Graži ir sveika oda reikalauja nuolatinės priežiūros. Žiemos metu mes ją saugome nuo šalčio, o vasaros – karščio. Mūsų odą veikia daug aplinkos veiksnių, tad pasirūpinti ja privalu. Apsauga nuo saulės yra svarbi kiekvienam, bent kiek laiko praleidžiančiam lauke ir norinčiam džiaugtis gražia ir, svarbiausia, sveika oda.
Nors karštomis vasaros dienomis, tai padaryti itin sunku, tačiau vis dėl to reiktų vengti tiesioginių saulės spindulių. Pati ,,grėsmingiausia“ saulė – nuo 10 iki 16 valandos, tad tuo metu jos vertėtų saugotis labiausiai.
Prieš eidami į lauką turime naudoti apsauginius kremus, sumažinančius ultravioletinių spindulių (UV) veikimo intensyvumą. Juo turime teptis 15-20 min. prieš išėjimą, kad kremas spėtų įsigerti į odą ir tinkamai ją apsaugotų.
Kas tas SPF?
Kremą nuo saulės (apsauginį kremą) reiktų rinktis atsakingai. Kremai, apsaugantys nuo saulės poveikio skiriasi ir savo konsistencija, gali būti kremo, losjono ir net purškiamos emulsijos pavidale ir sudėtimi, tačiau visų pakuotės žymimos raidėmis SPF (Sun Protection Factor) ir skaičiais. SPF – tai saulės apsaugos faktorius, kuris išreikštas skaičiais tampa tarsi matavimo sistema.
Kiekvieno žmogaus oda, priklausomai nuo jos spalvos bei tipo įdega per skirtingą laiko tarpą. Įprastai šviesiaodžių oda būnant saulėje pradeda rausti jau po 10 minučių, tamsesnio gymio žmonių – po dvidešimties ar daugiau. SPF skaičius nurodo kiek kartų ilgiau galite degintis saulėje. Kokio stiprumo priemonę pasirinkti, priklauso nuo kiekvieno žmogaus odos tipo, jautrumo. Tai individualus pasirinkimas.
Tad šviesios, greit įdegančios odos savininkai, naudodami kremą turintį SPF 10 (10 SPF x 10 min.) turi žinoti, kad saugus laikas saulėje – 100 min, naudodami SPF 20 (20 SPF x 10 min.) – 200 min., SPF 30 (30 SPF x 10 min.) – 300 min.
Natūralios apsaugos priemonės
Apsauginiuose kremuose nuo saulės yra cheminių medžiagų, kurios gali alergizuoti jautresnę odą, todėl yra galimybė naudoti natūralias apsaugos nuo saulės priemones. Vienos pagrindinių priemonių – augaliniai aliejai, ypač nerafinuoti šalto spaudimo, kurie neretai būna geresnė apsauga už įvairiausius kremus.
Vienas iš geresnių – aviečių sėklų aliejus, kurio SPF svyruoja nuo 28 iki 40, taip pat itin gerai drėkina odą bei pasižymi regeneracinėmis, priešuždegiminėmis savybėmis. Kviečių gemalų ir lazdyno riešutų aliejuose SPF yra apie 10, o daugelio pamėgtas kokosų bei taukmedžio aliejus SPF nuo 6 iki 10.
Kiekvienas žinodamas savo odos tipą ir jos jautrumą saulei, gali pasirinkti tinkamiausią apsauginį kremą. Svarbu nepamiršti, kad SPF skaičiai nėra absoliutūs ir ne visuomet nurodo tikslų laiką minučių tikslumu. Priemonės nuo saulės išties yra labai efektyvios, tačiau tik tuomet, kai jos naudojamos teisingai.