Nors namuose visi kasdien vartojame elektros energiją, tikrai ne visi susimąstome, o kam gi jos reikia daugiausiai? Žinodami apie pagrindinių buitinių prietaisų elektros suvartojimą, žmonės gali priimti sprendimus, koreguoti savo įpročius , o i mėnesio pabaigoje džiaugtis mažesnėmis sąskaitomis. Apžvelkime, kas yra pagrindiniai elektros energijos „rijikai” namuose.
Daugiausiai elektros suvartojantys prietaisai
Kiekvienas namų ūkis naudoja skirtingus prietaisus, o žmonės turi skirtingus įpročius. Dėl to, kiekvieno vartotojo statistika gali kiek skirtis, nors bendros tendencijos išliks panašios.
Apžvelkime daugiausiai vartojančius prietaisus:
- Šildymo ir (ar) vėsinimo sistemos. Šilumos siurbliai oras-oras arba oras-vanduo yra efektyvi alternatyva kieto kuro katilams. Tačiau jie yra didžiausias elektros energijos vartotojas, net ir moderniame name. Įprastai, šilumos siurblio sąnaudos siekia 200-500 kWh per mėnesį, priklausomai nuo lauko temperatūros, vartojimo įpročių bei to, ar papildomai ruošiamas karštas vanduo. Senesni šilumos siurbliai yra mažiau taupūs, o prasta objekto šiluminė izoliacija gerokai išaugina energijos suvartojimą.
- Šaldytuvas. Priklausomai nuo dydžio ir efektyvumo klasės, šaldytuvai, veikiantys 24/7, suvartoja iki 300 kWh per metus.
- Indaplovė. Šis prietaisas suvartoja maždaug 1-2 kWh elektros energijos per ciklą. Daugiausia jos skiriama vandeniui pašildyti. Naudojant eco režimą galima sąnaudas sumažinti.
- Skalbimo mašina. Ji gali suvartoti nuo 0,5 iki ~2 kWh elektros energijos per ciklą. Suvartojimas auga, jeigu reikia pasirenkama aukštesnė temperatūra ir tada, kai įjungiamas ilgesnis džiovinimo ciklas.
- Elektrinis virdulys bei kaitlentė. Šie įrenginiai vartoja gana nemažai energijos. Virduliui reikia maždaug 2-3 kWh per valandą, o kaitlentei – 1-3 kWh per valandą, priklausomai nuo režimo.
Įsigiję efektyvesnę buitinę techniką ir aukštesnį COP ir EER reitingą turinčius šilumos siurblius, leisdami eco indaplovės ciklus bei protingai naudodami visą įrangą, pavyzdžiui, pilnai pakraudami indaplovę prieš ją įjungdami – turėsite galimybę pastebimai sumažinti elektros energijos suvartojimą.
Kiek elektros suvartoja kita buitinė ir namų technika?
Kita svarbi namuose esanti technika: kompiuteris, TV, garso aparatūra ir telefono įkrovikliai, visi kartu per dieną suvartoja 8-12 kWh. Jeigu skaičiuotume, kad kilovatvalandės kaina būtų 0,20 euro, tai per dieną būtų išleidžiama iki 2,40 euro, o per mėnesį – net 72 eurų.
Todėl reikia nepamiršti ištraukti nenaudojamų įrenginių iš kištukų ir i rinktis taupesnius modelius ar aktyvuoti baterijos taupymo režimą.
Namų apšvietimas suvartoja apie 10 proc. elektros energijos
Daugumoje namų ūkių, maždaug 10 proc. elektros energijos suvartojimo generuoja apšvietimas. Tačiau tokia proporcija gali būti tik namuose, kur yra LED šviestuvai.
Jeigu tai kitokio tipo apšvietimas, suvartojimas gali būti ženkliai didesnis.
Kaip jį sumažinti?
- Įsirenkite judesio arba geriau, būvio daviklius ten, kur šviesa reikalinga laikinai;
- Rinkitės taupias lemputes;
- Pagalvokite apie temdomą (dimeriuojamą) apšvietimą;
- Visada išjunkite šviesą išeinant patalpos.
Patarimai, kaip galima sutaupyti
Jau apžvelgėme, kokie įpročiai ir pasirinkimai gali padėti sutaupyti su buitine technika ir apšvietimu. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį ir į dar vieną svarbią detalę – elektros energijos tiekimo planą bei įkainius.
Fiksuotos kainos planai tinka daugumai vartotojų, nes apsaugo nuo kainos šuolių rinkoje fiksuojant kilovatvalandės kainą.
Jeigu turite daug išmaniosios technikos su laikmačiais, galite lanksčiai planuoti savo dienotvarkę – jums puikiai tiks planas su kintančia biržos kaina. Elektros biržos kaina nuolat svyruoja, naktį elektros kaina yra pigesnė nei dieną. Todėl, jei turite galimybę tuo pasinaudoti planuoti vartojimą valandų tikslumu – galite gerokai sumažinti sąskaitą už suvartotą elektros energiją.
Pasinaudodami skaičiuoklėmis, esančiomis tiekėjų interneto svetainėse, rasite pagal savo suvartojimą tinkamiausią planą. Kai kurie tiekėjai turi labai lanksčius pasirinkimus, pavyzdžiui, „Elektrum Lietuva“ 4 laiko zonų planas. Jį pasirinkus galimas labai konkretus išlaidų planavimas, o švenčių dienomis būtų taip pat taikomas mažesnis tarifas nei su turint kitą planą.
Tačiau norint kelių laiko zonų plano, svarbu pasitikrinti ar jūsų objekte yra įrengtas išmanus skaitiklis. Tik su juo įmanoma pilnai išnaudoti kintančios kainos plano privalumus.