti, aštuntajame dešimtmetyje, sifilio atvejų per metus diagnozuodavome šimtais. Šiais laikais aptinkame vos vieną kitą atvejį per metus. Dabar pacientai dažniau kreipiasi dėl klaidingų įtarimų, baimių, kad po atsitiktinių lytinių santykių galėjo kuo nors apsikrėsti“, – pasakojo gydytojas. Medikas yra pastebėjęs, kad anksčiau venerinėms ligoms buvo būdingas sezoniškumas, jų pagausėjimui reikšmės turėjo ir šventės, o dabar lytiškai plintančioms ligoms tai nebūdinga.
Pasak jo, įtarę, jog galėjo apsikrėsti kokia nors venerine liga, žmonės labiau linkę kreiptis į privačiuose kabinetuose, o ne valstybinėse gydymo įstaigose dirbančius medikus, nes pacientams būna svarbu išsaugoti anonimiškumą, todėl, atėję gydytis pas privačiai dirbantį gydytoją, jie gali nesakyti net savo asmens duomenų.
„Mes visuomet savo pacientus stengiamės nuraminti, venerinės ligos – jau ne pasaulio pabaiga, juk šiuolaikinės medicinos galimybės jas išgydyti – labai didelės“, – teigė S. Kilinskas.