Šiandienėje visuomenėje retas straipsnis, paskelbtas internete, išvengia komentatorių atakos. Deja, nemaža dalis komentatorių atsiliepimų būna neigiami, o kartais ir įžeidžiantys ar grasinantys. Ar įmanoma apsiginti nuo internetinių komentatorių ir kaip tai padaryti?
Apie komentatorių atsakomybę pasakoja įmonės „Verdiktas“ teisininkė Aistė Juodytė.
Dažniausiai komentatoriai diskriminuoja ir kursto neapykantą prieš netradicinės orientacijos asmenis. Nors elektroninėje erdvėje komentatoriai jaučiasi drąsūs ir galintys įžeidinėti, niekinti asmenis, tačiau dėl komentarų, kurie yra diskriminacinio pobūdžio ar juose kurstoma neapykanta, jų autoriams gresia rimti nemalonumai – baudžiamoji atsakomybė.
Ikiteisminis tyrimas dėl diskriminacijos ir neapykantos kurstymo pradedamas visada, vos tik nustatomi tokios nusikalstamos veikos požymiai. Tyrimui pasibaigus ne komentatoriaus naudai, jis baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Daug sudėtingiau yra kovoti su veiklomis, kurios nagrinėjamos privataus kaltinimo tvarka. Tokia veikla gali būt asmens šmeižtas. Numatyta, kad asmuo paskelbęs neteisingus, įžeidžiančius duomenis, privalo tai paneigti.
Šmeižtas, diskriminacija, neapykantos kurstymas, įžeidinėjimas gali padaryti didelę žalą nukentėjusiajam, pradedant suteršta reputacija, dvasiniais išgyvenimais, baigiant rimtomis psichologinėmis problemomis bei ligomis.
Civiliniame kodekse numatyta galimybė reikalauti atlyginti turtinę ir neturtinę žalą. Tokį reikalavimą teismas nagrinėja, nepaisydamas to, ar tokius duomenis paskleidęs asmuo juos paneigė, ar ne.
Nemažai pramogų pasaulio atstovų yra kreipęsi į teismą dėl įžeidžiančių ir šmeižiančių komentarų. Pavyzdžiui – Daina ir Antanas Bosai. Jie pasipiktino internete paskelbtais komentarais. Šis ginčas teisme buvo išspręstas šalių sutarimu, tačiau buvo atvejų kai komentatoriams teko sumokėti nemenkas pinigų sumas už padarytą žalą.
Internete komentuojantys žmonės dažnai galvoja, kad jie yra nebaudžiami. Ne bausmės griežtumas, o jos neišvengiamumas sulaiko nuo neteisėtos, nusikalstamos veiklos padarymo. Todėl geriausia išeitis – šviesti visuomenę.
Klysta manantys, kad parašę anoniminį ir kitą asmenį žeidžiantį komentarą, liks nesurasti. Teisėsaugos institucijos geba rasti žmones, padariusius nusikaltimą elektroninėje erdvėje ir gali už tai nubausti. Nemaža dalis komentatorių nė nenumano, kokios gali būti jų elgesio pasekmės. Jie nejaučia žodžio laisvės ribų.
Taigi, prieš komentuodami, žmonės turėtų gerai pagalvoti, ar jų komentaras nėra įžeidžiantis ar diskriminuojantis, nes ir dėl anonimiškai parašyto komentaro internete gali kilti atsakomybė.
Svarbu suprasti, kad žodžio laisvė nesuteikia teisės žeminti, šmeižti kitus žmones. Kiekviena laisve ir teise privalu naudotis taip, kas nebūtų pažeidžiamos kitos.
Jeigu susidūrėte su komentatorių atakomis, ar kilo kitų teisinių klausimų kreipkitės į įmonę „Verdiktas“ ir gausite visą reikiamą informaciją ir teisinę konsultaciją. Galite kreiptis tel.: 864692275, el.p.: teisininkas@verdiktas.lt ar atvykę į įmonės būstinę, esančią Naujoji g. 3, Alytus, trečiame aukšte.