Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja seminarų ciklą, kurį ves psichologė, turinti didelę darbo su priklausomais žmonėmis patirtį, Romalda Stasionienė. Seminaruose bus analizuojamos priklausomybės atsiradimo priežastys, sveikimo galimybės, bei aktuali šių dienų tema – kaip išsaugoti blaivybę.
Užsiėmimai vyks balandžio 11, 18, 25 dienomis, 17:30 val. Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure, Daugų g. 5A, Alytus. Daugiau informacijos tel. (8 315) 516 53.
Ko gero, sunku rasti ligą labiau apipintą mitais ir labiau stigmatizuojančią, nei alkoholizmas. Nuo šios ligos kenčia alkoholiko artimieji, šeimos nariai, dažnai nepriimdami patologinio elgesio, kaip ligos, o tikėdami, jog tereikia valios pastangų.
Alkoholikas dievagojasi, prisiekia liautis gėręs, bet sustoti sugeba neilgam. O kartais taurelę įpila patys šeimos nariai, net neįtardami, jog nuo vienos taurelės užsisuka naujas pragaištingas gėrimo ratas.
Alkoholizmas yra lėtinė, progresuojanti, nepagydoma psichikos liga, išsivystanti ilgą laiką piktnaudžiaujant alkoholiu, pasireiškianti patologiniu potraukiu alkoholiui, psichine ir fizine priklausomybe. Liga nepagydoma yra ta prasme, kad pagrindinis ligos simptomas- negrįžtamai prarandamas gebėjimas kontroliuoti alkoholio vartojimą. Kitaip sakant, alkoholikas niekada neišmoks gerti saikingai. Todėl pagrindinė sąlyga ligos gydyme yra visiška abstinencija.
Alkoholizmo gydymo pradžioje svarbu, kad pats priklausomas žmogus nustatytų sau diagnozę. Kol alkoholikas neigia savo ligą, liga progresuoja, o negydoma baigiasi mirtimi. Ligonio aktyvus dalyvavimas gydymo procese yra svarbiausia sąlyga sveikti.
Priklausomybės gydymas dažniau vadinamas sveikimu arba mokymusi gyventi blaiviai. Liga sudėtinga, ji pažeidžia žmogaus biologinį, psichologinį ir socialinį funkcionavimą. Todėl ir gydymas turi būti kompleksinis, apimtis visas minėtas sritis. Kuo ilgesnį laiką žmogus sugeba išlikti blaivus, tuo labiau atsistato biologinės organizmo funkcijos.
Kartais tam reikia medikamentinio gydymo. Teigiamą įtaką daro sportas, sveika reguliari mityba, svarbus darbo ir poilsio režimas. Svarbu atkurti alkoholizmo pažeistą psichiką: emocinę ir pažintinę sferas. Anoniminiai alkoholikai tai vadina: atgauti blaivų mąstymą. Svarbu išmokti atgauti emocinę pusiausvyrą.
Kadangi liga yra lėtinė, net ir blaivybėje jai būdingi paūmėjimo periodai, pasireiškiantys tam tikrais simptomais. Tai vadinama lėtiniu abstinencijos sindromu. Tam, kad gyventi blaiviai svarbu atpažinti ir suvaldyti šiuos simptomus, kitaip jie gali sąlygoti atkrytį. Svarbu pripažinti ir spręsti psichologines problemas, susijusias su liga. Todėl psichologo pagalba yra neatsiejama gydymo dalis.
Šeimoje serga ne tik alkoholikas, serga visa šeima. Artimai su alkoholiku susiję šeimos nariai praranda gebėjimą gyventi savo gyvenimą. Per ilgalaikį artimojo girtavimą visa šeimos egzistencija tampa priklausoma alkoholiko būsenos. Nusistovi tam tikri bendravimo modeliai. Alkoholikui pradėjus sveikimo kelią, turi persitvarkyti ir šeimos sistema. Kartais tai labai sunku.