Pavasaris – gražinimosi metas. Bet ar visada grožio procedūros yra saugios ir kokybiškos? Kada privaloma sterilizuoti įrankius, naudoti vienkartinius rankšluosčius, dirbti su pirštinėmis ir kokios grožio procedūros yra rizikingiausios?
Atsakymus į šiuos klausimus pateikia Alytaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus specialistai.
Pirmiausiai, rekomenduojama pasižvalgyti ar matomoje vietoje yra leidimas – higienos pasas. Šis dokumentas liudija, kad vykdoma veikla atitinka teisės aktų, reglamentuojančių visuomenės sveikatos saugą, nuostatas ir paslaugos teikėjas gali teikti grožio paslaugas. Jeigu šio dokumento matomoje vietoje nėra, reikia klausti paslaugos teikėjo. Atkreiptinas dėmesį, kad naudojantis fizinių ar juridinių asmenų, neturinčių leidimo – higienos paso, teikiamomis paslaugomis, rizikuojama gauti ne tik nekokybišką paslaugą, bet ir keliate pavojų savo sveikatai.
Grožio paslaugos teikėjas vartotojui turi suteikti informaciją apie riziką, susijusią su paslaugų teikimu, galimas komplikacijas, tolesnę kūno vietų priežiūrą, apie atvejus, kai paslauga (procedūra) negali būti teikiama; galimą riziką, komplikacijas (užsikrėtimo virusinėmis, bakterinėmis, grybelinėmis ligomis, infekcijos, kraujagyslių, nervų pažeidimo, alerginių reakcijų, randėjimo, kai kurių ligų paūmėjimo pavojus ir kt.), apie galimas organizmo reakcijas, elgesį prieš ir po procedūros, papildomą priežiūrą.
Ypač tai aktualu teikiant tatuiravimo, ilgalaikio (permanentinio) makiažo, papuošalų vėrimo, plaukų skutimo, manikiūro ir pedikiūro karpant nagų odeles ir kitas invazines grožio paslaugas.
Prieš pradėdami teikti paslaugas, paslaugų teikėjai visų pirma privalo nusiplauti rankas prieš pradėdami ir baigę teikti grožio paslaugas, prieš užsimaudami ir nusimovę pirštines. Rankos turi būti plaunamos skystu muilu ir nusausinamos vienkartiniu rankšluosčiu arba rankų džiovintuvu.
Teikiant paslaugas, kurių metu pažeidžiama oda arba gleivinė ir instrumentas užteršiamas krauju arba kitais kūno skysčiais, įrankiai turi būti vienkartiniai sterilūs arba sterilizuoti daugkartiniai, kurie išpakuojami klientui matant arba sterilizuojami prieš pat paslaugos teikimą. Šias paslaugas teikiantis asmuo privalo mūvėti vienkartines pirštines.
Draudžiama naudoti sterilizuotus instrumentus, kurių pakuotė pažeista, pasibaigęs sterilizuotų instrumentų pakavimo medžiagos gamintojo nurodytas laikymo terminas (jeigu gamintojas jį nurodo). Griežtai draudžiama pakartotinai naudoti vienkartinius instrumentus, prie kurių tiesiogiai liečiasi oda, plaukai.
Paslaugų vartotojui teikiant grožio paslaugą, instrumentai turi būti dengiami vienkartiniu užtiesalu arba valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno paslaugų vartotojo. Daugkartinio naudojimo apdangalai, turi būti skalbiami po kiekvieno kliento, nesvarbu, naudojamos vienkartinės kaklajuostės ar ne. Užteršti paviršiai, ant kurių dedami instrumentai ir kitos darbo priemonės, turi būti nuvalomi iš karto. Instrumentai turi būti valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno kliento. Instrumentai, kurių negalima mirkyti, pvz., plaukų džiovintuvai, elektriniai prietaisai arba kiti stambūs daiktai, valomi šluostant vienkartine popierine servetėle, sudrėkinta instrumentų valiklio tirpalu.
Yra paslaugų vartotojų kurie naudojasi namuose teikiamomis grožio paslaugomis, neužtikrinant visuomenės sveikatos saugos reikalavimų. Ypač pavojingos invazinės procedūros, kurių metu pažeidžiama oda arba gleivinė.
Tokiu būdu galima užsikrėsti hepatitu B, hepatitu C, žmogaus imunodeficito virusu bei kitomis infekcijos.
Apie paslaugų teikėjus, kurie nepateikia leidimo – higienos paso arba iškyla įtarimų dėl netinkamo visuomenės sveikatos saugos reikalavimų laikymosi, galite pranešti Alytaus visuomenės sveikatos centrui telefonu (8 315) 51 182 arba elektroniniu paštu info@alytausvsc.sam.lt. Grožio paslaugas teikiančius asmenis raginame elgtis socialiai atsakingai ir užtikrinti paslaugų vartotojui tinkamą ir saugią aplinką.