Šį rudenį lapai ant medžių laikosi kaip priklijuoti. Spalis persirito į antrą pusę, o rudens spalvos akių dar nedžiugina – ant daugelio medžių laikosi nešviežia žaluma. Net gamtininkus stebina, kad medžių lapai geltonuoti ėmė daug vėliau nei įprastai, o aukso spalva jie nusidažė per neįtikėtinai trumpą laiką.
„Šis ruduo labai įdomus. Visai neseniai, prieš savaitgalį, su gamtininkais kalbėjome, kad negeltonuoja nė vienas lapas. Ir štai, praėjus savaitgaliui, įvyko staigūs pasikeitimai – lapai masiškai nusidažė geltona spalva“, – sakė Žuvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis.
Pasak jo, toks gamtos reiškinys yra gana keistas. „Paprastai lapai geltonuoti pradeda rugsėjo pabaigoje, bet tik ne spalio viduryje. Mes negalime „įlįsti“ į augalo fiziologiją, bet tam, kad augalo lapai pakeistų spalvą, jis turi būti fiziologiškai pasiruošęs“, – kalbėjo A. Pranaitis.
Jis nurodė porą priežasčių, galimai sutrukdžiusių medžiams pasiruošti lapų kritimui. Prie to prisidėjo vasarą tvyrojusi sausra. Medžiai jau vasarą, negavę pakankamai drėgmės, ėmė mesti žalius lapus. Įtakos augalo vegetacijai turėjo ir staigios šalnos, nušaldžiusios žalius lapus, paskatinusios jų kritimą.
„Auksinis ruduo atėjo vėliau nei įprasta, bet dabar lapai jau tikrai smarkiai geltoni. Reikia džiaugtis rudens spalvomis, nes gali būti, kad auksaspalvis ruduo bus trumpesnis – lapai greitai nukris“, – sakė A. Pranaitis.
Senolių išmintis sako, kad jeigu rudenį lapai ilgai nekrenta, kitais metais reikia tikėtis ankstyvo pavasario. O ateinanti žiema gali būti gili ir šalta, nes, jei tikėtume jų išmintimi, gilią žiemą prognozuoja mažas grybų derlius.