Pastaruoju metu nemažai alytiškių skundžiasi šuliniuose nebeturintys vandens, o Alytaus miestui vandenį tiekiančioje bendrovėje „Dzūkijos vandenys“ susidarė didžiulės eilės vartotojų, prašančių atvežti geriamojo vandens. Vanduo stipriai nuseko ne tik Alytaus miesto ir rajono šuliniuose, bet ir gręžiniuose.
„Besimaudydama vonioje, pastebėjau, kad iš krano vanduo ėmė bėgti silpna ir vis nutrūkstančia srove. Pradėjus aiškintis, kas atsitiko, pamatėme, kad šulinyje, iš kurio į namą atiteka vanduo, jis baigia išsekti“, – pasakojo Ramunė Olšinskaitė-Jegelevičienė, gyvenanti Alytaus kaimo Nemuno sodų naujoje dalyje.
Moteris pasakojo, kad tą vakarą daugiau vandens neleido ir nusprendė laukti ryto, vildamasi, kad per naktį šulinyje vandens prisirinks daugiau. Tačiau laukti reikėjo net keletą dienų. Šeima vandenį naudojo tik indams plauti. Skalbinius vežė plauti pas giminaičius ir galiausiai kelioms dienoms visa šeima persikėlė kelias dienas pagyventi pas senelius.
„Per keletą dienų vandens vėl prisirinko, tačiau stengiamės jį taupyti. Nežinia, kada vėl vanduo gali dingti“, – teigė Ramunė.
Į tokią pačią situaciją anksčiau buvo patekę ir kai kurie jos kaimynai. „Kieno šuliniai nėra gilūs, juose vanduo nusėda ne pirmą kartą. Mūsų namuose tai irgi kartojasi kelintą kartą“, – sakė Ramunė.
Jiedu su vyru svarstė darytis gręžinį, tačiau nuo šio sprendimo stabdė sutvarkyta sodo aplinka. Šeima domėjosi galimybe prisijungti prie miesto vandentiekio, tačiau už jo atvedimą iki sodų lydi daugybė barjerų, o ir pinigų pakloti tektų nemažai.
Alytaus rajono gyventojams centralizuotai vandenį tiekia Alytaus rajono savivaldybės įmonė „Simno komunalininkas“. Įmonės pavaduotojas Artūras Urmanavičius teigė, kad per artimiausius metus į centralizuoto vandentiekio plėtros planus įtraukti ir sodų bendrijas nėra numatyta.
„Norint į sodų bendrijas atvesti vandentiekio trasas, iškyla daugybė problemų. Ten namai pastatyti labai siaurai, todėl rengiant trasos tiesimo į sodus projektą, reikėtų derinti su gyventojais, kad jie leistų per jų sklypus nutiesti trasas. Be to, įmonei nuostolinga tą daryti, jeigu prie centralizuoto vandentiekio prisijungtų vos keli sodų bendrijos gyventojai. Trasų priežiūros kaštai būtų didesni – vandenvietėms plauti sunaudotume daugiau vandens, nei gyventojai. O priversti ar įkalbėti jungtis, mes negalime“, – sakė A. Urmanavičius.
Alytaus miesto gyventojai, šuliniuose pritrūkę vandens, turi galimybę jo užsisakyti atvežti iš bendrovės „Dzūkijos vandenys“. Tai vienintelė įmonė Alytaus regione, kuri turi specializuotą mašiną geriamajam vandeniui vežti.
Alytiškiai tuo aktyviai naudojasi – pastaruoju metu bendrovę „Dzūkijos vandenys“ gyventojai užplūdo su prašymais jo atvežti.
„Šią paslaugą mes teikiame tik Alytaus miesto gyventojams, nors bendrovei ji labai nuostolinga. Vienu metu gyventojui atvežama 3000 litrų vandens. Tai kainuoja 30 litų. Deja, garantuoti, kad į šulinį supylus tokį kiekį geriamojo vandens, jo lygis vėl nenusės iki buvusio, negalime. Tai priklauso nuo to, kiek šulinys išdžiūvęs ir kiek jis sugers vandens, taip pamaitindamas sluoksnius“, – pasakojo Kęstutis Aliulis, bendrovės „Dzūkijos vandenys“ vandentiekio cecho viršininkas.
Pasak jo, labai taupant vandenį, 3000 litrų vidutiniškai gyventojui užtektų dešimčiai dienų.
K. Aliulio teigimu, gruntinio vandens lygis sparčiai krenta dėl kritulių stokos. „Šiemet vasara ir ruduo buvo sausringi. Vandens lygis visoje Lietuvoje tragiškai tebemažėja. Gręžiniuose vanduo taip pat nusėdo vidutiniškai 1 metrą. Geologai yra pastebėję tendencijas, kad tokie reiškiniai kartojasi maždaug kas 7-erius 8-erius metus“, – kalbėjo viršininkas.
Pasak jo, šuliniuose pritrūkus geriamojo vandens, gyventojai turi keletą išeičių – gilinti šulinius, darytis gręžinius arba jungtis prie centralizuoto vandens tiekimo. Nors pastarasis variantas reikalauja daugiau investicijų, tačiau jis yra patikimiausias, mat centralizuotai tiekiamo vandens kokybė yra garantuota.
Šuliniuose esančio vandens sudėtis gali keisti, todėl būtina reguliariai atlikti tyrimus, ar jame nėra sveikatai galinčios pakenkti taršos. Be to, su vandens stygiumi šuliniuose susiduriantys gyventojai gali nusiteikti, kad vos tik esant sausringesniems metams, ši problema kartosis.