Prieš dvejus metus opozicine frakcija Alytaus miesto savivaldybės taryboje tapę socialdemokratai ir iki šiol yra vienintelė opozicinė partija taryboje. Kitų partijų atstovų ketinimų prisijungti prie opozicijos būta, tačiau realių veiksmų iki šiol nėra. Kodėl? Atsakymas paprastas: būti pozicijoje daug naudingiau nei opozicijoje.
Opozicija pagausėja prieš rinkimus
Kaip rodo praktika, gyvuojanti ne tik Alytuje, bet ir visoje Lietuvoje, geriausia į opoziciją pereiti likus pusei metų iki rinkimų ir tuomet pradėti kritikuoti tuos, su kuriais kelis metus buvai kartu, ėjai tuo pačiu keliu. Manau, neapsiriksiu, sakydamas, kad ir šįkart bus tas pats.
Man asmeniškai tai nepriimtina. Esu įsitikinęs, kad žmogus turi būti nuoseklus savo elgesiu ir veiksmais ir savo gyvenime šio principo laikausi. Pasiskelbę opozicine frakcija, mes, socialdemokratai, iš karto sakėme, kad būsime konstruktyvi opozicija, pirmiausia siūlanti, o ne kritikuojanti.
Tą ir darome – teikiam konstruktyvius pasiūlymus. Tik bėda, kad dažnai jie atmetami vien dėl to, jog juos pateikė opozicija, o po kiek laiko jau pateikiami kaip savo sumanymai ir pradedami įgyvendinti. Taip, pavyzdžiui, nutiko su šių metų miesto biudžetu. Iš pradžių tai, ką mes siūlėme, buvo atmesta, o paskui valdantieji viską pateikė kaip savo.
Išvada viena – kai neturi savų idėjų, gerai ir svetimos.
Kita vertus – tebūnie. Svarbu, kad tos idėjos įgyvendinamos. Blogiau, kai nesiimama veiksmų ir problemos nesprendžiamos.
Pavyzdžiui, taryba pritarė mūsų frakcijos siūlymui Alytaus aerodromą pripažinti strateginiu miesto objektu, į kurį būtina pritraukti investicijas. Daug kartų buvo apie tai diskutuota, tačiau jokio judesio į priekį nepadaryta. Sprendimo įgyvendinimo sėkmė labiausiai priklauso nuo savivaldybės vadovų – mero ir administracijos direktoriaus.
Kita situacija – neišspręsta blogų kvapų problema Pirmajame Alytuje. Mūsų frakcija jau seniai siūlė užsakyti ekspertizę ir remiantis jos išvadomis priimti kardinalius sprendimus. Viskas buvo tempiama ilgai. Išvados pagaliau yra, bet veiksmų ir toliau jokių nesiimama.
Tas pats ir su rinkliavos už atliekų tvarkymą skaičiavimu. Buvo pasiūlyta atlikti Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro auditą, kuris iki šiol neatliktas. Kol nėra jo išvadų, savo darbo negali baigti ir siūlymų pateikti tarybos sprendimu sudaryta darbo grupė, kurios pirmininku esu – mūsų rankos kol kas surištos, esame priversti laukti.
Tokios kadrų kaitos Alytuje dar nebuvo
Man, kaip politikui, dirbančiam miesto savivaldybės taryboje daugiau kaip du dešimtmečius, daugelis dalykų, pastaraisiais metais vykstančių Alytuje, paprasčiausiai nesuvokiami.
Vienas iš labiausiai gluminančių – tai savivaldybės įmonių vadovų kaita, kurio negaliu pavadinti niekaip kitaip kaip tų įmonių veiklos žlugdymu. Vos atėję dabartiniai valdantieji sumąstė savivaldybės bendrovėse steigti valdybas. Gerai dirbusioje „Dzūkijos vandenų“ bendrovėje tai jau padaryta. Kas nuo to pasikeitė? Kam dėl to geriau? Nebent keliems valdybos nariams, gaunantiems solidžius atlyginimus.
Kitas pavyzdys – „Alytaus šilumos tinklai“: buvęs direktorius atleistas, įmonei daugiau kaip pusę metų vadovauja puse etato direktoriumi dirbantis savivaldybės juristas, o kokia veikla užsiima pati įmonė niekas dorai pasakyti negali. Kokia yra šios įmonės veikla? Kuo ji užsiima? Ar pagrindinis tikslas buvo atleisti direktorių?
Tokios kadrų kaitos per visą Alytaus miesto istoriją, ko gero, dar nebuvo, bent jau aš nepamenu. Apmaudžiausia, kad nei iš šio, nei iš to keičiami gerai dirbančių savivaldybės įmonių vadovai. Pavyzdžiui, „Alytaus infrastruktūra“, tikrai gerai dirbo. Bet pirmiausia pakeitė įmonės pavadinimą, paskui – ir vadovę, kuri oficialiai išėjo šalių sutarimu, bet koks tas sutarimas, visiems aišku. Panašiu keliu, mano žiniomis, einama ir su Alytaus butų ūkiu.
Ir kas gali paneigti, kad taip atlaisvinamos vietos saviems žmonėms, kuriems reikės kažkur dirbti ir šiai kadencijai pasibaigus?
Informacija slepiama net nuo savų
Esu įsitikinęs, atėjusiems dirbti po dabartinės valdančiosios daugumos bus daug sunkiau, nes kol kas viskas tik ardoma ir iš esmės nieko nekuriama.
Man labai apmaudu, kad į Alytų taip ir neatėjo žadėtos vienos didžiausių šalies įmonių „Plasta“ investicijos, dėl kurių praėjusioje kadencijoje buvo iš esmės sutarta. Šiandien „Plastos“ Alytuje nėra. Kas gali paaiškinti, kodėl?
Manau, kad atsakymo nesulauksime, nes gauti kokią nors informaciją šios kadencijos metu sudėtinga ne tik opozicijai, bet ir valdančiosios daugumos atstovams. Tarp pačių koalicijos atstovų pilna paslapčių, žmonės nežino informacijos.
Užtat, matyt, paskui ir vyksta tokie dalykai, kaip Jotvingių gatvės rekonstrukcija, kai nedidelė atkarpa tvarkoma beveik metus, o pradinė sutartis, pasirodo, buvo pasirašyta netgi trejiems metams. Tik kai opozicijai pavyko šitai išsiaiškinti, buvo pasirašytas papildomas susitarimas, kad darbai turi būti baigti iki šių metų pabaigos. Taip, kad nėra ko piktintis, kad gatvė dar ir iki šiol nebaigta – rangovas dar turi laiko, kurio jam sočiai suteikė miesto valdžia.
Ką galima galvoti, matant tokius veiksmus? Kad tai neūkiškumas mažų mažiausiai. Bet, manau, kad tai gali būti kur kas rimčiau. Kaip ir to ženklo „Alytus“ gamyba – suplojo 15 tūkstančių iš miesto biudžeto ir mėto dabar tą ženklą iš vietos į vietą, nes nei niekur tinkamas, nei niekur reikalingas.
Kur dingo pažadai tartis su gyventojais?
O tuo tarpu elementaraus sprendimo, kad savivaldybės bokšte plevėsuotų miesto vėliava, priimti neįstengiama. Kaip kažkas kitas, pastato architektas ar kas tik nori, bet ne mes, miesto šeimininkai, gali spręsti, kokia vėliava gali ar negali būti savivaldybės pastato bokšte?
Miesto vėliava Rotušėje buvo iškelta praėjusios kadencijos metu, tačiau atėjus dabartinei valdžiai, ji buvo nuimta. Kaip vertinti tokį elgesį ir sprendimus? Miesto vėliava Rotušės bokšte alytiškių neerzina ir, jei būtų surengta jų apklausa, neabejoju, kad daugelis už tai pasisakytų. Tai kodėl nepaklausti žmonių? Juk meras su visa komanda žadėjo tartis su gyventojais.
Bet nesitaria nei dėl vėliavos, nei dėl paminklo partizanams Pirmojo Alytaus aikštėje. Kas nusprendė jį ten statyti? Paaiškėjo, kad komisija, kuri turėjo tai spręsti, šio klausimo net nesvarstė. O konkursas buvo paskelbtas, idėjos pateiktos, pirmų trijų vietų laimėtojams bus išmokėti prizai – penki tūkstančiai eurų – ir vėl viskas pradėta iš naujo!
Mane stebina, kad dabartiniai valdantieji su meru priešakyje, turėdami tokią daugumą, dažnai negali priimti sprendimų į darbotvarkę įtrauktais klausimais.
Tai rodo, kad nėra susikalbėjimo, kad tarpusavyje yra nesusišnekama. Žinoma, tą galima pateikti kaip didžiulę demokratiją, nuomonių laisvę ar panašiai, bet kai klausimas svarstomas komitetuose, jam pritariama, o paskui jis nepriimamas – tai palaida bala, o ne demokratija.
Prisipažinsiu: iš dabartinio mero ir visos dabartinės jo komandos tikėjausi daug daugiau. Jie atėjo tiek daug žadėdami ir gavę tokį didžiulį pasitikėjimo kreditą.
Bet visuomeniniai judėjimai visuomet eina daug žadėdami. Prisipažinsiu, esu ne kartą sulaukęs klausimo, ar neketinu jungtis prie kokio visuomeninio judėjimo ar kurti naujo, ypač šiuo metu, kai Socialdemokratų partija išgyvena sudėtingus laikus. Atsakau paprastai ir nevyniodamas į vatą: esu kategoriškai prieš visuomeninius judėjimus, po kurių vėliavomis susiburia populistai. Dar nemačiau nė vieno judėjimo, kuris būtų pasiteisinęs: ateina daug žadėdami, bet mažai ką ištesi ir po pirmos kadencijos išnyksta.
Tarybos nario ataskaita, skelbiama vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamentu Nr. T-333, patvirtintu 2015 m. lapkričio 19 d.